İfade Edici Dil

İfade Edici Dil

Dil ve konuşma terapistleri çocuğunuzun ihtiyaçlarını tanımlarken kullandığı dili anlatmak için “ifade edici dil” terimini kullanabilirler. İfade edici dili daha iyi anlamak için tanımını ve kullanımını anlamak önemlidir. İfade edici dil, bir istek, ihtiyaç, düşünce veya fikri iletmek için dil kullanılarak verilen çıktılardır.

İfade edici dil, aşağıdaki özelliklerden bir veya daha fazlasının birleşimidir:
 

Kelimeleri Anlamı: Dil doğal olarak semboliktir, bu nedenle her kelime bir fikri, öğeyi, fiili, duyguyu, vb. temsil eder. Çocuklar önce elma kelimesini söylediklerinde bir elmanın gerçek nesnesini temsil ettiğini anlamalıdırlar.

Kelimeleri Birleştirme: Kelimeleri bir araya getirmeyi anlamak, ifade edici dili edinmenin bir sonraki adımıdır. Daha kapsamlı veya karmaşık fikirleri iletmek için çocukların genellikle kelimeleri birleştirmeleri gerekir. Örneğin, çocuklar “daha ​​fazla süt” vb. ifadesini kullanarak daha karmaşık mesajlar aktarabileceklerini öğrenirler.

Yeni Kelimeler: Yeni bir fikri temsil etmek için kelimelerin değiştirilebileceğini anlamak, ifade edici dilin başka bir özelliğidir. Örneğin, çocuklar genellikle geçmiş zaman fiillerini doğru şekilde kullanmak için mücadele ederler.

Farklı Durumlar İçin En İyi Kelime Kombinasyonları: Çocuklar etkili bir şekilde iletişim kurmak için dil kullanımlarını çevrelerine bağlı olarak ayarlamaları gerektiğini öğrenirler. Örneğin, çocuklar evde iken “Bir kurabiye istiyorum” diyebilirler. Ancak, doğum günü partisinde “Lütfen bir kurabiye alabilir miyim?” diyebilirler. Dilin sosyal kullanımıyla ilgili bu anlayış çocuklar için kritik öneme sahiptir ve genellikle tam olarak gelişmesi uzun sürer.

Dil kullanımını anlamak son derece karmaşıktır ve çocuklar için genellikle zor olabilir. Bir dil ve konuşma terapisti, çocuğunuzun dilin özelliklerini doğru bir şekilde öğrenmesi veya kullanması için mücadele edip etmediğini değerlendirmeye yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/expressive-language/