İletişim Becerilerini Geliştirmenin 3 Yolu

İletişim Becerilerini Geliştirmenin 3 Yolu

Yeni okul dönemi başlamış olabilir; ancak bu, çocuğunuzun okul dışındaki iletişim becerilerini geliştirmesine yardım etmenizi engelleyecek bir durum değildir. Çocuğunuz hali hazırda müzik terapisi seanslarına katılıyor olsa da, sözlü iletişim ile mücadele eden bir öğrenci olsa da, çocuğunuzla kullanabileceğiniz ve iletişim becerilerini zenginleştirecek seçenekler vardır. Hepsinin en iyi yanı; bunların yalnızca iletişim becerilerini geliştirmek için etkili olmaları değil, aynı zamanda çocuğunuzun genel öğrenme gelişimine de fayda sağlayabilecekleri ve eğlenceli olabilecekleridir.

Müzik Dersleri

Birkaç yıldır müzik terapisi, giderek daha popüler bir yöntem haline geldi. Araştırmalar müzik terapisinin, otizmli çocuklar için bile beyne enerji sağlama yolu olduğunu göstermiştir. Çocuğunuz iletişim becerileri ile mücadele ediyorsa, müzik terapisi tek seçeneğiniz değildir. Özellikle de çocuğunuz bilişsel ve davranışsal olarak bir müzik dersinde dikkatli olma yeteneğine sahipse… Müzik sakinleştirir ve aynı zamanda da kişilerin hafızalarını güçlendirir. Ayrıca, kekeleyen bireyler bazen şarkı söylemenin onlar için zor olmadığını fark ederler. Müzik derslerinin çocuğunuz için uygun olabileceğini düşünüyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  • Özel ders veren bir müzik öğretmeni bulun.
  • Çocuğunuzun dil ve konuşma terapistinden müzik öğretmenleri için tavsiyelerini isteyin. Çoğu zaman, müzik terapisi veren terapistler ayrıca müzik dersleri de verebilir ve iletişim bozukluğu olan çocuklarla daha fazla deneyime sahip olmaları daha muhtemeldir.
  • Çocuğunuzun istediği müzik aletini seçmesine izin verin. Bu, iletişim becerilerini geliştirmek için bir fırsattan daha fazlasını getirebilir. Aynı zamanda, çocuğunuz için faydalı bir hobi olabilir.

Çocuk Korosu

Muhtemelen kekeleyen insanlar hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Ancak; şarkı söylerken, çocuklar bu sorunları çözüyor gibi görünüyorlar. Bir kişi şarkı söylediğinde, belirli kasları ve nefes alıp vermek için belirli vücut fonksiyonlarını kullanır.

Ayrıca, konuşmayı geliştirmeye yardımcı olan ritim bileşenleri de yaşar. Bir çocuk korosunda topluluğa şarkı söylemek, çocuğunuzun toplum korkusunu yenmesini sağlayabilir ve iletişim becerilerini geliştirebilir.

  • Bir koroda şarkı söylemek, ışığın yarattığı baskıyı önler.
  • Şarkılar tahmin edilebilir kalıplara sahip olduğundan, konuşmak için zorlanan çocuğunuz şarkı söyleyebilir; çünkü her zaman yeni şarkı sözleri üretme beklentisi içinde olmaz.

Sanat dersleri

İletişim, birçok biçime bürünmektedir ve sanat birçok insanın fikirlerini ve duygularını iletmesinin bir yoludur. Çocuğunuz konuşma, anlama, dil veya iletişimin diğer yönleriyle uğraşırsa, sanat yoluyla iletişim kurma fırsatından büyük ölçüde yararlanabilir.

  • Çok sayıda araştırma çalışmasının sonuçlarına göre; sanat eğitiminin matematik, okuma, fonolojik farkındalık ve dikkat becerilerini geliştirdiğini göstermektedir.
  • Sanat, çocukların sözel olmayan iletişiminin önemli bölümü olan sözsüz hikayeleri, yani göremediklerini ve söyleyemediklerini düşünmelerine yardımcı olur.
  • Heykelcilik ve diğer dokunsal sanat ortamları, kinestetik öğrenen çocuklara ve hareketli olduklarında çok daha fazla şey öğrenenlere fayda sağlayabilir.

Bazı plastik saklama kaplarını alın ve bunları çeşitli sanat malzemeleri (Örneğin; kil, boya, tutkal, boru temizleyicileri, ahşap el sanatları çubukları ve evin çevresindeki diğer malzemeler gibi) ile doldurun. Çocuğunuzu bu malzemelerle bir şeyler yaratmaya teşvik edin veya çocuğunuzu ilham alması için yerel el sanatları merkezlerine götürün. Birçok topluluk eğitimi organizasyonu; ya sanat dersleri sunar, ya da çocuğunuza ilham verebilecek bir grup ya da bireyle tanışmasını sağlar.

Bazen çocuklar konuşma bozuklukları ile uğraşırken, konuşmaya odaklanmak çok cazip gelebilir. Ancak başka faaliyetleri hayatlarına sokmak, çocukların iletişim becerilerini geliştirmeleri için yeni kapılar ve fırsatlar açabilir.

Kaynak: https://www.speechbuddy.com/blog/speech-therapy-techniques/the-art-of-communication-3-ways-to-build-communication-skills/