İlk Dil ve Konuşma Terapisi Seansından Ne Beklenmeli

İlk Dil ve Konuşma Terapisi Seansından Ne Beklenmeli

Çocuğunuza bir konuşma problemi veya konuşma bozukluğu teşhisi kondu. Peki ilk dil ve konuşma terapisi seasından ne beklenmeli?

Kekemelik, konuşma apraksisi, konuşma sesi bozukluğu, karmaşık konuşma veya yanlış telaffuz etme gibi yaygın konuşma engellerinden muzdarip olsa da, erken konuşma terapisi müdahalesi başarılı tedavi için çok önemlidir. İşte bir dil ve konuşma terapisti (DKT) ile ilk ziyaretinizin kısa bir özeti. Önceden planlama yapmak ve hazırlıklı olmak, bir konuşma terapistinin ilk ziyaretinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak ve sizi başarılı bir konuşma terapisine yönlendirecektir.

 

Konuşma Problemleri için Konuşma Terapisi

  • Hazırlıklı olun: Çocuğunuzun öğretmeni herhangi bir öneride bulunduysa, konuşma terapisti ile görüşmek için onları yanınızda getirin. Bir tıbbi geçmiş gereklidir, böylece terapist farkında olması gereken gelişimsel endişeleri belirleyebilir ve ayrıca bu çocuğunuz için uygun test materyallerini seçmesine yardımcı olabilir. Çoğu zaman DKT, ziyaretinizden önce size ayrıntılı bir kontrol listesi veya tıbbi değerlendirme formu gönderecektir. Bu formları doldurun ve randevunuzdan önce tam olarak hazır olması için ziyaretinizden önce konuşma terapistinize geri gönderin.
  • Yer: Genel olarak konuşma terapistleri, çocuğunuzun performansını en iyi şekilde sergilediği bir ortamda terapi verir. Genellikle bu, özellikle küçük çocuklar için evde konuşma terapisi alacağınız anlamına gelir. Diğer zamanlarda, konuşma terapisi, bir çocuğu rahatlatmak için özel olarak tasarlanmış bir ofis ortamında gerçekleştirilecektir. Terapistinizle ayrıntıları belirlemeye çalışmaktan ve çocuğunuzun en rahat hissettiği yeri bulmaktan çekinmeyin.
  • Değerlendirme: Konuşma terapisti önce çocuğunuzla bir ilişki kurmaya çalışacaktır. Bu, oyunları, oyuncakları veya bir dizi soru ve cevabı içerebilir. Çocuğunuzun rahatlaması biraz zaman alabilirken, konuşma terapisti bunu ona bir test veya doktor randevusu gibi hissettirmek yerine, çocuğunuz için bu deneyimi keyifli hale getirmeye çalışacaktır. Doğru cevapları aramak yerine, terapist çocuğunuzun dikkat süresi, dil kullanımı ve genel sözlü motor becerileri hakkında bilgi toplayacaktır. Bazen terapistler, bu değerlendirme aşamasını odada ebeveynleri olmadan yapmayı seçerler. Çünkü çocuklar genellikle doğru cevabı ebeveynlerinden alırlar. Bununla birlikte, değerlendirme sırasında odada bulunmanıza izin verilirse -terapinin gerçekten etkili olması için hemen içeri girmemeye ve çocuğunuzun soruları yanıtlamasına yardımcı olmamaya dikkat edin.
  • Sonuçların Gözden Geçirilmesi: Değerlendirmeyi takiben DKT, teşhis ve bulgularını içeren resmi bir rapor yazacaktır. Bu rapor, konuşma terapisi türleri, terapi sıklığı ve süresi ile ilgili önerileri içerecektir. DKT’niz, çocuğunuzun konuşma engelinin veya bozukluğunun ciddiyetini tanımlayabilmeli ve size bozukluğun ne kadar tedavi edilebilir olduğu konusunda fikir verebilmelidir. Ayrıca belirli, ölçülebilir hedeflerin ana hatlarını verecektir. Bu hedefleri terapistinizle tartışmaktan çekinmeyin. Unutmayın, hiç kimse çocuğunuzu sizden daha iyi tanıyamaz, bu nedenle DKT’nin hedefleri gerçekçi görünmüyorsa, çocuğunuz için daha ulaşılabilir olduğunu düşündüğünüz hedefler üzerinde konuşun. Evde pratik yapabileceğiniz birkaç önerilen kitap ve oyun da vardır.

Unutmayın, erken müdahale, başarılı konuşma terapisinin önemli bir bileşenidir. Çocuğunuz için hangi konuşma terapisi türünü, süresini veya sıklığını seçerseniz seçin, çocuğunuz uygun dil becerilerini ne kadar erken öğrenirse, çocuğunuzun konuşma problemini aşma olasılığı o kadar yüksek olur.

Dil-konuşma terapisi; insanların kekemelik gibi bilinen sorunlardan, Apraksi veya Dizartri gibi biraz daha zorlu bozukluklara kadar çok çeşitli sorunları çözmelerine yardımcı olabilir.

Durum ne olursa olsun, birçok hasta için ortak bir engel, terapide öğrendiklerini anlamak ve kendi yaşamlarında uygulamaktır. Ancak, tüm terapi biçimlerinin genel amacı, hastanın günlük yaşam aktivitelerinde yaşam kalitesini artırmaktır; bu nedenle aşağıda dil-konuşma terapisi uygulamalarından günlük rutininize uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden bazılarını listeledik.

Eldeki sorundan bağımsız olarak, en önemli adımlardan ikisi “uygulama” ve “tekrarlama”dır. Terapide öğrendiğiniz teknikleri günlük yaşamda kullanmanın harika bir yolu, her gün ortaya çıkan konuşma konularına başlamaktır. Hava durumu, böyle bir konuşma konusuna mükemmel bir örnektir. En etkileyici konu olmayabilir, ancak çok çeşitli kelimeler içerir ve gün boyu farklı insanlarla yapılan konuşmalarda sıkça ortaya çıkar. Bu nedenle; her sabah hava durumunu tartışmak, pratik yapmak, insanların herhangi bir nefes alma, zamanlama, kas hareketleri, vb. teknikleri uygulamalarına ve daha sonra konuşmak için de güvenlerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Terapi gören çocuğunuz için kahvaltı saati ve ortamı, biraz pratik yapmak için fırsat sunar. Yine, sadece yiyecek açısından değil, aynı zamanda nesnelerde (kaşık, kaseler, kupalar, bardaklar), fiillerde (getir, dök, yay), sıfatlarda kullanılabilecek çok çeşitli kelimeler vardır. Bazı ebeveynler tarafından kullanılan bir püf nokta da; çocuklarının kahvaltısında, kaşık yerine çatal ya da yanlış tahıl türü bulundurmaları olabilir. Birçok çocuk, bu hatalı durumu açıklamak için konuşma konusunda sorun yaşamayacaktır. Son olarak; kahvaltı, sadece çocuğun konuşmasını sağlamakla kalmayıp daha sonra çıkması muhtemel olan konular için zemin hazırlar ve bu konuları zihinlerinde taze tutar. Bir sonraki gün, yine hakkında konuşmasına fırsat sağlar.

Gün boyunca veya yatmadan önce kitap okuma, çocukları meşgul etmenin ve rahat oldukları kelimeleri kullanmalarını teşvik etmenin çok etkili bir yolu olabilir. Yatma vakti, aynı zamanda çok çeşitli ortak terimler kullanmak, yönergelere uymak ve günlerini anlatmak için başka bir fırsattır.

Bir kişinin terapi sırasında konuşması ile terapi dışı yaşamındaki konuşması arasında sık sık zıtlıklar olabilir. Terapi, bazen çok rahat ve güvenli bir ortam haline gelebilir. En yaygın konuşma konularından bazılarını uygulamak ve teknikleri kullanmak; özgüveni artırmak ve terapide yapılanı dış hayata genellemek için harika bir yoldur.

 

Kaynakça

Bu makalenin yazımında Spectrum Speech ve Speech Buddy kaynak olarak kullanılmıştır.