Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Merhaba, bu makale kaliteli uyku hakkındaki sorularınıza cevap vermek için yazılmıştır. Bu konuyla ilgili sorularınız olursa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Şimdi, sizden aşağıdaki gibi bir sahneyi hayal etmenizi rica ediyorum:

(Sabah saatleri, hala yatağınızdasınız. Gözlerinizi yavaşça açarken, çok geçmeden HARİKA hissediyor olduğunuzun farkına varıyorsunuz!)

Siz: (Hızla, ani ve aynı zamanda çok kısa bir nefes alıyorsunuz) Uyuyakalmışım!! İşe çok geç kaldım!! OLAMAZ!

(Endişeyle yatağınızdan fırlıyorsunuz ve saate bakıyorsunuz)

Siz: Bekle, saat 06:28 mi?! Alarmsız mı uyandım?! NE!? Ama NASIL!?

(Hala kendinizi toparlarken, biraz su içmek için mutfağa gidiyorsunuz)

(Biraz su içip rahat bir nefes verdikten sonra) Ahh… Sanırım biliyorum… Beren’in uyku tavsiyelerine uyuyorum… Ve o tavsiyeleri kendime uygun olan şekle getirdikten sonra mükemmel bir şekilde İŞE YARIYORLAR!

Size soruyorum: Yukarıdaki sahnedeki ana karakter olmak ister misiniz?

Siz: MÜMKÜN DEĞİL!! 06:28(??!!) gibi ve KENDİLİĞİMDEN (?!!), HARİKA HİSSEDEREK uyanmam imkansız!

Ben: Aslında, bu tamamen mümkün! NASIL OLACAĞINI görmeye hazır mısınız?

Siz: Şaka mı yapıyorsun?! BU KESİNLİKLE HAYATIMI DEĞİŞTİRİRDİ!! Devam et ve gönder gelsin!

SÜPER! O zaman, işte buradalar,

DİKKAT: Burada size bazı tavsiyelerde bulunmak üzereyim ve lütfen herkesin vücudunun farklı olabileceğini aklınıza bulundurun. Bu nedenle, bu tavsiyelere uymaya alışırken, belirli bir rutin belirleme süreci, tamamen beklenmedik bir deneyim yaşamanıza neden olabilir.

Yani, sizden ricam;

Sabırlı (kendinize özgü rutini bulana kadar) ve

Motive (bu rutinleri günlük alışkanlıklar haline getirene kadar) olarak;

VE

ÇOK ÖNEMLİ: Hem bu rutinleri “UYGULAMAYA ÇABALIYORSUNUZ” hem de “UYGULAYABİLİYORSUNUZ”: KENDİNİZLE GURUR DUYARAK hedefinize ulaşmak için çabalamaya devam etmeniz.

Biliyor musunuz?

Öğreniyor ve uyguluyor olduğunuz yeni şeyler ile ilgili KENDİNİZİ TAKDİR ETTİĞİNİZ zaman (çoğu insan sadece öğreniyor ama uygulamıyor. HEY! BUNLARI UYGULUYOR OLMANIZ KONUSUNDA SÜPERSİNİZ!) HARİKA hissedeceksiniz ve bu HARİKA OLMA DURUMUNUZ, sizi, HAYALLERİNİZE ULAŞMA DURUMUNUZA daha da yakın hale getirecek.

!!!UYARI!!! Herhangi bir “Değişim Süreci” sırasında, kendinizi, rahat olmayan, o kadar da güçlü olmayan ve (belki de) cesaretiniz kırılmış gibi hissedebilirsiniz… ve bu duygular şu anlama gelir: DOĞRU YOLDASINIZ!

Siz: Ne?! Neden?

Ben: Çünkü “Herhangi bir şeyi Değiştirmek” adına bazı şeyler sizi büyük bir ihtimalle “Rahatsız” hissettirecektir. Bunun başlıca sebebi: Henüz buna alışkın olmayışınızdır.

Ve

Buradaki güzel taraf şu ki; bu yeni şey hakkında RAHATSIZ hissetmeye başladığınızda, değişimin İLK ADIMINA ULAŞMIŞSINIZ demektir. Yaşasııın! TEBRİKLER!!

Siz: VAY CANINA! Yani, yukarıda bahsedilenler gibi hissediyor olmam, HARİKA bir iş çıkarıyor olduğum anlamına mı geliyor?

Ben: KESİNLİKLE EVET!! Ve şimdi beni dinleyerek bile HARİKA bir iş çıkarıyorsunuz, bu da tüm bunlara ne kadar açık olduğunuz anlamına geliyor! Sizinle GURUR DUYUYORUM!

Siz: Dürüst olmak gerekirse daha önce hiç böyle düşünmemiştim! Yüreklendirdiğin için teşekkür ederim! Bunları söylüyor olman beni çok memnun etti!

Ben: Böyle hissetmenize çok sevindim! Peki, bazı “İYİ uyku tavsiyeleri” için hazır mısınız?

Siz: KESİNLİKLE! BEN ÇOK GÜÇLÜYÜM! BU PANDEMİ SIRASINDA BİLE HAYATTAYIM VE ÇOK İYİ BİR İŞ ÇIKARIYORUM! O HALDE, BUNLARLA DA BAŞA ÇIKABİLİYOR OLACAĞIM SANKİ!?

Ben: Bunu kesinlikle BAŞARACAKSINIZ! MUHTEŞEM gidiyorsunuz!

 

Kaliteli Uyku için Gereken 6 Şey 

Şimdi, hadi “kaliteli uyku” üzerine İLK MADDE ile başlayalım:

  • Hem “uyumak” hem de “uyanmak” için her “bu ve şu saatler” inizi belirleyin!

Ne demek mi istiyorum? Lütfen uyumak ve uyanmak için belirli bir zaman ayırmaya çalışın. Eğer böyle yaparsanız, vücudunuz bu rutine uyum sağlayacak ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz!

Siz: SÜPER! Teşekkür ederim! Ve bir şey var: Bu “yatağa gitme” ve “uyanma” zamanlarını nasıl belirleyebilirim?

Ben: MÜKEMMEL BİR SORU! Teşekkür ederim! Bunları kendi kendinize denemeli ve onlarla ilgili nasıl hissedeceğinizi görmelisiniz. Çünkü her birimizin bedeni farklı olduğu için herkes için belirli, net bir zaman olmayacaktır.

SÜPER! “kaliteli uyku” ile ilgili olan İKİNCİ maddemiz:

  • İYİ bir yastık ve İYİ bir yatak sayesinde güzel bir rüya görün!

Evinizde olduğunuzu hayal edin ve “yatma saatiniz” (yukarıda konuştuğumuz üzere) geldi… Uyumak istediğinizi hissediyorsunuz ve “Uyuyacağınız Yerin” farkına varıyorsunuz! VAY CANINA! Sizin için olabilecek en rahat yatağa ve harika bir yastığa sahipsiniz! O zaman, tatlı rüyalar…

!!!LÜTFEN DİKKAT!!!: Hey! Lütfen yukarıda “tatlı rüyalar” dedim diye uykuya dalmayın. Sizinle konuşmak istediğim başka önerilerim de var!

HARİKA! “Kaliteli uyku” üzerine ÜÇÜNCÜ MADDE şöyle:

  • Yatmadan önce artık “KAFEİNLİ İÇECEKLER” içmeyin,..lütfen..?

Belki şimdi bana şöyle sesleniyor olabilirsiniz:

Siz: NE?!! Ben uyumadan önce de kahvemi içmeyi çok isterim!!! Bunda yanlış bir şey mi var? Hadi ama…

Ben: Burada bunları anlatıyorken asla kötü niyetli biriymiş gibi görünmek istemem AMA kafein (çay, kahve vb.) içeren herhangi bir şey içtiğinizde (büyük bir ihtimalle) daha uyanık hissedeceksinizdir… Yani, bunu söylüyor olduğum için gerçekten çok üzgünüm ama “uyku saatiniz” geldiğinde, size potansiyel olarak daha fazla enerji verebilecek hiçbir şey içmediğinizden emin olun…

VAY CANINA! “Kaliteli uyku” üzerine DÖRDÜNCÜ maddemiz:

  • Yataktasınız AMA “gözleriniz sonuna kadar açık” olarak mı?

Canınız uyumak istemiyorsa, lütfen uyumak için kendinizi zorlamayın.

Siz:  Neyi kastediyorsun?

Ben: Yani, bazen hiçbir neden(ler) olmadan uyuyamayabilirsiniz… Nasıl yani? Şöyle, lütfen sizi uyanık tutuyor olan neden ya da nedenlere dikkat edin. Ayrıca, bunlarla ilgili notlar alırsanız, düşündüğünüz şeyleri görebilme imkanınız olacak… Bunları yazmanızın; ya o anda çözüm üretmenizi sağlayabileceğine ya da belki ertelemeyi tercih etmenizi sağlayacağına inanıyorum… Her ihtimalle, en azından yazmış olacaksınız ki önceden olduklarından daha somut hale gelmiş olsunlar… Hadi, bunun nasıl olacağını beraber görelim mi? Ben bunu denemek için bir şans verirdim!

İŞTE BU! Bakalım “kaliteli uyku” üzerine BEŞİNCİ MADDE neymiş:

  • Odanız “İYİ bir uyku” için ne kadar karanlık?

Bu tamamen size bağlı! Odanızın en iyi karanlık seviyesi, kolayca ve rahatlıkla uykuya dalabildiğiniz sürece olacak olan seviye olacaktır. Yani, lütfen farklı karanlık seviyelerini deneyin ve her bir seviye ile ilgili nasıl hissediyor olacağınızı görün!

VE “kaliteli uyku” ile ilgili SON MADDEMİZ aşağıda yer alıyor:  

  • Yatak odanız ne kadar serin( ılık? Soğuk?)?

Aslında “ideal oda sıcaklığı” diye bir terim var ve bu sıcaklığın genellikle 16-18 santigrat derece civarında olduğu düşünülüyor. Yine, yatak odanızdaki farklı sıcaklıklarla ilgili nasıl hissedeceğinizi görüp sıcaklığı ona göre seçmeniz gerektiğine inanıyorum. Klima, sizin için MÜKEMMEL dereceyi ayarlamak adına iyi bir çözüm olabilir!

 

Ne Kadar Uykuya İhtiyacınız Var?

Uyku saati için; herkes için uyumlu olan net bir saat olmamasına rağmen, çoğu yetişkinin gecelik yaklaşık 7-9 saat uykuya ihtiyacı olabileceği tahmin ediliyor.

Siz: hahahah!! Bunu kim yapabilir? Hepimiz çok meşgulüz! Bunun için zaman bulabilirsem, sadece 4-5 saat uyuyabiliyorum…

Ben: Sizi tam olarak anlayabiliyorum. Çoğu insan aynen sizin söylediğinizi söylüyor ve aslında, bu saatlerin “tahmin edilen” olarak adlandırılmasının asıl nedeni budur ve bu saatler herkes için değişkendir. Lütfen aklınızda bulundurun, “bedeninizi dinlemelisiniz”… ve kendinizi daha iyi hissetmeye başladığınızda, bu, kendiniz için doğru olanı yapıyorsunuz anlamına geliyor!

Bu haftaki yazımı bitirirken, söz vermiş olduğum üzere, bir sonraki makalemi “ Aileleriyle ve/ve ya bir grup insanla yaşıyor olan bireylerin, Covid- 19 pandemisi sırasında daha iyi hissedebilmeleri için ipuçları” ile ilgili yazıyor olacağım.

Ayrıca;

Bu makaleyi okumak için ayırmış olduğunuz değerli zamanınız için teşekkür ediyorum.

Sizden hatırlamanızı rica ediyorum:

İnanıyorum ki, motive olduğunuz ve başarmak istediğiniz şey için çalıştığınız sürece, istediğiniz her şeyi KESİNLİKLE yapabilmenizi sağlayan güce sahipsiniz!

Size inanıyorum!

 

Ziyaret etmenizin sizin için çok iyi olacağını düşündüğüm ilgili bağlantılar:

Lütfen DİLGEM’ deki makalelerimizi takip etmeye devam edin. Aşağıda Türkçe ve İngilizce makalelerimizin bulunduğu bağlantıları bulabilirsiniz:

Türkçe makaleleri bulabileceğiniz link: https://www.dilgem.com.tr/tr/makaleler/

Ve İngilizce olanlar: https://www.dilgem.com.tr/en/makaleler/

 

LÜTFEN, LÜTFEN HATIRLAYIN:

Kesinlikle elimizden gelen en kısa sürede size geri dönüş sağlayacağız!

Sizlerleyiz ve sizler için buradayız.

 

Kaynakça

Bu makale Beren Akyürek tarafından NHS, The Sleep Charity, Understanding Sleep ve Science Direct kaynak alınarak yazılmıştır. Beren Akyürek Lisans eğitimimi Anadolu Üniversitesi (Eskişehir, Türkiye) İktisadi ve İdari Bilimler Fakultesi’ nde tamamladıktan sonra, yüksek lisans eğitimimi York Universitesi (York, Birleşik Krallık) Eğitim Fakültesi’ nde tamamlamıştır. Şu anda çeviriler ve düzenlemeler yapmakta ve tüm yaş gruplarına İngilizce dilini öğretmektedir.