Kaygı ve Endişesi Olan Çocuklara Yardım Etmek

Kaygı ve Endişesi Olan Çocuklara Yardım Etmek

Kaygı ve endişe biyolojik bir amaca hizmet eder. Vücudumuza savaşması için kimyasallar ve enerji pompalayarak potansiyel tehlikelerden korunmamıza yardımcı olur. Bununla birlikte, bazen çocuklar (ve yetişkinler) tehlike oluşturmayan durumlar konusunda da endişe duyabilirler.

Bu durumda bir ebeveyn ne yapabilir? Çocuk, bisiklet sürme veya komşunuzun köpeği için bir rahatsızlık veya endişe yaşadığını ifade ettiğinde, bir ebeveynin ilk eğilimi bu kaygıyı hafifletmek için her şeyi yapmaktır. Örneğin, kendi yatağında uyumaktan endişe etmeye başlayan bir çocuğunuz varsa, çocuğunuzun yanınızda uyumasına izin verebilirsiniz, çünkü bu rahatsız edici ve endişeli hissi ortadan kaldırır. Bu yaklaşım şu anda size yardımcı olabilir, ancak kaygıyı kışkırtan durumlardan kaçınmak genellikle bu kaygıyı daha da devam ettirir. Bu gerçek, çoklu araştırma çalışmaları ile deneysel olarak onaylanmış bir kaygı tedavisi yaklaşımı olan maruz bırakma terapisi için temel teoridir.

Maruz Bırakma Terapisi Nedir?

Maruz bırakma terapisi, en çok endişe veren durumun üstte olduğu belirli bir korku etrafında gerçekleşen durumlar hiyerarşisi oluşturmayı içerir. Terapistler çocuğunuzu bu hiyerarşiyi geliştirmede, başa çıkma stratejilerini öğrenmede ve hiyerarşide her tetikleyiciye en alttan başlayarak maruz bırakma konusunda destekleyebilir. Maruz bırakma terapisi hafif ile orta şiddette (8-12 seans) tipik olarak kısa süreli bir tedavi olmakla birlikte, yavaşça ve çocuğun rahat temposunda ilerlemektir. Hiyerarşideki bir sonraki adıma yalnızca önceki adımın tetiklediği kaygı azaldığında devam edilir.

Ebeveynler Endişeli Çocuklarına Yardım Etmek İçin Neler Yapabilirler?

Çocuğunuzun korkularıyla yüzleşmelerine yardım edin ve onlardan kaçınmamasını sağlayın. Çocuğunuzla bu durumda kendini rahat hissetmesine yardımcı olmak istediğiniz hakkında konuşun. Maruz bırakma terapisi sadece deneyimli bir klinisyenin kontrolü altında yapılmalıdır. Çocuğunuz belirli korkular veya obsesif kompulsif semptomlarla mücadele ediyorsa, çocuğunuzun bu semptomların üstesinden gelmesi ve günlük işlevlerini iyileştirmek için bir terapist arayın.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/specialties-and-services/mental-health/helping-the-anxious-child-with-exposure-therapy/