Konuşamayan Çocuklarla Terapötik Ev Aktiviteleri

Konuşamayan Çocuklarla Terapötik Ev Aktiviteleri

Konuşamayan Çocuklarla Evde Terapötik Zaman:

Georgia merkezli bir Konuşma ve Dil Patoloğu, Artırıcı ve Alternatif İletişim uzmanı olan Jennifer Ro, burada konuşmayan çocuklarla evde vakit geçirmek ve iletişim ve dil gelişimi üzerinde başarılı bir şekilde çalışmak için bazı ipuçlarını paylaşıyor.

Bu blog yazısı, iki bölümden oluşan bir dizinin ikinci bölümüdür. İlk bölüm burada ve ICDL’den Eğitim Danışmanı ve DIR/Floortime Expert olan Jackie Bartell’i içeriyor.

Therapeutic Time at Home with Non-Speaking Children – Jennifer Ro – YouTube

Konuşamayan çocuklarımızın günlük rutinlerinden, okullarından ve terapi merkezlerinden uzakta uzun süre evde ihtiyaçlarını gidermenin önemi olağanüstü derecede önemlidir çünkü bu hepimiz için – tüm ailelerimiz ve tüm hizmet sağlayıcılarımız için belirsizlik zamanıdır.

Peki, ailelerimize bu uzun süreler boyunca nasıl yardımcı olacağız, özellikle konuşamayan çocukları olan ya da aslında sadece birkaç kelimeye sahip olan ve yeni iletişim kurmaya başlayan ailelerimize. Sizlerle bazı tüyolar paylaşacağım ama her şeyden önce çocuklarınızla eğlenin, iletişimin temeli eğlenmek. Eğer bunun hakkında düşünüyorsanız, iletişim gerçekten fikirlerimizi ve düşüncelerimizi paylaşma sürecidir ve eğlenmiyorsanız veya zevk almadığınız bir şeyle meşgulseniz, iletişim kurmak için gerçekten bir neden yoktur.

Sonuç olarak, bir ebeveyn olarak genellikle nasılsanız öyle olun, çocuğunuzu destekleyin ve bolca eğlenin ve eğlenirken işte ilk ipucu: yanıt verin yanıt verin. Bazılarınız “Bu neye benziyor? Çocuğum gerçekten ilgilenmediğinde nasıl yanıt veririm?” diye sorulabilir. Amaç, çocuğunuz için en motive edici ve ilginç olan aktiviteleri bulmaktır.

Bir bütün olarak, yanıt verirken izlemeniz gereken şey, sözsüz iletişim parçalarıdır. Yani şuna bakmak istiyorsunuz – çocuğunuz elinizde tuttuğunuz aktiviteye mi yoksa nesneye mi bakıyor? Çocuğunuz öne mi eğiliyor? Çocuğunuz size bakıyor mu? Bu öğelerden herhangi birini görürseniz ve çocuğunuzun sizinle ne iletişim kurmaya çalıştığına dair bir sezginiz varsa, hemen yanıt verirsiniz.

Sözcük öncesi düzeyindeki bir çocuk için öncelikli hedef, sözel olmayan, sadece bazı başlangıç sözcüklerini geliştiren çocuklar, gerçekten de onlara yetkin bir iletişimci olduklarını hissettirmektir. Bu, sözel olmayan yollarla veya hatta resimleri kullanmak veya hatta evinizdeki resimlere bakmak gibi çok erken yöntemlerle olabilir. Bu, iletişim fikrimizi biraz zorluyor, çünkü çocuklar büyüdükçe iletişimin cümlelerle konuşması anlamına geldiğini düşünüyoruz.

Bir çentik geri almalı ve çocuğunuzla uyum içinde olmalısınız. İletişimin düşüncelerinizi paylaşma ve duygularınızı paylaşma eylemi olduğunu unutmayın. Eğlendiğinizi bileceksiniz, çocuk eğlenirken ve ebeveyn olarak siz de eğlenirken.

Yani aslında çocuğunuzun bu etkileşimden gerçekten zevk almasını istiyorsunuz ve çocuğunuzun daha fazlasını istemesini istiyorsunuz, eğer daha fazlasını istiyorlarsa iletişim kurmak için bir neden var. Olaylara doğru bakıyor, bir trene baktıklarını görürseniz “Tren! Haydi, gidelim!” diyorsunuz. Kitaplar hakkında endişelenmeyin veya oyuncak bebekler duyusal oyun, deneyimsel aktiviteler ve motor aktiviteler arayın.

Duyusal oyun sadece dağınık oyun anlamına gelmez, motor anlamına gelir, tüm vücut anlamına gelir, zıplama ve çarpma ve sadece yuvarlanma, dans etme ve dönme ve tüm bu gerçekten ödüllendirici fiziksel oyun aktiviteleri anlamına gelir. Bu, eğlence iletişimini ve daha fazlasını istemeyi besleyecek. Bu duyusal-motor faaliyetler, gerçekten erken iletişim kuranlar için kesinlikle eğlenceli ve en motive edici şey olabilir.

Örneğin, dağınık bir oyun olmak zorunda değil, ancak etrafta yuvarladığınız bir topunuz varsa – çocuğun topa baktığını gördüğünüzde “top” diyorsunuz ve sonra onu onlara atıyorsunuz ve az önce onların sözsüz olarak ilettiklerini kabul ettiniz. Bu, onlara eğlence bağlamında iletişimi öğretiyor ve çocukla bu etkileşimin tadını çıkarıyorsunuz.

İkinci ipucu için üzerinde çalıştığınız birkaç kelimeyi düşünün. Gerçekten geleneksel iletişim biçimleri üzerinde çalışmak istiyorsanız ve bu ortak dikkatin ve ortak katılımın bir kısmını zaten gösteren çocuklar için bazı belirli kelimeleri gerçekten hedeflemek istiyorsanız, bu biraz daha ötesine geçiyor. Bunu denerken basit tutmanız gerekir; tek bir hedefiniz ve tek bir kelimeye odaklanmanız gerekiyor.

Örneğin, bu topa sahipsiniz – eğer çocuğun top kelimesinin ne anlama geldiğini bildiğinden emin değilseniz, topa bakarlar ve “top” dersiniz ve sonra atarsınız. Yani ikiniz de topun peşinden koşmaktan zevk alıyorsunuz ve sonra hem pas veriyorsunuz hem de bir tür ortak oyuna giriyorsunuz.

Hatırlamanızı istediğim önemli bir şey, top ya da kukla ya da bebek ya da şişe ya da kaşık gibi isimlerin sizi ancak dil ve iletişim ile bir yere kadar götürebileceğidir. Bu nedenle, çocuğunuzun bu isimleri veya bu nesneleri bildiğinden oldukça eminseniz, temel kelimeleri unutmayın. Çekirdek sözcük dağarcığı terimini duymadıysanız (ve bu AAC alanındadır), temel sözcük dağarcığı esasen gün boyunca sıklıkla kullandığımız sözcüklerdir ve genellikle olası herhangi bir etkinlikte kullanılabilirler.

Bu nedenle, çocuğunuzun top teriminin ne olduğunu zaten bildiğini düşünüyorsanız, onu bir adım öteye alın ve ardından “git” kelimesine odaklanın. Çocuğunuz topa bakar ve o topu benim atmamı istediklerini düşünürseniz, bana gitmesini söylemeleri gerekir.

Sonra çocuk topa bakar ve sana bakar ve sen “git!” dersin. Ve sonra topu atarsın ve o eğlenceli anı yaşarsın! Bunu sözlü olarak da yapabilirsiniz veya resimleri kullanabilirsiniz ve gerçekten önereceğim şey, okul çağında çocuklarınız varsa veya çocuğunuzla birlikte eve resim gönderen özel terapistleriniz varsa, onların gönderdikleri resimleri kullanın.

Örneğin benim çalıştığım yerde çoğu zaman bu resmi “git” kelimesi için kullanırız. Bu yeşil bir ışıktır ve unutmayın ki bu ilk iletişimciler için odak noktası, onlara anlam vermek istediğiniz git kelimesine dokunmalarını veya git kelimesini söylemelerini sağlamak değildir. Yani periyodik olarak topu atarken bir resim desteği ekleyebilirsiniz. Örneğin onlara bir top gösteriyorsunuz – topa bakıyorlar – sonra git diyorsunuz (ve resmi gösterin) ve sonra topu atıyorsunuz. Çocuğun bir şey yapmasına gerek yok çünkü zaten topa bakarak sizinle iletişim kuruyor.

  • Sadece bir kelimeye odaklan
  • Belirli bir yanıt türünü istemeyin (-farklılık olabilir-)
  • Çocuğunuzun hâlihazırda ürettiği iletişime anlam verin
  • Sadece evin etrafındaki eşyaları değil, aynı zamanda anlamlı olan eylemleri de adlandırmayın.
  • Her şeyi ilişkiye ve ebeveynle oyun anına katın

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Makalenin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.