Konuşma Anlaşılırlığı Nasıl Geliştirilir?

Konuşma Anlaşılırlığı Nasıl Geliştirilir?

Bir çocuğun dilini anlamak zor olduğu zaman bu durum hem ebeveynler hem de çocuklar için sinir bozucu olabilir. Okul öncesi dönemde ve okul çağında, bir çocuğun dili genişler ve talep etme, tanımlama için daha fazla kelime kullanır. Ebeveynler genellikle çocuklarının ne söylediğini tahmin ederler ve yabancı olan yetişkinler de çocukların konuşmasını anlamak için ebeveynlere ihtiyaç duyabilirler. Çoğu zaman çocuklar iletişim kurmaya çalışırken öfke nöbetleri artacak veya pes edeceklerdir. Çocuğunuzun konuşma anlaşılırlığını ve anlayışınızı geliştirmek için bazı yararlı ipuçları aşağıdadır.

Akıcılık:

Artan bir konuşma oranı, kelimelerin birbirine daha fazla karışmasına neden olur ve dinleyiciye her zaman tüm bilgileri alması için yeterli işlem süresi sağlayamaz. Çocuğunuzun konuşma hızı artarsa, onu yavaşlamaya ve tekrar denemeye teşvik edin. Çok heceli kelimeler konuşma sırasında çocuk tarafından basitleştirilebilir (örneğin, “telefon” için “tefon”) ve dinleyici için daha fazla zorluğa yol açabilir. Kendi yavaş konuşmanızı modellemek, çocuğunuzun konuşmanıza uymasını sağlayacaktır.

Ses Şiddeti:

Bir duruma bağlı olarak uygun ses şiddetinin kullanılması anlaşılırlığın iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Çoğu zaman çocukların sesleri çok yüksek veya çok yumuşak olur, bu da anlaşılmalarını zorlaştırır. Farklı ses düzeylerini kendi sesinizle karşılaştırın (sessiz, fısıltı sesi, yüksek ses vb.) ve çocuğunuzun duruma göre uygun ses seviyesini seçmesine izin verin.

Konuşma Seslerini Değiştirme ve Hatalar:

Konuşma seslerini değiştirme ve hatalar çocuğun anlaşılırlığını sıklıkla etkiler. Konuşma sesi üretimi için belirlenmiş gelişimsel dönüm noktaları vardır, ancak bir sesi diğeriyle değiştirmek(kapı = tapı), sadece ebeveynlerin çocuklarının söylediklerini tahmin etmelerini sağlayabilir. Bu durumlarda, ebeveynler doğru ses üretimini (yaşa göre) modelleyebilir, hedef sesleri düzeltebilir veya vurgulayabilir. 

Bir çocuk konuşma anlaşılırlığı konusunda zorluklar yaşamaya devam ederse ve çocuk veya ebeveyn nu konuda hayal kırıklığına uğruyorsa, bir dil ve konuşma terapisti yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/specialties-and-services/speech-language-pathology/how-to-improve-speech-intelligibility/