Konuşmayı Başlatmak İçin Yaratıcı Fikirler

Konuşmayı Başlatmak İçin Yaratıcı Fikirler

Konuşmasını Sağlayın

Çocuğunuzla düzenli olarak sohbet etmek birçok yönden yararlı olabilir. Birbiriniz hakkında daha fazla şey öğrenir ve ilişkinizi daha da fazla geliştirirsiniz. Ek olarak, kendilerine olan güvenlerini ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Yoğun programınız arasında zaman bulabilmenizin zor olabileceğini anlıyorum, bu yüzden de yaratıcı olmalıyız! Çocuğunuzla sohbet etmek için en üst düzeye çıkarabileceğiniz zamanlar için fikirler:

Sohbet Başlıyor

Sohbetiniz kuru olmasın. Çocuğunuz için eğlenceli veya ilginç olabilecek konuları kullanarak yaratıcı olun.

Konuşma başlatmak için kullanabileceğiniz bazı fikirler:

  • Her gün çocuğunuzla konuşun. Günlerini, kendilerine ilginç gelen bir şeyi, günleriyle ilgili neleri sevdiklerini veya daha iyi olabilecek şeyleri sorun.
  • Bir nesneyi, hayvanı ya da kişiyi düşünerek 20 soru oyunu oynayın ve çocuğun sadece evet ya da hayır soruları sorarak cevapları bulması için 20 soru sormasını sağlayın.
  • Hikâyeler anlatın. Siz veya çocuğunuz herhangi bir hikâye bulamadıysanız, bir dairenin içine girip hikâye anlatmak için her birinize bir kelime söyleyebilirsiniz.
  • Birbirinize sırayla şakalar anlatın.
  • “Tercih eder misin?” oyunu oynayın. Yaşa uygun sorular sormaya dikkat edin. Çikolatalı kurabiyeyle mi yoksa Oreolu kurabiyeyle dolu bir havuzu tercih ederdin?
  • Yemek masasındayken kavanozun içine attığınız soruları sorabilirsiniz. Önceden yazılmış soruları bir kavanoza yerleştirin ve sırayla bunları yanıtlayarak masanın etrafında yer değiştirin.
  • Benlik saygısı gibi belirli bir alanda çalışmak istiyorsanız belirli soruları da ekleyebilirsiniz. O zaman aşağıdaki gibi sorular ekleyebilirsiniz: “Kendin hakkında en çok neyi seviyorsun? Arkadaşların senin hangi özelliğini seviyorlar? Kendine güvenini artırmak için neler yaparsın?
  • Açık iletişime izin veren oyunlar oynayın.

Unutmayın, konuşmayı devam ettirirken aynı zamanda çocuğunuzla eğlenin. Bu, onlarla ilişkinizi daha fazla geliştirmenize yardımcı olur, çünkü sizlerle paylaşabilecekleri, problem çözebilecekleri ve sizinle her şeyi tartışabileceklerini bilmeleri için fırsatlar yaratıyorsunuz. Uygun davranışları, sosyal becerileri ve benlik saygısını modelliyorsunuz. Bunu onlara öğretecek sizden daha iyi kim var ki? Çocuğunuzu sakin bir şekilde dinlemeyi ve cevap vermeyi unutmayın. Daha iyi cevap vereceklerini düşünüyorsanız ve yanıtlarını şekillendirmek istiyorsanız, şunları sorabilirsiniz: “Bu soruya cevap vermenin başka bir yolu nedir?” veya “Öyle olsaydın ne hissederdin?”

Kaynakça: https://nspt4kids.com/social-workmental-health/creative-conversation-starters-get-your-child-to-talk-to-you/