LSVT (Lee Silverman Ses Tedavisi) Nedir?

LSVT (Lee Silverman Ses Tedavisi) Nedir?

Bu makale LSVT tedavisi hakkında bilgi avermek amacıyla hazırlanmıştır. Konuyla ilgili sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

 

Lee Silverman Ses Tedavisi (LSVT) Nedir?

Parkinson hastalığı, her bireyi farklı bir şekilde etkiler, yani herkes aynı semptomları yaşamayacaktır. Örneğin, bazı insanlar konuşma ve ses şiddetindeki değişiklikler nedeniyle iletişim kurma becerilerinde zorluk yaşarlar. Bu, sosyal etkileşim isteğini daha da sınırlandırabilir ve sosyal izolasyonu artırabilir. Lee Silverman Ses Tedavisi (LSVT), Parkinson hastaları için terapi ile ilişkili nörobiyolojik değişiklikler yaratmaya yönelik davranışsal bir tedavidir. Lee Silverman tarafından 1980’lerde geliştirilmiştir ve konuşma ve ses işlevinde hastaya sürekli iyileştirme sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

 

LSVT LOUD

LSVT LOUD, Parkinson hastalarına seslerini yeniden kalibre etmelerini öğreten bir eğitim programıdır. Araştırmalar tedaviyi takiben ses tellerinin hacminde, aralıklarında ve bükülmelerde düzelmeler olduğunu göstermiştir. LSVT LOUD tekniği, eğitimli bir klinisyen tarafından uygulanan yoğun bire bir programdır. Katılımcılar dört haftaya yayılmış 16 saatlik bir oturuma katılır ve vokal egzersizleri yapmak için günlük ödevler alırlar.

LSVT LOUD, insanları sadece yoğun çalışmalarla kalmaz, aynı zamanda katılımcının ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını özel olarak ele almak için görevleri özelleştirir. İletişimi geliştirmek için kişisel hedefler oluşturmak, iyi teknik, etkili uygulama alıştırmaları ve bağlılığı geliştirmeye yardımcı olur.

 

Nasıl Yapılır?

LSVT LOUD’ un yoğun yaklaşımı motor öğrenmeyi ve nöroplastisiteyi, beynin yeniden duyma yeteneğini ve Parkinson hastalarının aslında daha ​​yüksek olan ses şiddetlerinin normal aralıkta olduğunu fark edebilmeleri için duyusal geribildirimi yeniden kalibre etmeyi sağlamaktır. Parkinson hastaları genellikle ses şiddetlerinin büyüklüğünü ve konuşma sırasında ortaya koydukları vokal çabaları yanlış algılarlar.

LSVT LOUD tekniği şunları amaçlamaktadır:

  • Ses şiddetini artırma
  • Artikülasyonu geliştirme
  • Tonlamayı iyileştirme
  • Güveni artırma
  • Ses ve konuşma ile ilgili duyusal işlemeyi değiştirme

LSVT LOUD ile sağlanan iyileştirmeler, çalışma, sürekli uygulama, kendi kendine izleme ve kalıcı değişimi sürdürmek için belirli eylemlere dikkat gerektirir. Başarı ölçüsü tedavi boyunca ve sonrasında ilerleyicidir.

 

LSVT BIG

Bu terapi yöntemi onlarca yıldır başarı göstermiştir ve teknik yakın zamanda Parkinson hastalarını vücutlarını daha normal kullanmaları konusunda eğitmek için uygulanmıştır.

LSVT BIG, hastaların daha büyük hareketler üretmeleri için kendilerini yeniden kalibre etmelerine yardımcı olan bir başka bireyselleştirilmiş terapötik yaklaşımdır. Hastaya denge, kalkma, giyinme ve rutinlerle ilgili görevlere yardımcı olmak için özel ihtiyaçlar ve bireysel hedefler hazırlanır. Program, LSVT LOUD ile aynı şekilde yapılandırılmıştır, ödevler ve egzersizlerle birlikte 4 seans boyunca hastaya uygulanır. LSVT BIG, normal hareketlerin hastaya nasıl göründüğünü ve hastanın hissettiğini anlamasını sağlar. Teknik, yeniden kalibrasyonun merkezi olan beynin öğrenme alanlarındaki gelişmeleri teşvik eder. İnsanların nasıl hareket ettiklerini düşündükleri ile gerçekte nasıl hareket ettikleri arasındaki uyumsuzluğu hissetmelerine ve anlamalarına yardımcı olur. Hastaların kendilerini daha güvende ve güçlenmiş hissetmelerine yardımcı olmak için sürekli uygulamadan elde edilen başarılı sonuçların alındığı da araştırmalarda bildirilmiştir.

 

LSVT Tekniği

Lee Silverman Ses Tedavisi tekniği, dört haftalık eğitim döneminde ve sonrasında etkilidir. Kalıcı sonuçları korumak için günde yaklaşık 15 dakikalık bir uygulama ömür boyu devam etmelidir. Terapötik iyileşmede devam eden başarının anahtarı pratiktir. Hastalar sürekli desteği videolar, bireysel oturumlar, vokal egzersizler için geri bildirim üreten bir tıbbi cihaz ve tedavi protokollerine dayalı topluluk programları aracılığıyla edinilebilir.

Başta Parkinson hastalığı olmak üzere motor konuşma bozuklukları yaşayan yetişkin ve çocuklar için geliştirilen bir ses/konuşma terapisi tekniği  olan LSVT LOUD Kursu’muzu incelemek için lütfen tıklayın.

 

Kaynakça

Bu makale Parkinson Disease kaynak alınarak yazılmıştır. Parkinsons Diseas hastalara ve bakıcılara öğrenmek, eğitmek ve sağlık profesyonelleriyle bağlantı kurmak için bir platform sunarak insanların Parkinson hastalığının kontrolünü ele geçirmelerine yardımcı olmaya çalışmaktadır.