Mevsim Değişikliği Ayaklarınızı Nasıl Etkileyebilir?

Mevsim Değişikliği Ayaklarınızı Nasıl Etkileyebilir?

Çoğu insan, mevsimlere göre yaşam tarzı değişiklikleri olduğunu bilir. Bunlar; yeni, daha sıcak kıyafetlere ihtiyaç duymak ve aniden klimanıza bu kadar bağımlı hissetmemek gibi basit şeyler olabilir. Ancak, değişen mevsimler nedeniyle vücudunuzun yıl boyunca farklı hissedebileceğini biliyor muydunuz? Bu kesinlikle ayaklarınız için geçerlidir. Bu da cildi ve eklemleri etkileyebilir, hatta sıvı birikimine neden olabilir.

Eğer değişen mevsimlerin ayaklarınızı etkilediğini düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Bazı ayak rahatsızlıkları olan insanlar bunu daha fazla fark edebilir, ancak ayak problemi olmayan kişilerin de başına gelebilir. Bu makale, değişen mevsimlerin ayaklarınızı etkileme yollarından bazılarını inceleyecektir. Bu değişiklikleri yönetmenize yardımcı olacak birkaç ipucu da sağlayacağız.

Değişen Mevsimler Ayaklarınızı Nasıl Etkileyebilir?

  • Çatlak ve soyulmuş cilt
  • Şişmiş ayaklar
  • Ağırlık dalgalanmaları
  • Yağmur mevsimi ve eklem ağrısı

Çatlak ve Soyulmuş Cilt

Sonbahar ve kış aylarında soğuk hava, çatlayabilen ve hatta kanayabilen kuru cilde yol açabilir. Bununla birlikte, ayak sağlığınızı etkileyen sadece düşük sıcaklık değildir; soğuk dış mekan havasının iç mekan ısıtması ile karşılaşmasıdır. American Foot, düşük nem, ısıtmalı evler ve soğuk dış mekan sıcaklıklarının cilt bakımı açısından felaket için bir reçete olabileceğini belirtiyor. Çatlak cilt ve çatlamış topuklar, dış mekandan gelen kuru hava düşük nem ve ısınmış evinizle birleştiğinde oluşabilir. Semptomlar arasında alçı gibi hissettiren kalın cilt, çatlak cilt, iltihap, ağrı ve bazen kanama bulunur.

Bu sonbahar ve kış aylarında çatlamış cilt endişelerinizi çözmek için, rutin ayak bakımını uygulamak için zaman ayırmalısınız. Peeling ve nemlendirme kuru ciltler için harikalar yaratabilir. Seramidler, doğal yağlar, gliserin ve üre bileşenleri, bu derin cilt katmanlarındaki nemi koruyarak parlar.

Vazelin, Lanolin ve ilaçlı sabun, kuru cildi yumuşatmaya ve gelecekteki hasarlardan korumaya yardımcı olur. Bisabolol ve pantenol ayrıca ciltteki küçük çatlakları yumuşatmak için de işe yarar ve mentol bileşeni tahriş olmuş ve iltihaplı cildi soğutur.

Şişmiş Ayaklar 

Ayaklarınızın büyüklüğü asla tutarlı görünmüyor gibi hissediyor musunuz? Ayak genişliğiniz veya uzunluğunuz değişiyor mu? Suçlu şişmiş ayaklar ve ayak bilekleri olabilir ve bu boyuttaki dalgalanmalar mevsim ve hava ile ilgili olabilir. Yazlık sandaletlerinizin sonbahar botlarınızdan daha büyük olduğunu hissedebilirsiniz, bu da gerçek ayakkabı numaranız üzerinde hayal kırıklığına ve akıl karışıklığına neden olabilir. Diyabet, romatoid artrit, osteoartrit veya şişmeye neden olan başka bir sorununuz varsa, hava nemli olduğunda bu durum çok daha kötüleşebilir.

Ulusal Tıp Kütüphanesi, mevsimselliğin şişmeye önemli bir katkıda bulunduğunu belirtmektedir. Daha spesifik olarak, sıcak yaz havası vücudunuzun doğal soğutma mekanizmasını tetikleyebilir. Vücudunuz çok ısındığında, vücudunuzu soğutmaya çalışmak için damarlarınız genişler. Bununla birlikte, damarlar genişlediğinde, sıvı çevredeki dokulara da sızabilir. Vücudunuz bu sıvıyı yeniden dolaştıramazsa birikmeye başlar, bu da şişmeye neden olur. Sıvının ayak ve ayak bileği bölgesinde birikmesi kolaydır, çünkü damarlarınız ayaklardan kalbe kan pompalamak için yerçekimine karşı çalışmak zorundadır. Damarlarınız zorlanıyorsa bunu yapamazlar, bu da ayaklarınızın şişmesine neden olur.

Şişmiş ayakların etkisini azaltmaya çalışmanın yolları vardır. Düşük sodyum alımı, sağlıklı beslenme ve sık hareket ve egzersiz, vücudunuzun kanı daha verimli bir şekilde pompalamasına; ayak ve ayak bileklerinde sıvı birikimini azaltmasına veya önlemesine yardımcı olabilir. Kompresyon çorapları, damarlarınıza kanı kalbinize geri pompalamak için ihtiyaç duydukları desteği verip ayak bileği ve baldıra kademeli basınç uygulayarak da faydalı olabilir. Aksine, sıcak havalar için nefes alabilen kompresyon çorapları alabilirsiniz. Yaz için açık ayak parmaklı stiller de alabilirsiniz.

Ayak boyutunuzun şişlikten dalgalanma eğiliminde olduğunu düşünüyorsanız, profesyonel ayakkabı germe hakkında da bilgi alabilirsiniz. Bazı ayak klinikleri, ayakkabılarınızın mümkün olduğunca rahat oturmasını sağlamak için ayakkabı germe hizmetleri sunmaktadır.

Şişmiş ayaklar için bir başka mükemmel çare de ayak ovma veya ayak ıslatmadır. Başka bir seçenek, Epsom tuzu kullanarak kendi ayağınızı ıslatmaya veya ovalamaya çalışmak olacaktır. Epsom tuzundaki magnezyum sülfat, ayaklardaki şişliği ve iltihabı azaltabilir ve dolaşımı iyileştirebilir.

Ağırlık Dalgalanmaları

Ayaklarınızı sonbahar veya kış aylarında daha yorgun ve ağrılı hissediyor musunuz? Yaz aylarında ayaklarınızda hafiflik hissettiniz mi, ancak yılın sonunda aniden yürüyüşe çıkmak daha zor görünüyor mu? Bunun nedeni basit ağırlık dalgalanmaları olabilir.

İnsanların soğuk olduğunda evde kalma eğiliminde olmaları şaşırtıcı değildir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, hareketsizliğin artmasına ve kötü beslenme seçeneklerine yol açabilir ve bu da sonuçta kilo alımına neden olabilir. Aynı şekilde, insanlar kilo aldığında, ayaklarına daha fazla baskı uygulayabilir. Ekstra ağırlık, ayaklardaki birçok bağı ve tendonu yorabilir. Bu, yaz aylarında daha düşük bir kiloda olsaydınız hissetmemiş olabileceğiniz başlangıç ayak ağrısına neden olabilir.

Kilo alımı, plantar fasiit (topuğu ayağın topuğuna bağlayan dokunun iltihaplanması ve mikroyırtılması) ve posterior tibial tendinit (baldır kasını ayağın kemiklerine bağlayan tendonun iltihabı) dahil olmak üzere belirli ayak koşulları için bir risk faktörü olabilir.

Ayakkabı alışkanlıklarınızı fark etmek ayak ağrınızı yönetmenize yardımcı olabilir, böylece gerekli iyileştirmeleri ve ayarlamaları yapabilirsiniz. Özel ortezler ayrıca ayaklarınızı daha olumlu konumlandırmanıza ve hareket etme şeklinizle ilgili biyomekanik düzensizlikleri düzeltmenize yardımcı olabilir. Bu düzensizlikler genellikle birçok yaygın ayak rahatsızlığının altında yatan nedendir.

Biyomekanik sorunların düzeltilmesi, topuk, ark, ayak bilekleri ve hatta dizlerdeki ağrı semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilir. Özel ortezler ayrıca uzun süreli eklem hasarını önleyebilir ve egzersiz yapmayı ve rahatça forma girmeyi kolaylaştırabilir. Ayak tabanlıkları ayak ağrısını önlemek ve yönetmek için de mükemmeldir: ark desteği, yastıklama ve şok emilimi sağlar ve ayağınızdaki basıncı yeniden dağıtmak için tasarlanmıştır.

Fırtına Mevsimi ve Eklem Ağrısı

Eylül ve Ekim aylarını vuran tüm o yağmur fırtınalarını biliyor musunuz? Bu fırtınalar ayaklarda eklem ağrısına neden olabilir. Bunun nedeni, fırtına mevsiminde azalan barometrik basıncın ayak eklemlerinin ve kaslarının genişlemesine neden olmasıdır. The Active Times’a göre, bu, eklem iltihabı olan birinde, özellikle osteoartrit ve romatoid artritli kişilerde zaten var olan ağrıyı kötüleştirebilir.

Yeni, iyi oturan ayakkabılar, insanların eklem ağrısı semptomlarını yönetmelerine yardımcı olabilir. Ayak sağlığını destekleyen, uygun ark desteği sunan ve yenilikçi yastıklama teknolojisine sahip yüksek kaliteli markalar gidilecek yoldur. Bunlar, yürürken kaslarınız ve eklemleriniz üzerindeki baskının bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilecek hayati özelliklerdir. Eklem ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olmanın diğer yolları arasında özel ortezler, reçetesiz satılan tabanlıklar ve düzenli güçlendirme ve germe egzersizleri için fizyoterapistinize danışmayı unutmayın.

Makalenin orijinaline buradan erişebilirsiniz.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.