Olumsuz Duygular ve Stres ile Nasıl Başa Çıkılır?

Olumsuz Duygular ve Stres ile Nasıl Başa Çıkılır?

Olumsuz duygular ve stres birçok insan için ortak bir sorundur. Peki, stresli olduğumuzda veya biri tarafından incindiğimizde ortaya çıkan olumsuz duygularla nasıl başa çıkmalıyız? Öfkemizi ve hayal kırıklığımızı ortadan kaldırıp, var olmadıklarını mı iddia etmeliyiz? Yoksa yanlış şeyleri söyleyerek ya da yaparak daha kötüsünün olma riskini mi almalıyız? Görünen o ki, "duyguları biriktirme" pek sağlıklı seçenek değildir. Herkesin kullanabileceği başka kolay teknikler vardır.

Bununla birlikte, bu duygularla ne yapacağınızı merak ettiyseniz, olumsuz duygularla mücadelede yalnız değilsiniz. Birçok insan stresle başa çıkma konusunda aynı soruyu soruyor. Acı, hayal kırıklığı veya öfke gibi olumsuz duyguların üstesinden gelmeleri gerektiğini düşündüklerinde, hiçbir şey hissetmiyormuş gibi davranmamaları gerektiğini biliyorlar, ama aynı zamanda olumsuz hisler üzerinde takılı kalmakta istemiyorlar. Ancak çoğumuz bunların stresten kurtulmak için sağlıklı stratejiler olmadıklarını duymamıza rağmen uyguluyoruz. Peki, başka hangi seçenekler mevcut?

 

Duyguları görmezden gelmenin, onlarla başa çıkmanın en sağlıklı yolu olmadığı konusunda haklısınız. Genel olarak konuşursak, bu onları uzaklaştırmaz, ancak farklı şekillerde ortaya çıkmalarına neden olabilir. Çünkü duygularınız size hayatınızda yaptığınız şeyin işe yarayıp yaramadığının sinyalleri gibi davranmaktadır.

Kızgın veya sinirli hissediyorsanız, bu hayatınızda bir şeyin değişmesi gerektiğinin sinyali olabilir. Bu rahatsız edici duygulara neden olan durumları veya düşünce modellerini değiştirmezseniz, onlar tarafından etkilenmeye devam edersiniz.

Ayrıca, hissettiğiniz duygularla başa çıkmadığınız durumlarda, fiziksel ve duygusal sağlığınızla ilgili sorunlara neden olabilirler.

Bununla birlikte öfke, kızgınlık ve diğer rahatsız edici hisler üzerinde durma eğilimi, sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Bu yüzden duygularınızı dinlemek ve onların üstesinden gelebilmek için adımlar atmanız önemlidir. İşte önerdiğimiz şey.

Duygularınızı Anlayın
Hayatınıza bakın ve yaşamınızdaki stres ve olumsuz duyguları yaratan durumları belirlemeye çalışın.

 

  • Olumsuz duygular tetikleyici bir olaydan gelebilir: örneğin çok büyük bir iş yükü.
  • Olumsuz duygular aynı zamanda bir olayı çevreleyen düşüncelerimizin sonucudur; olanları yorumlama şeklimiz olayı nasıl yaşadığımızı ve bunun stres yaratıp yaratmadığını etkileyebilir.

 

Duygularınızın asıl işi sorunu görmenizi sağlamaktır, böylece gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Yapabileceklerinizi Değiştirin
İlk tavsiyemden öğrendiklerinizi alın ve uygulamaya koyun. Stres tetikleyicilerinizi azaltın; kendinizi daha az olumsuz duygular hissederken bulacaksınız.

Bu tavsiyeler şunları içermektedir:

 

  • İş stresini azaltmak.
  • Girişken iletişim uygulamalarını öğrenme (böylece insanlar tarafından ezilmiş hissetmezsiniz).
  • Olumsuz düşünce kalıplarınızı, bilişsel yeniden yapılanma olarak bilinen bir süreçle değiştirmek.

 

Bir Çıkış Yolu Bulun
Hayatınızda değişiklikler yapmak olumsuz duyguları azaltabilir, ancak stres tetikleyicilerinizi tamamen ortadan kaldırmaz. Yaşamınızda daha az hayal kırıklığı yaratacak değişiklikler yaptıkça, bu duygularla başa çıkabilmek için sağlıklı çıkışlar da bulmanız gerekecektir.

 

  • Düzenli egzersiz, olumsuz duygular için bir çıkış sağlayabilir.
  • Meditasyon, çalışmak için içsel bir "alan" bulmanızda size yardımcı olabilir, böylece duygularınız bunaltıcı hissettirmez.
  • Eğlenmek ve hayatınızda daha fazla gülmek için fırsatlar bulmak bakış açınızı değiştirebilir ve stresi azaltabilir.

 

Bu çıkış yollarından birkaçını uygulayın, negatif duygular ortaya çıktığında daha az bunalmış hissedeceğinizi göreceksiniz.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/how-should-i-deal-with-negative-emotions-3144603