Omurga Yaralanması Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Omurga Yaralanması Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Omurilik beynimizin bir uzantısıdır ve beynimizden vücudumuzun geri kalanına ve geri kalanına mesaj taşımak için gereken sinirleri barındırır. Omurilik hasar gördüğünde bu mesajlar taşınamaz, bu da hareketi serbestçe kontrol etme yeteneğinde bir azalmaya ve beynin duyu mesajlarını tekrar almasına neden olur.

Değişen hareketin ve duyumun kapsamı, yaralanma yerine bağlıdır ve etkilenen, yaralanmanın altındaki alandır. Omurilikte hasar, kaza, enfeksiyon veya hastalık gibi bir travmadan kaynaklanabilir.

Boyun bölgesinde hasar meydana gelirse, 4 uzuv ve muhtemelen bazı gövde kaslarının etkilenmesi muhtemeldir, buna tetrapleji denir. Hasar arkadaysa, bacaklar ve muhtemelen bazı gövde kasları etkilenecektir, buna parapleji denir.

Spinal Yaralanmanın En Yaygın Zorluklar Nelerdir?

Omurga yaralanmalarının etkileri çeşitli olabilir, ancak hareketin azalması günlük yaşamda zorluklara neden olur. Aşağıda bu zorluklardan bazıları verilmiştir:

Alt ekstremitelerde azalan hareket, muhtemelen tekerlekli sandalye ihtiyacını gerektirecektir. Bu, önceden erişilebilir bir ev veya arabanın artık daha zorlayıcı olduğu anlamına gelebilir. Eve girip dolaşmak, banyo ve tuvaleti kullanmak, tekerlekli sandalyeden yatağa veya kanepeye geçmek, ortaya çıkacak olası zorluklardır.

Önceki iş rolleri, erişilebilirlik ve rol gereksinimleri açısından daha zorlayıcı olabilir ve değişikliklere bakılması gerekebilir. Spor ve hobiler, tam zamanlı bir tekerlekli sandalye kullanıcısı için erişilebilirlik veya faaliyetin doğası, örneğin yelken veya ragbi açısından zorluklar doğurabilir.

Ellerin hassas kontrolünde bir azalma varsa, bu beceriyi gerektiren aktiviteler zor olabilir. Bu, yıkama ve giyinme, yiyecekleri kesme ve kendi kendine yemek yeme, içme, tuvaletle idare etme, örneğin anahtar, uzaktan kumanda, pencere mandalı veya akıllı telefon gibi ev kontrollerini kullanma gibi faaliyetleri içerir.

Ergoterapi Nasıl Yardımcı Olabilir?

  • El terapisi: Bir meslek terapisti, fonksiyonel konumlandırmayı sürdürmek, kontraktürleri önlemek ve estetiği korumak için ateller ve egzersiz programları sağlayabilir.
  • Ev Modifikasyonları ve Yeni Yapılar: Ergoterapistler, omurilik yaralanması olan müşterilerin barınma ihtiyaçları konusunda uzman bilgisine sahiptir. Ev ortamlarında nasıl yaşamak istediklerini ve yaşayabileceklerini öğrenmek için müşteriyle birlikte çalışırlar ve ardından buna göre uyarlamak için önerilerde bulunurlar. Bu, zemin asansörleri, kapı genişletmeleri ve rampalar yoluyla banyo ve mutfak uyarlamaları gibi büyük işleri kapsayabilir veya tutunma rayları ve değiştirilmiş bir düzen ile daha küçük değişiklikleri içerebilir. Ekibimiz, bir evin sadece bu şekilde kalmasının ve klinik bir ortam haline gelmemesinin öneminin farkındadır. Ayrık çevresel tasarım yoluyla, bir müşterinin evinin, dinlenme ve sığınak yeri olurken ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamayı amaçlıyoruz.
  • Ekipman: Bir müşterinin potansiyeline ulaşmasına ve gününden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için gerekli olan özel ekipman parçaları olması muhtemeldir. Bu, sandalyeler ve yataklar olabilir veya bir müşterinin televizyonunu, radyosunu, ışıklarını, kapı yanıtlarını veya perdelerini koltuğundan çalıştırmasına izin veren çevresel kontrol sistemleri olabilir. Tekerlekli sandalyeler – bunlar, omurga yaralanmasını takiben müşteriler için önemli bir ergoterapi desteği alanıdır. Tekerlekli sandalye pazarı çok geniştir ve her müşterinin ihtiyacına klinik olarak en uygun sandalyenin seçiminde doğru profesyonel tavsiye ve rehberliğe sahip olmak önemlidir.
  • Taşıma: Gönüllü hareket azalırsa, bir ergoterapistin tekerlekli sandalye, yatak, tuvalet, banyo veya duş sandalyesi arasındaki hareketi kolaylaştırmak için insanların veya ekipmanın nasıl kullanılabileceğine bakması gerekebilir. Bu, vinçlerin ve askıların kullanılmasının yanı sıra tüm tarafların güvenli ve uygun kullanımı konusunda eğitim almasının sağlanması yoluyla olabilir.
  • Rehabilitasyon: Bir danışanın rehabilitasyon hedefleri muhtemelen onlar kadar benzersizdir. Bir ergoterapist, katılımlarının başlangıcında bu hedefleri belirleyecek ve danışanıyla birlikte bu hedeflere ulaşmak için bir plan hazırlayacaktır. Omurilik yaralanmasını takiben rehabilitasyon yavaş bir süreç olabilir ve girdilerimiz, yatan hasta olarak alınması muhtemel girdileri tamamlamayı ve desteklemeyi amaçlar.
  • Mesleki Destek: Doğru zaman geldiğinde, müşteri bir tür ücretli veya gönüllü istihdama geri dönmeyi isteyebilir. Bir ergoterapist, önceki iş rollerini ve mevcut becerileri ve hedefleri analiz edecek ve müşterisiyle birlikte bir işe dönüş planı hazırlayacaktır.
  • Problem Çözme: Ergoterapistler mükemmel problem çözücülerdir, biz danışanlarla, yaralanmalarının yaşamlarına getirdiği zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için uzun bir süre çalışırız. Her zaman hedeflere odaklanırız ve tam rehabilitasyon potansiyellerine ulaşmalarında onları desteklemek için müşteri tarafından yönlendiriliriz.

Kaynakça

Bu yazı The OTPractice websitesi tarafından hazırlanmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.