Omuz Çıkığı Ameliyatı ve Vaka Çalışması

Omuz Çıkığı Ameliyatı ve Vaka Çalışması

Hasta Kimdir?

30’lu yaşlarının başında bir erkek hasta

Kliniğe Neden Geldi?

18 yaşındayken omzunu çıkarmış, son 10-12 yılda omzunu stabilize etmeye çalışmak için çok sayıda ameliyat geçirmiş Ne yazık ki, bunların hiçbiri işe yaramamış ve geçmişte aldığı fizyoterapi rehabilitasyon süreci çok sınırlıymış

Ne Kadar Süre Birlikte Çalıştık?

4 ay

Rehabilitasyon Hedefimiz Neydi?

Mümkün olduğunca fazla hareket açıklığı, iyi bir kas gücü ve minimum ağrı.

Ne Yaptık?

İlk aşama, sahip olduğu tüm hareket aralığını kullanabileceğinden emin olmaktı. 5 ameliyat geçirdikten sonra omzunun ön kısmında oldukça fazla yara dokusu vardı, bu sebeple omuz açıklığında her zaman bir miktar limitasyon olacağını gördük.

Başlangıçta, bu hareket aralığını kullanmak için omzunu çok küçük bir ağırlıkla yatay pozisyonda çalıştırmasını sağladık. Bu ona bu açıklıkta hareket edebileceğine dair güven vermekti, aynı zamanda yerçekimine karşı çok çalışmak zorunda kalmadan omzunu bu pozisyonlarda stabilize etmeye başlamaktı.

Hareket açıklığı yatay bir pozisyonda tamamladıktan sonra, yatay pozisyonda itme ve çekme egzersizlerine geçtik. Bunun için dirsek gövdeye yakın pozisyonda bench press ve onunla birlikte önüne pozisyonladığımız bir kürek çekme egzersizi kullandık.

Aynı zamanda omuz eklem hareket açıklığı hareket egzersizleri için kullandığımız ağırlığı arttırdık. Önümüzdeki ay boyunca ağırlığı tekrar  artırdık. Omuz stabilizasyonu ve güç sağlamak için spor salonunda farklı ekipmanlar kullandık.

3 hafta sonra iyileşmenin ilerlemesiyle ve daha sonra baş üstünden çekme egzersizleri eklemeye başladık ve 4 haftada baş üzeri itme egzersizlerinde hafif bir şekilde ittirmeye başlamak için yeterli stabilite ve güce sahiptik.

Ağrısı ilk aydan sonra yatışmaya başladı ve 6 haftada, daha fazla rehabilitasyonla ameliyata ihtiyaç duymayacağından emin olarak, onu ameliyat eden cerrahıyla görüşmeye büyük bir özgüvenle gitti. Ne ilerleme ama!

Giderek daha da güçlendi ve şimdiyse başının üstünde ağır ağırlıklar taşıyor, fırlatma egzersizleri yapmak için ağırlık topları ve medball kullanıyor. En nihayetinde fitness için bir kum torbası kullanmaya geri dönüyor. Bu, 10 yıldır düzenli olarak yapamadığı tek şeydi!

Sonuç is harika; ameliyat olmamak, ağrıyı azaltmak ve daha iyi işlev olan hedeflerimize ulaştık.

Bundan Ne Öğrendik?

Birincisi, operasyonların ancak onu takip eden rehabilitasyon ile başarılı olduğu. İkincisi, bir operasyon her şeyin cevabı değildir ve aslında sizi daha kötü bir konumda bırakabilir. Üçüncü ve son şey – rehabilitasyon için asla geç değil!

Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.