Oyuncak Seçimi: Çiftlik Evi

Oyuncak Seçimi: Çiftlik Evi

Dil ve dikkat becerilerini geliştirmek için çok yönlü bir oyuncak mı arıyorsunuz? Bir “Çiftlik Evi” işinize fazlasıyla yarayabilir.

 

Çocuklarınıza doğum günlerinde hediye etmek için oyuncak veya oyun düşünmek zor olabilir. İşte çeşitli becerileri geliştirmek için özellikle yararlı ve eğlenceli bulduğumuz oyunlardan biri. Oyuncak seçimini akıllıca yaparak eğlenin ve üretken olun.

 

Bir çiftlik evi, oyuncak dolabınıza harika bir ek olacaktır. Çünkü çocukların ilgisini çekmeyi kolaylaştıran birçok tanıdık hayvan içerir. Oyunda ses çıkararak ilerlemek, birçok çocuğun heyecanla oyunda kalmasını sağlar ve bu, ebeveynlerin de çocuklarının eğlendiğini görmelerinin bir yoludur. Eğlence ve kahkaha bulaşıcıdır ve oyun oynamayı çocuklar için daha davetkâr kılar. Çocuklar gülerken ve ebeveynleriyle eğlenirken, yeni şeyler öğrenmeyi de başarırlar. Bu nedenle, çocuğunuzla nasıl eğleneceğinizi öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarını inceleyin.

 

Bir çiftlik evi oyuncağını çocuğunuza çeşitli becerileri öğretmek için kullanma yolları şunlardır:

 

Çiftlik Evi Oyuncağı İle Çocuğunuza Çeşitli Beceriler Öğretmek

  • Hayvan sesleri: Hayvanları bir torbaya saklayın. Çocuğunuzun torbadan bir hayvan çekmesini ve çiftliğe yerleştirmeden önce hayvanın sesini çıkarmasını sağlayın.
  • Hayvanı sesiyle eşleştirin: Çocuğunuzun çiftlik evindeki kapılardan birini açmasını ve duydukları sesin sahibi olan hayvanı bulmasını sağlayın.
  • Hayvanların birbiri ile eşleştirilmesi: Benzer hayvanları toplayın ve çocuğunuzdan bu hayvanları birbirleriyle eşleştirmesini ve aynı hayvanın farklı görünebileceğine dair farkındalık geliştirmesini sağlayın.
  • Hayvan isimlerini anlama / tanıma: Hayvanları odada saklayın. Çocuğunuzdan ismini söylediğiniz bir hayvanı bulmasını ve sonra onu çiftlik evine yerleştirmesini isteyin.
  • Hayvanları adlandırma: Hayvanları odada bir yerlere saklayın. Işıkları söndürün ve çocuğunuzla hayvan avına çıkın. Çocuğunuz bir hayvanı bulduğunda, onları çiftlik evine yerleştirmeden önce hayvana bir ad vermesini sağlayın.
  • Yaratıcı oyun becerileri: Çocuğunuzun çiftlik evi ve hayvanlarını kullanarak hikâyeler hazırlamasına yardımcı olun. Onlara bir çiftlikte günlük faaliyetlerin sırasını öğretin (örneğin, uyanmak, hayvanları beslemek, hayvanları gezdirmek, at sürmek, hayvanları çiftliğe geri getirmek gibi).
  • Birbirini takip eden yönergeler: Hayvanları odanın etrafına yerleştirin. Traktörü kullanın ve çocuğunuzdan kayıp hayvanlarını bulması için çiftçiye yardım etmesini isteyin. Çocuğa beceri seviyesine bağlı olarak takip etmesi için bir yönerge verin (örneğin 1-2 yaş için: “İnekler nerede?” gibi bir yönerge; 2-3 yaş için: “İneği bul ve sonra atı bul.”, 3-4 yaş grubu için: “Atı, tavuğu ve sonra koyunu bul.”) Çocuğunuzun sıra alma ve etkileşimde bulunmayı öğrenmesi için için sırayla birbirinize yönergeler verebilirsiniz.
  • İçeride / dışarıda, önünde / arkasında gibi kavramlar: Çocuğunuzu, hayvanı belirtilen bir yere koymasını sağlayın (örneğin, “İneği çiftlik evinin içine koy.” veya “Koyunları çiftlik evinin arkasına koy.”).

 

Yukarıdaki eğlenceli fikirler, çocuklara yaratıcı oyunları, sosyal etkileşimleri, sıra almayı, dikkat ve dinleme becerisini, dili anlama ve kullanma şekillerini geliştirmeyi öğretebilir.

 

 

Kaynakça: https://childdevelopment.com.au/blog/play/play-the-farmhouse-way/

 

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:

 

 

+90 (216) 456 42 42

+90 (533) 165 60 94