Parkinson Hatalığında Dil ve Konuşma Terapisti Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Parkinson Hatalığında Dil ve Konuşma Terapisti Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Dil ve konuşma terapistleri, yüz ifadesi ve vücut dilinden konuşma ve iletişim desteğine kadar iletişimin tüm yönleri hakkında değerlendirme ve tavsiye sağlayabilen sağlık uzmanlarıdır.

Klinik kılavuzlar, doktorunuz veya çeşitli sağlık uzmanları durumun erken aşamalarındayken size Parkinson ile çalışma deneyimi olan bir dil ve konuşma terapistine başvurmayı düşünmenizi tavsiye eder.

Bu önemlidir, çünkü belki siz konuşmanızda ve anlaşılırlığınızda iletişiminizdeki değişiklikleri fark etmeyebilirsiniz. Ancak bir dil ve konuşma terapisti herhangi bir sorunu ortaya çıkarabilir, onları yönetmenize yardımcı olabilir ve daha kötü hale gelmesini önleyebilir.

Düzenli kontroller yaptırmak faydalı olabilir. Bu, dil ve konuşma terapistinizin konuşmanızda herhangi bir değişiklik olup olmadığını izlemesini sağlayacaktır. Varsa, size yardımcı olacak belirli egzersizler veya programlar önerebilirler.

Yönergelerdeki bir başka tavsiye de, ihtiyacınız olduğunda iletişim kurmanıza yardımcı olacak ekipmanın size sağlanmasıdır.

Kaynakça:https://www.parkinsons.org.uk/information-and-support/speech-and-communication-problems