Pediatrik Tıp Geleceği Besler, İyileştirir ve Etkiler

Pediatrik Tıp Geleceği Besler, İyileştirir ve Etkiler

Douglas C. Rivard tarafından yazılmıştır.

Pediatrik Tıp

Pediatrik radyoloji alanı, Dr. John Caffey ve halefleri tarafından kurulan temeller üzerinde büyümeye devam etti ve şimdi tıbbi görüntülemenin tüm alanlarını kapsıyor.

 Bir toplum ve tıp sağlayıcıları topluluğu olarak pediatrik hastalarımıza bakma şeklimizin önemi vardır. Sadece en savunmasız nüfusumuzu besleyip iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda geleceğimizi etkileme fırsatına da sahibiz. Bu değerler tüm hekimler arasında paylaşılır, ancak özellikle çocuk hastalara bakan hekimlerde kökleşmiştir. Pediatrik uzmanlarının bir alt kümesi olan pediatrik radyologlar, hasta çocukların teşhisine, planlanmasına, tedavisine yardımcı olur,Bunu yaparken birçok zorluk ve ödül alırlar.

Pediatrik radyoloji pratiğinin, 1929 yılında St Louis’de Barnes Hastanesi’nde tesadüfen eğitim almış bir çocuk doktoru olan Dr. John Caffey’nin New York’taki Babies Hastanesi’nde radyolojiyi devralmak üzere atanmasıyla başladığı düşünülmektedir. Üretken bir yayıncı ve akademisyen olmaya devam etti. 1945’te Caffey’s Pediatric Diagnostic Imaging adlı ilk pediatrik radyoloji ders kitabını yayınladı. 13. baskısı bu yıl içinde yapılacak olan ders kitabı, bugüne kadar hâlâ basılmaktadır. Pediatrik radyoloji alanı, Dr. Caffey ve halefleri tarafından kurulan temeller üzerinde büyümeye devam etti ve şimdi tıbbi görüntülemenin tüm alanlarını kapsıyor.

Diagnostik pediatrik radyologlar, düz film, floroskopi, ultrason, CT, MRI ve nükleer tıp dahil olmak üzere tüm görüntüleme modalitelerinde uzmandır ve bu modaliteleri tüm organ sistemlerini görüntülemek için kullanırlar. Pediatrik girişimsel radyologlar, vasküler erişim, biyopsiler,drenler, tümör ablasyonları ve vasküler malformasyon sklerozu dahil olmak üzere minimal invaziv prosedürleri gerçekleştirir, çoğu zaman bir çocuğu ameliyathanede cerrahi bir prosedürden kurtarabilir. Pediatrik radyologlar, her yaştan çocuğun ve pediatrik popülasyona özgü hastalıkların görüntülenmesinde ek burs eğitimine sahiptir.

Pediatrik görüntülemede devam eden sağlam araştırmalar, azaltılmış radyasyon dozları, azaltılmış muayene süreleri ve genel anestezi ile gerçekleştirilen daha az vaka ile tüm pediatrik hastalıklar için mükemmel tanısal verimle sonuçlanan özel görüntüleme çalışmaları ve protokollerine yol açmıştır.

Pediatrik görüntülemeye odaklanan Missouri Medicine’nin bu sayısının keyfini çıkarın. İçinde, Children’s Mercy Hastanesi ve Missouri Üniversitesi-Kansas Şehir Tıp Okulu’ndaki pediatrik radyoloji fakültesi tarafından bu alanda yapılan bazı özel ilerlemeler hakkında makaleler bulacaksınız. Makaleler, pediatrik epilepsi için cerrahi öncesi görüntüleme ve multidisipliner planlama, pediatrik kas-iskelet sistemi yaralanmalarının görüntülenmesi, kardiyovasküler görüntüleme ve pediatrik girişimsel radyolojiye kadar geniş bir içerik ve uzmanlık kesitini temsil etmektedir. Son olarak, iki makale, pediatrik cerrahi hastalarının planlanması ve yönetimine yardımcı olmak için 3D baskıya ve pediatrik hava yolu görüntülemesi için dijital tomosenteze vurgu yaparak, mevcut çabalarımızdan bazılarını özetlemektedir.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.