Pozitif Ebeveynlik İçin 10 Adım

Pozitif Ebeveynlik İçin 10 Adım

Bazen pozitif disiplin, nazik rehberlik veya sevgi dolu rehberlik olarak adlandırılan pozitif ebeveynlik, çocukları doğru yolda tutan rehberliktir. Olumlu ebeveynliğin amaçları, uygun davranışlar sergilemesini istediğiniz ve üretken yetişkinlere dönüşen çocuklar yetiştirmektir.


Pozitif Ebeveynlik İçin 10 Adım

  1. Sorun çözme becerilerini teşvik edin: Çocuğunuzda bir sorun varsa, onlara yardımcı olmak için önce soruna çözüm bulmalarına izin verin.
  2. Bazen “hayır” deyin: Çocukların her zaman istedikleri her şeyi alamayacaklarını öğrenmeleri ve bekledikleri ve / veya istedikleri eşyaları kazanabilmeleri önemlidir.
  3. Günlük bir rutin oluşturun: Çocuklar yapıya ve rutine çok iyi cevap verirler. Günlük rutinler sabah hazırlanmak, akşam yemeği ve yatma vakti gibi şeyleri herkes için daha pürüzsüz bir süreç haline getirebilir.
  4. İyi bir rol model olun: Çocuklarınız sizi bağırırken görürse, her şey ters gider, büyük olasılıkla aynı şekilde yanıt vermeye başlayacaklardır. Çocuklar genellikle ebeveynlerinin davranışlarını modeller, bu nedenle kriz zamanlarında sakin kalmak, çocuklarınızın da aynı şeyi yapmasına yardımcı olur.
  5. Fiziksel cezalardan veya diğer fiziksel disiplinlerden kaçının: Bu, çocuğunuzun sizden korkmasına neden olabilir ve / veya başkalarına da bu şekilde cevap vermenin uygun bir yanıt olduğunu öğretebilir. Fiziksel disiplin dışındaki olumsuz davranışlar için birçok alternatif sonuç vardır. Mevcut sonucunuz davranışı azaltmıyorsa, işe yarayan bir sonuç bulana kadar farklı olanları denemeye devam edin.
  6. Sonuçlarla tutarlı olun: Olumsuz bir davranışı sadece bir kez cezalandırırsınız, bu olumsuz davranış asla ortadan kalkmaz. Tutarsız olmak çocuğunuzda karışıklığa neden olabilir ve onlardan ne beklendiğini bilememesine sebep olabilir.
  7. Doğal sonuçlar sağlayın: Bu, çocuğunuzun davranışlarının hem olumlu hem de olumsuz sonuçları olabileceğini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bir oyuncağı kırarlarsa, başka bir oyuncak almayın. Bunu yapmak çocuğunuza davranışları için hiçbir sonuç olmadığını öğretecektir.
  8. Gelecekte tekrar görmek istediğiniz davranışları ödüllendirin ve övün: Örneğin, çocuğunuz ilk isteyişinizde odasını temizlediyse, bu davranışı görmezden gelmek yerine ödüllendirin. Uygun davranışları ödüllendirmek ve övmek, bu davranışların tekrar ortaya çıkma olasılığını artıracaktır.
  9. İzleyin: Çocuğunuzdan bir şey yapmasını isterseniz, yaptıklarından emin olun. İsterseniz ve daha sonra hiç takip etmezseniz, çocuğunuz sizi dinlemelerine gerek olmadığını öğrenecektir.
  10. Çocuğunuza kendi hatalarını yapma ve öğrenme özgürlüğü verin: Çocuğunuzu korumanız ve hata yapmalarını önlemeniz doğaldır, ancak çocukların hatalarından ders almaları ve aynı hataları önlemek için adımlar atmaları önemlidir.

Kaynakça

Bu yazı Shannon Taurozzi tarafından yazılmıştır. Orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.