Salya Akmasına Ne Sebep Olur?


Salya Akmasına Ne Sebep Olur?


Salya Akması Nedir?

Salya akması, ağzınızın dışına istemeden salya akması olarak tanımlanır. Genellikle ağzınızın etrafındaki zayıf veya az gelişmiş kasların veya çok fazla tükürüğün bir sonucudur.

Tükürüğünüzü yapan bezlere tükürük bezleri denir. Ağzınızın alt kısmında, yanaklarınızda ve ön dişlerinizin yakınında bulunan bu bezlerden altı tanesine sahipsiniz. Bu bezler tipik olarak günde 2 ile 4 ünite tükürük üretir. Bu bezler çok fazla tükürük ürettiğinde, salya akması yaşayabilirsiniz.

Yaşamın ilk iki yılında salya akması normaldir. Bebekler, 18 ile 24 aylık olana kadar, yutkunma ve ağız kaslarının tam kontrolünü genellikle geliştirmezler. Bebekler diş çıkarırken de salya akabilir.

Uyku sırasında salya akması da normaldir.

Serebral palsi gibi başka tıbbi durumları veya nörolojik durumları olan kişilerde salya akması meydana gelebilir.

Salya akması neden olur?

Salya akması, tıbbi bir durumun veya gelişimsel gecikmenin bir belirtisi veya bazı ilaçların alınmasının bir sonucu olabilir. Aşırı tükürük üretimine, yutma güçlüğüne veya kas kontrolü ile ilgili sorunlara yol açan herhangi bir şey salya akmasına neden olabilir.

Yaş

Salya akması doğumdan sonra başlar ve bebekler daha aktif hale geldikçe üç ile altı ay arasında zirve yapar. Bu, özellikle diş çıkarma sürecinden geçerken normaldir.

Diyet

Asidik içeriği yüksek diyetler genellikle aşırı tükürük üretimine neden olur.

Nörolojik bozukluklar

Bazı tıbbi durumlar, özellikle yüz kaslarının kontrolünün kaybolmasına neden oluyorsa, sizi salya akıtma riskine sokabilir. Serebral palsi, Parkinson hastalığı, amyotrofik lateral skleroz (ALS) veya inme gibi nörolojik durumlar, ağzı kapatma ve tükürüğü yutma yeteneğini etkileyen kas zayıflığına neden olabilir.

Diğer durumlar

Salya genellikle ağızdaki aşırı tükürükten kaynaklanır. Asit reflü ve hamilelik gibi tıbbi durumlar tükürük üretimini artırabilir. Alerjiler, tümörler ve boğaz ağrısı, bademcik enfeksiyonu ve sinüzit gibi boyun üstü enfeksiyonların tümü yutmayı bozabilir.

Salya nasıl tedavi edilir?

Salya her zaman tedavi edilmez. Doktorlar genellikle 4 yaşın altındaki veya uyku sırasında salyaları akan birine herhangi bir tedavi önermezler.

Salya şiddetli olduğunda tedavi önerilebilir. Dudağınızdan giysilerinize tükürük damlıyorsa veya salyanız günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa ve sosyal sorunlar yaratıyorsa, salya akması şiddetli olarak kabul edilebilir.

Aşırı salya akması, akciğerlere tükürüğün solunmasına da yol açabilir ve bu da pnömoniye neden olabilir.

Tedavi seçenekleri vaka bazında incelenir, ancak genellikle doktorunuz bir değerlendirme yapacak ve sizin için en uygun yönetim planını bulacaktır.

Noninvaziv yaklaşım, ilaç tedavisi ve oral motor terapi gibi şeyleri denemeyi içerir. Daha ciddi durumlarda, siz ve doktorunuz cerrahi ve radyoterapi gibi tedavi seçenekleri de dahil olmak üzere daha invaziv bir yaklaşımı düşünebilirsiniz.

Terapi

Dil ve konuşma terapistleri, dudakların kapanmasını ve yutmayı iyileştirmeye yardımcı olmak için konumlandırma ve duruş kontrolünü öğretir. Terapistiniz kas tonusunu ve tükürük kontrolünü iyileştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Terapistler ayrıca diyetinizdeki asidik gıdaların miktarını değiştirmek için bir diyetisyene gitmenizi önerebilir.

Cihaz veya diş cihazı

Ağız içine yerleştirilen özel bir cihaz, yutma sırasında dudağın kapanmasına yardımcı olur. Çene kabı veya dişçilik aletleri gibi bir oral protez cihazı, dilin pozisyonunun ve yutkunmanın yanı sıra dudağın kapanmasına da yardımcı olabilir. Bu seçenek, biraz yutkunma kontrolünüz varsa en iyi sonucu verir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar tükürük üretimini azaltmaya yardımcı olur. Bunlar şunları içerir:

  • Bir yama olarak gelen ve ilacı gün boyunca yavaşça dağıtmak için cildinize yerleştirilen skopolamin (Transderm Scop). Her yama 72 saat sürer.
  • Enjeksiyon veya hap şeklinde verilen glikopirolat (Robinul). Bu ilaç tükürük üretiminizi azaltır ancak sonuç olarak ağız kuruluğuna neden olabilir.
  • Atropin sülfat, ağızda damla olarak verilir. Bu genellikle yaşam sonu bakımı sırasında insanlar için kullanılır.

Botoks enjeksiyonları

Botox enjeksiyonları, yüz kaslarını sıkılaştırarak salya akması semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Cerrahi tedavi

Salyanın tedavisi için birkaç prosedür onaylanmıştır. En yaygın olanı, ağzın dışına salya akmasını önlemek için tükürük kanallarını ağzın arkasına yönlendirir. Başka bir prosedür tükürük bezlerinizi tamamen ortadan kaldırır.

Salyanın genel görünümü nedir?

Çocuklarda salya akması gelişimin normal bir parçasıdır. Ancak aşırı salya fark ederseniz veya başka endişeleriniz varsa, çocuğunuzun doktoruna danışın.

Salyanın akmasına neden olan birçok tıbbi durum vardır, bu nedenle aşırı veya kontrolsüz bir şekilde salya aktığını fark ederseniz doktorunuza danışmalısınız. Birçok sorun terapi veya ilaçla kolayca kontrol altına alınabilir, ancak bazı durumlar daha ciddi tedavi gerektirebilir ve daha ciddi bir tıbbi durumu vurgulayabilir.

Sağlıklı bir diyet uygulamak ve vücudunuzu dinlemek bazı sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ciddi herhangi bir şey için doktorunuz bir tedavi planı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.