Ses Bozukluğu Riskini Nasıl En Aza İndirebilirim?

Ses Bozukluğu Riskini Nasıl En Aza İndirebilirim?

 

Ses bozukluğu anormal ses, ses kısıklığı, ses yüksekliği veya larinks tarafından üretilen sesin kalitesini içeren bir problem olarak tanımlanabilir. Çok sık olarak bir ses bozukluğu, sesin kötüye kullanımı ve istismarı nedeniyle ortaya çıkar. Aşağıdaki basit ipuçlarını izleyerek bu riski en aza indirebilirsiniz:

 

 • Özellikle uzun süre konuşurken vokal kıvrımlarınızı nemli tutun. Bolca su için. Buharlı ortamda nefes almak ses kıvrımlarına nem almanın çok etkili bir yoludur.
 • Ortamı nemlendirin. Klimalı odalara bir kase su koyun.
 • Boğaz kuruluğuna neden olan kafein içeren içeceklerden (örneğin kahve, çay) kaçının. Alkol ve bazı ilaçlar da kuruluk oluşturma etkisine sahiptir
 • Sesinizi zorlamayın. Gerekirse bir cümle ile diğeri arasında duraklamanız gerekiyorsa dinlenin.
 • Boğaz temizlemek, vokal kıvrımlarda yumuşak bir hareket değildir. Bunun yerine yutkunmayı deneyin. Boğazınızı gevşetmek esnemeyi deneyebilirsiniz.
 • Genellikle ses yorgunluğuna yol açabileceğinden ve ses kıvrımlarına zarar verebileceğinden bağırmaktan veya arka plan gürültüsünün üstünde bir tonda konuşmaktan kaçının.
 • Uzun süre fısıldamaktan kaçının. İşitilemediğinizi düşündüğünüz halde ses kıvrımlarınızı kullanıyor olacaksınız!
 • Alerjiler şişmelere ve iltihaplara neden olabilir. Kalıcı sinüs ve nazal problemler nezle ve mukozanın boğazın kenarlarına ve ses tellerine yapışmasına neden olur. Tavsiye almak için doktorunuza veya KBB uzmanına gitmek en iyisidir.
 • İş / aile / eğlence sesinizle ilgili talepleri dengelemeye çalışın. Sesinizi dinlendirmek için zaman bulun.
 • Stresle nasıl başa çıkacağınızı düşünün. Kendinize ve rahatlamanıza yardımcı olacak etkinlikler için zaman bulun.

 

Ne Zaman Yardım Almalıyım?

Aşağıdaki semptomlardan herhangi biri soğuk algınlığı veya grip olmaksızın mevcutsa, yardım almanız gerekmektedir.

 

 • İki haftadan daha uzun süren ses perdesinde, ses seviyeside veya ses kalitesinde değişiklikler.
 • Birkaç günden daha uzun süren ses kaybı.
 • Konuşurken boğazınızda oluşan ağrı.
 • Normal aktivitelerinizi yapabilmenizi engelleyen kalıcı ses değişiklikleri.

 

 

Ek olarak, sigara içenlerin boğaz kanseri olmak riski daha yüksek olduğundan ve ses kısıklığı kanserin en erken belirtilerden biri olduğundan, seslerinde herhangi bir değişiklik olursa destek almakta tereddüt etmemelidirler.

 

 

Nereden Yardım İsteyebilirim?

 

Bünyesinde dil ve konuşma terapisti barındıran bir kliniği ziyaret edebilirsiniz. Bu klinik sizlere ses zorluklarında uzman tavsiyesi sunacaktır. Bir değerlendirme yapılır ve gerekirse tedavi de sağlanır. Laringeal muayene için bir Kulak Burun Boğaz uzmanını (KBB) ziyaret etmeniz gerekebilir.

 

Sesimi İyileştirmek İçin Ameliyata İhtiyacım Olacak Mı?

 

Bu ses sorununun nedenine bağlıdır. Bazı durumlarda cerrahi müdahaleler gerekmektedir. Bununla birlikte birkaç ses bozukluğu türü için, ameliyat önerilse de ses terapisi daha iyi bir seçenektir.

 

Ses Terapisinden Ne Beklemeliyim?

 

Ses terapisi, bir kişinin sesini kullanma şeklini değiştiren davranışsal bir tedavi şeklidir. Bu, ses üretiminin çeşitli alt sistemlerine (nefes alma, fonasyon ve rezonans) hitap eden çeşitli egzersiz türlerini içerir. Müdahale planları, vakanın bireysel ihtiyaçlarına göre tasarlanır. Terapi sonucu, vakanın motivasyonuna ve aktif katılımına büyük ölçüde bağlıdır.

 

Kaynakça
https://deputyprimeminister.gov.mt/en/sls/Pages/Voice-Disorders.aspx#Role%20of%20SLP

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94