Spinal Stenoz

Spinal Stenoz

Spinal stenoz, omurganın içindeki boşluk çok küçük olduğunda meydana gelir. Bu, omuriliğe ve omurgadan geçen sinirlere baskı yapabilir. Spinal stenoz en sık bel ve boyunda görülür. 

Spinal stenozu olan bazı kişilerde hiçbir belirti yokken; bazı kişilerde ağrı, karıncalanma, uyuşma ve kas güçsüzlüğü yaşayabilir. Belirtiler zamanla daha da kötüleşebilir.

Spinal stenozun en sık nedeni, omurgadaki artrite bağlı aşınma ve yıpranma değişiklikleridir. Ciddi spinal stenoz vakaları olan kişilerin ameliyata ihtiyacı olabilir.

Ameliyat omurganın içinde daha fazla alan yaratabilir. Bu, omurilik veya sinirler üzerindeki baskının neden olduğu semptomları hafifletebilir. Ancak ameliyat artriti tedavi edemez, bu nedenle omurgadaki artrit ağrısı devam edebilir.

BELİRTİLER

Spinal stenoz genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz. Semptomlar ortaya çıktığında, yavaş yavaş başlarlar ve zamanla daha da kötüleşirler. Belirtiler omurganın hangi kısmının etkilendiğine bağlıdır.

BELDE

Beldeki spinal stenoz, bir veya her iki bacakta da ağrıya ve/veya kramplara neden olabilir. Bu, uzun süre ayakta durduğunuzda veya yürürken olur. Öne eğildiğinizde veya oturduğunuzda semptomlar daha iyi hale gelir. Bazı insanlarda sırt ağrısı da vardır.

Boyunda

Boyunda spinal stenoz şunlara neden olabilir:

  • Uyuşma
  • El, bacak, ayak veya kolda karıncalanma veya güçsüzlük
  • Yürüme ve denge ile ilgili sorunlar
  • Boyun ağrısı
  • Bağırsak veya mesane ile ilgili sorunlar

NEDENLERİ

Omurga kemikleri kafatasından kuyruk kemiğine kadar bir sütunda istiflenir. Omurilik kanalı adı verilen bir açıklıktan geçen omuriliği korurlar.

Bazı insanlar küçük bir omurilik kanalı ile doğarlar. Ancak çoğu spinal stenoz, omurgadaki açık alan miktarını azaltan bir şey olduğunda ortaya çıkar. Spinal stenozun nedenleri şunlardır:

Osteofit: Artritten kaynaklanan aşınma ve yıpranma hasarı, omurgada ekstra kemiğin büyümesine neden olabilir. Bunlara osteofit denir. Spinal kanala baskı oluşturabilirler. Paget hastalığı ayrıca omurgada fazladan kemik büyümesine neden olabilir.

Fıtıklaşmış diskler. Diskler, omurga kemikleriniz arasında amortisör görevi gören yumuşak yastıklardır. Diskin yumuşak iç materyalinin bir kısmı dışarı sızarsa, omuriliğe veya sinirlere baskı yapabilir.

Kalın ligamentler. Omurganızın kemiklerini bir arada tutmaya yardımcı olan güçlü kordonlar zamanla sert ve kalın hale gelebilir. Kalın bağlar spinal kanala itilebilir.

Tümör. Nadiren, spinal kanalın içinde tümörler oluşabilir.

Omurga yaralanmaları. Araba kazaları ve diğer travmalar omurga kemiklerinin kırılmasına veya yerinden çıkmasına neden olabilir. Sırt ameliyatından hemen sonra yakındaki dokunun şişmesi de omurilik veya sinirlere baskı yapabilir.

Risk faktörleri

Spinal stenozu olan çoğu insan 50 yaşın üzerindedir. Gençlerde, skolyoz veya diğer omurga problemleri varsa spinal stenoz görülme riski daha yüksek olabilir.

Diğer makalelerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.