STAR Enstitüsünde Öğrenim Yolculuğumuz

STAR Enstitüsünde Öğrenim Yolculuğumuz

Duyusal İşleme Bozukluğu

Kurucumuz ve Direktörümüz Lisa Hughes, kısa süre önce ABD’de bulunan STAR Duyusal İşleme Bozukluğu Enstitüsü’nü ziyaret etti ve burada yoğun bir mentorluk programına katıldı. Bu blog yazısında, onun STAR Enstitüsü’nde edindiği bazı deneyimleri ve bilgileri paylaşacağız.

Çocuk Ergoterapisti olarak bir kariyere başlamak, STAR Enstitüsü Duyusal İşleme Bozukluğu kurucusu Dr. Lucy Jane Miller’ın çalışmalarını öğrenmeyi gerektirir. STAR Enstitüsü, Duyusal İşleme Bozukluğu olan çocuklar ve yetişkinler için dünyanın önde gelen tedavi, araştırma ve eğitim merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Beş yılı aşkın bir süredir Dr. Miller’ın çalışmalarından edindiğim bilgilerin üstünde çalışmaktayım. Dolayısıyla onunla tanışma fırsatı doğunca hiç düşünmeden bu fırsatı değerlendirdim. 

Özelllikle Duyusal İşleme güçlükleri yaşayan çocuklara yardımcı olmak için çalışan, önde gelen terapistlerden bir şeyler öğrenmek adına çalışma arkadaşımla birlikte Denver eyaletinde bulunan Colorado’daki STAR Enstitüsüne gitme fırsatım oldu.

STAR Enstitüsüne Bir Göz Atalım 

STAR Enstitüsü’nün çevresinde dolaşmaya başlar başlamaz, gruplar halinde birlikte çalışan çok sayıda mutlu Ergoterapist, çocuk ve ebeveyne rastlayacaksınız. Enstitüde büyük bir jimnastik salonu ve her biri belli bir amaç için tasarlanmış küçük duyusal odalar bulunur. Örneğin gökkuşağı odasında, aşağı inmek ve yukarı tırmanmak için eğlenceli bir görüntü sunan, dört duvara tutturulmuş kat kat likra çarşaflar bulunur. Çocukların keşfe çıkıp duyularına kafa tutabilecekleri büyülü bir alan olan özel yapım oyun alanı, enstitüde gezintiye çıktığımda en sevdiğim kısım oldu.

Bu alana dair sürekli önemli katkılar sunan bir araştırma ekibi bulunmaktadır. Şu anda yapım aşamasında olan heyecan verici bir proje var: Duyusal İşlemede 3 Boyutlu Ölçek. Bu proje, duyusal işleme yeteneklerini değerlendirmek ve Duyusal İşleme Bozukluğu katmanlarını saptamak için tasarlanmış yeni bir değerlendirme aracıdır. Şu anda standardizasyon için Amerika Birleşik Devletleri’nde test aşamasındadır. 

Mentorluk Eğitimi

Duyusal düzenleme ve modülasyon, duyusal ayrım, duruş ve hareket, işitsel işleme ve dinleme terapisi gibi konuları kapsayan, yoğun bir şekilde günlük dersler aldık. Her gün çift yönlü aynanın arkasından terapi seanslarını gözlemledik. Bu gözlem, çocuğu gerçek hayatın içinde anlık değerlendirebilmemizi sağladı. Öğrenmenin ve yapılan konuşmaların tadını çıkararak her şeyin hipotezini oluşturduk ve her şeyi sorguladık. En güncel araştırmalar ve en iyi alıştırmalar, STAR Enstitüsü Araştırma Merkezi Araştırma Direktörü Dr. Sarah Schoen’in verdiği derslerle bu eğitimin önemli bir parçasını oluşturdu.

STAR Tedavi Modeli

STAR Tedavi Modelini kullanarak terapinin nasıl uygulanacağını öğrendik. STAR Enstitüsü  devamlı en iyi alıştırma yöntemlerini arıyor ve tek bir yoğun model kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Bu model, başlıca beş unsuru kapsıyor:

  • Yoğun seanslar: Çocuğun, haftada 3-5 kez, ihtiyaç duyduğu süre kadar, genellikle de 20 veya 30 seans terapi alması anlamına gelir. Araştırmalar, terapi daha kısa sürede ve daha yoğun gerçekleştiğinde, değişikliklerin daha hızlı meydana geldiğini ve daha uzun sürdüğünü göstermektedir.
  • Ebeveyn eğitimi ve katılımı önem taşır: Ebeveynlere koçluk yapılarak, çocuklarına duyusal zorluklarda yardımcı olma yetkisine sahip olmaları için eğitilir.
  • Kişiselleştirilmiş terapi: Hayatı yaşamaya odaklanma hedeflenir. Bu nedenle kişiselleştirilmiş terapi eğlenceli ve işlevseldir.
  • Özelleştirilmiş terapi programları: Farklı tedavi yaklaşımları birleştirilir, böylece her çocuğa Terapi Programı oluşturulur. Terapi yaklaşımlarına örnek olarak ‘Duyu Bütünleme Terapisi, Beslenme Terapisi, DIR® / Floortime®, Dinleme Terapisi, Duygu Düzenleme Terapisi’ verilebilir.
  • Eğlence! Çocuklar oyun oynayarak öğrenirler. Oyunu temel alan bir model, çocukların başarıyı deneyimlemelerine ve öğrenmeye meyillenmelerine olanak tanır. Mutlu etkileşimler olursa, gelişimsel değişiklikler daha kolay meydana gelir. 

Görüşlerim

STAR Enstitüsüne yaptığımız seyahatte, terapistlerin terapi seanslarında çocuklar ve aileleriyle çalışmalarını izleme fırsatı vermelerinden, Dr. Miller’ın bilgelikle sarf ettiği mütevazi sözlerinden, büyülü oyun bahçesini, terapi alanlarını görmemizden ve Mentorluk Programındaki diğer 12 harika Ergoterapist ile tanışmamıza kadar tüm bunlar, çok ilham verici ve motive edici bir deneyimdi. Sidney’e bir kova dolusu fikirle döndüm. Ayrıca, Sidney’deki kendi terapi merkezimizle de gurur duydum. Çünkü değerlerimiz ve fikirlerimiz, STAR Enstitüsündekilerle güçlü bir şekilde bağdaşıyor:  Ailelerimiz için en iyi uygulamaları ve kaliteli sonuçları sağlamaya çalışıyoruz. Hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduklarını takdim etmek için uygulamalarımızı ‘basmakalıp’ yöntemlerin ötesine taşımaya devam ediyoruz.

Kaynak :

Lisa Hughes hem Avustralya’da hem de ABD’de 30 yıllık Ergoterapi deneyimine sahiptir. Linkteki kaynak esas alınarak Marmara Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi Furkan Kaya tarafından çevirisi yapılmış ve Dilgem editörleri tarafından kontrol edilmiştir.