Uyku Vakti Rutininize Dil ve Konuşmayı Nasıl Eklersiniz?

Uyku Vakti Rutininize Dil ve Konuşmayı Nasıl Eklersiniz?

Dil ve konuşma gecikmeleri olan çocukların ebeveynleriyleyseniz, muhtemelen çocuğunuzun iletişim becerileri üzerinde daha çok çalışmayı seversiniz ancak buna zamanınız olmaz. İşte her gün yaptığınız uyku vakti rutininde konuşma ve dil becerilerini çalıştırmanın bazı eğlenceli yolları.

Banyo Zamanı

 • Nesneleri isimlendirilme: Çocuğunuza banyo yaparken küvette ne olduğunu isimlendirmesi için zaman ayırın. Suyu, şampuanı, sabunu, süngeri, yıkama bezini, oyuncakları vb. isimlendirebilirsiniz. Her şeyi tutun ve kelimeyi tek başına söylerken çocuğunuza gösterin. Ardından, kelimeyi bir cümle içinde de kullanabilirsiniz.
 • Eylemleri isimlendirme: Çocuğunuza banyo yaptırırken siz ve çocuğunuzun ne yaptığından bahsedin. “Yıkamak”, “dökmek”, “sıçratmak”, “sıkmak”, “yüzmek” diyebilirsiniz. Bu kelimeleri cümle içinde olduğu kadar kendi başlarına da kullandığınızdan emin olun.
 • Sıfatlar kullanma: Küvette eşyaların nasıl hissettirdiği hakkında konuşun. Çocuğunuz yeterince büyükse, nasıl hissettiğini ona sorabilirsiniz. “Bugün banyo suyu sıcak mı soğuk mu? Sabun nasıl hissettiriyor? Oyuncak nasıl hissettiriyor?”
 • Banyo kitapları alma: Kitap okumak, çocuğunuzun konuşma ve dil becerileri üzerinde çalışmanın harika bir yoludur. Neyse ki, çocuğunuzun küvette okuyabileceği birçok eğlenceli banyo kitapları var. Siz onu ovalarken ve sabunlarken çocuğunuz resimlere bakıyor olabilir.
 • Günün olaylarını hatırlama: Çocuğunuzu banyo yaparken, gün içinde ne olduğunu konuşun. “Öğle yemeğinde ne yedin?”, “Teneffüste kiminle oynadın?” gibi spesifik sorular sorduğunuzdan emin olun.

 

Diş Fırçalama

 • Yer kelimeleri: Çocuğunuz dişlerini fırçalarken, ona daha sonra nereyi fırçalayacağını söylemek için konum kelimeleri kullanın. Dişlerini üst, alt, arka, öne, ortaya vb. fırçalamasını söyleyebilirsiniz.
 • Çocuğunuz dişlerini fırçalarken alfabeyi sayın veya söyleyin: Çocuğunuzun dişlerini fırçalamak için yeterince zaman harcadığından emin olmak için, bunu yaparken alfabeyi sayın veya söyleyin. Bu, ona devam etmeyi hatırlamasına yardımcı olacak ama aynı zamanda sayıların ve alfabenin sırasını duyarak fayda sağlayacaktır.

 

Pijama Giyme

 • Nesneleri ve eylemleri isimlendirme: Bunu yaparken ne yaptığınız hakkında konuşun. Çocuğunuzun giydiği nesneleri (gömlek, pantolon, pijama, terlik, vb.) ve ne yaptığını (giyme, kolunu takma, yukarı çekme) isimlendirebilirsiniz.
 • İsteme: Çocuğunuzun her gece hangi pijama giyeceğini seçmesine izin verin. Çocuğunuzun doğru kelimeleri istemek için kendi sözlerini kullandığından emin olun.

 

Uyku Vakti Hikayesi

 • Kitap okumak, konuşma ve dil becerileri üzerinde çalışmanın her zaman harika bir yoludur.

Son Olarak

 • Tahmin: Çocuğunuzdan bu gece hayal edeceğini düşündüğü bir şeyi tahmin etmesini isteyin. Olabildiğince çok ayrıntı tarif etmesini sağlayın. Sabah onun haklı olup olmadığını kontrol edin.
 • İyi Geceler Öpücüğü: Çocuğunuza iyi geceler öpücüklerini neresinden isteyeceğini sorarak vücut parçalarını isimlendirmelerine yardımcı olun. “Başından bir iyi geceler öpücüğü ister mi? Burnundan mı? Parmaklarından mı?”

Şimdi geriye kalan tek şey birbirinize sarılmak ve yatağa gitmek! Hem siz hem de çocuğunuz kaliteli zamanın tadını çıkaracak ve çocuğunuzun iletişim becerileri daha da güçlenecek!

 

Kaynakça

Bu makale Speech and Language Kids web sitesi tarafından yazılmıştır. Buradan okuyabilirsiniz.