Yaratıcılık Önemlidir

Yaratıcılık Önemlidir

 

Ebeveynliğin en iyi taraflarından biri de hayatı bazen küçük bir çocuğun gözüyle yaşamaktır. Günlük olarak ortaya çıkan mucizeler, heyecanlar ve büyülü deneyimler büyük ilham ve neşe sağlar.

 

Yaratıcılık önemlidir. Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmek için nasıl yardımcı olabilirsiniz?
 

 

  • Çocuklar doğal kâşiflerdir. Çocuklarınıza sorular sorun ve keşfetmeyi teşvik edin. Bir çocuk yeni bir şeyle karşılaştığında, keşfetmeleri için ona zaman verin. Temel soruları (Ne? Niye ya? Ne zaman? Nerede?) hatırlatın. Çocuğunuzun araştırmalarını, bir şeyin ona neler hissettirdiğini, nasıl kullanılacağını düşünmesini sağlayarak destekleyin. Eğer çocuğunuz henüz sözel dili kullanamıyorsa sorular sormaya devam edin. Henüz konuşamasa bile, zihni hızla büyüyor ve yeni bilgiler alıyor.
  • Çocuklarınızı sanatla meşgul edin. Çocuğunuza şarkılar söyleyin. Her yerde dans edin. Çocuklarınıza yaratmaları için kullanabilecekleri temel, güvenli sanat materyalleri sağlayın. Toplulukta sanat programlarını veren yerleri arayın. Konserler sizin için sıkıcı olabilir ancak çocuğunuz için kalın ve zamanın tadını çıkarın.
  • Doğru cevap diye bir şey yoktur. Yaratıcılığı teşvik etmek istiyorsanız, hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri ezmemek veya düzeltmemektir. Çocuklar doğal olarak yaratıcı varlıklardır. Bir çocuk yanlış bir şey söylese, farklı hareket etse veya benzersiz bir şeyler yaratsa bile, onu kucaklayın. Arama sürecini ortaya çıkan şey üzerinden değerlendirin. Örneğin, boyaları kullanma deneyimi, yaratılan resimden daha değerlidir. Sonuç ne olursa olsun, çocuğunuzu yaratıcı çalışmalarındaki başarısı için kutlayın.
  • Medyaya, yani bilgisayara (oyunlara) ve televizyona maruz kalma süresini en aza indirin. Çocukları hikâyelerle ve şarkılarla meşgul edin. Onları yaratıcı olmaları için açık uçlu araçlara maruz bırakın.
  • Acele etmeyin. Yaratıcılık zaman alır ve ebeveynler için sabır önemlidir. Çocukların oyun oynamaları, düşünmeleri ve sadece çocuk olmaları için zamana ihtiyaçları vardır. Çocukların açık havada, materyallerle (yani sanat malzemeleriyle) birlikte bolca zaman geçirmelerini sağlayın. Yetişkinler olarak planlı yaşıyoruz ancak bu davranışların çocuklardan sürekli beklemek yaratıcı bir şekilde büyümelerini engelleyebilir.
  • Dışarı çıkın ve kütüphanedeki kitap okuma vakitlerini, konserleri ve parklar dâhil toplumdaki diğer kaynakları keşfedin. Evde çok sık zaman geçiriyoruz ve ev işleri ile uğraşmaya çalışıyoruz. Bir çocuğun hayatında edineceği küçük bir tecrübe ve doğru şeylere maruz kalması harika sonuçlar doğurur. Çocuklarınızı çevrelerindeki olanaklara maruz bırakın.
  • Çocuklara öğretebileceğimiz en değerli becerilerden biri de etkili problem çözme becerisidir. Problem çözme becerisi, bir testte bulunan bir sorunun cevabını bulmaktan daha fazlasıdır. Problem çözme, günlük hayatımızda nasıl ilerleyeceğimiz ve zorluk durumunda nasıl bir yol bulacağımızla ilgilidir. Zorluklar, öğle yemeğinizi unuttuğunuzda ne yapacağımızdan, hayatımızın ve zamanımızın ciddi sorunlarıyla başa çıkmanıza kadar her şeyi içerebilir. Yaratıcı olmak konu harici ve farklı çözümler düşünmek ve etkili bir şekilde problem çözmektir. Ek olarak, yaratıcı çalışmalar (drama, dans, tiyatro, müzik) hayatımızın kalitesini artırır.

Yaratıcılık önemlidir!

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/creativity-counts/