Yazma Becerilerini Geliştirmek İçin 5 Eğlenceli Etkinlik

Yazma Becerilerini Geliştirmek İçin 5 Eğlenceli Etkinlik

Pam Schiller tarafından yayınlanan "Akıllı Başlangıç" kitabındaki bilgilere göre, araştırmacılar ince motor becerileri teşvik eden etkinlikleri yapmanın beyni uyardığını bulmuşlardır. Bu da ebeveynler ve çocuklar için harika bir haberdir çünkü oyun hamuru ve boncuklar gibi şekil verilecek şeylerle oynamak, yazmayı öğrenmek çok yararlı ve eğlencelidir.
 

İnce motor becerileri kullanmakla birlikte, okul öncesi dönemde çocuğunuza çok şey okuyarak, onu harflerle ve kelimelerle meşgul edebilirsiniz. Okuma, yazı yazmanın önemli bir kapısıdır. Bir okuma-yazma girişimcisi olan Patricia Winward, okul öncesi çocuklara büyük harfler, küçük harfler ve noktalama işaretleri arasındaki ilişkiyi öğrenmelerine yardımcı olunarak yazma becerisinin öğretilmesini öneriyor. İlişkileri bilmek, çocukların harfleri tanıma becerilerini geliştirebilir, kelimelerin ve cümlelerin nasıl oluşturulduğunu anlamalarına yardımcı olabilir.

 

İnce motor becerileri ve harf gösterimini içeren etkinlikler, okul öncesi dönemde çocuğunuzun iyi yazma becerileri geliştirmesine yardımcı olmak için harika bir yoldur. Aşağıda birkaç örnek etkinlik vardır:

Dokular
Alfabenin bütün harflerini küçük olarak yazdırın. Bu yazılı harfleri şablon olarak kullanarak, bazı dokusu olan malzemeler üzerine koyarak inceleyin. Harfleri kesin ve isterseniz kartona yapıştırarak biraz daha sağlam hale getirin. Çocuğunuz harfin adını söylerken parmaklarıyla dokunmasını ve bunu 5 kez tekrar etmesini sağlayın.

Şekillendiriciler
Kalıp yapma, yuvarlama ve sıkma hareketleri çocukların küçük parmaklarını ve kas koordinasyonlarını güçlendirir. Çocuğunuza üzerlerinde harflerin yazılı olduğu boncukları verin, sonra çocuğunuzun adını kolyeye ya da bileziğe dönüştürmesi için ona harfleri doğru sırada nasıl dizeceğini gösterin.

Çizimler
Kartlara kısa çizgiler, noktalar, dalgalı çizgiler ve bukleler gibi desenler çizin. Kartların üzerine bir parça yarı saydam kağıt yerleştirin ve çocuğunuzun desenlerin üzerinden bir kalem ile geçmesini sağlayın. Aynı etkinlik dergilerde bulunan kelime ve harflerle de olabilir. Bir çocuk harfler için bu şekilde ne kadar çok pratik yaparsa, daha sonra çizdiği kağıdın yardımı olmadan yazması da o kadar kolay olacaktır.

Çevresel Baskı
Harfler, kelimeler ve cümleler her yerde bulunabilir. Tahıl kutularındaki, sokak tabelalarındaki veya giysilerdeki kelimeler tarafından sürekli kuşatılmış durumdayız. Buna çevresel baskı diyebiliriz. Her gün için bir harf seçin ve sonra çocuğunuzla birlikte, gittiğiniz yerlerde o harfi aramaya çalışın. İşaretleri, yiyecek etiketlerini, reklamları ve her şeyi araştırın ve günün harfi tespit edildiğinde, çocuğunuzun onu bir kağıda yazmasını sağlayın.

Harf Eşleştirme Oyunu
Bu oyun klasik hafıza oyununun bir benzeridir ve amaç hangi büyük ve küçük harflerin birbirine ait olduğunu çocuğa öğretmektir. Aynı harflerin bir büyük bir küçük halini minik kart ya da kağıtlara yazın, bunları yere koyup ters çevirin ve çocuğunuzun ön yüzlerini açıp eşleştirme yaparak büyük ve küçük hallerdeki aynı harfleri bulmasını sağlayın.

Okul öncesi dönemde çocuğunuzun yazma becerisi kazanmasına yardımcı olacak etkinlikler ve fırsatlar sınırsızdır. Birlikte yaptığınız herhangi bir aktivitenin eğlenceli unsurlar içermesi gerektiğini unutmayın çünkü çocuklar en iyi oynarken öğrenirler!

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/5-fun-activities-to-promote-good-writing-skills/