Yeni Ebeveynler İçin Tavsiyeler

İhtiyaçlarımızı iletmek hayatın herhangi bir aşamasında zor olabilir ve bir bebeğin doğduktan sonraki süreci hiç kolay olmaz. Bu zorlu görevler sırasında bazı edebi (bir bebek arabasını merdivenlerden yukarı çekmek gibi) ve bazı figüratif (doğum sonrası kaygı ile uğraşmak gibi) yardım istemek konusunda garip hissetmek alışılmadık bir şey değildir.

Yardım isteyerek başkalarına empoze ettiğimizi hissetmek insancıl bir davranıştır. Ancak bebek bakımını tek başınıza üstlenmek sizin bunalmış ve yalnız hissetmenize neden olabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu yetiştirmek aşırı miktarda enerji ve ruh gücü gerektirir ve şu anda bu enerjiyi bir araya getiremiyorsanız kesinlikle normaldir.

Bu süre zarfında ihtiyacınız olanı elde etmenize yardımcı olmak için, annelerle ve iletişim uzmanlarıyla anlamlı yardım istemenin ve gerçekten bu yardımları almanın yolları hakkında konuştuk. İşte ailenize, arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza ve hatta eşinize yardım etmelerini istemek için en iyi 9 strateji.

1)Neye İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

Ebeveynlik geçişinin stresleri arasında, her zaman mükemmel bir netlikle düşünmüyoruz. En yararlı yardımı almak için, önce basit bir yazma etkinliği ile kaosu kesmeyi deneyin.

Lisanslı klinik psikolog Dr. Anna Hiatt Nicholaides, “Maddelerin yazılı olduğu bir liste veya dergi, aklınızda neler olup bittiğini anlamanın etkili bir yolu olabilir” diyor. “İhtiyacınızı belirledikten sonra, nasıl iletişim kuracağınızı düşünebilirsiniz.” Size fazla hissettiren her şeyin bir listesini yapın, daha sonra en yüksek ve en düşük öncelikli kategorilere ayırın.

2)Yapılacaklar Listenizi Elinizin Altında Tutun

Fiziksel bir listeyi elinizde tutmak sadece düşüncelerinizi sıralamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarına da yön verir.

Özel uygulama Danışmanı KAYCE Hodos, LPC. “Ulaşılması imkansız görünen işlerin bir listesi var ve insanlar neye ihtiyacınız olduğunu sorduğunda, bu listeyi verin.”

3)Bir Yemek Servisi Şablonu Kullanın… Ama Sadece Yemek Servisi İçin Değil

Meal Train ve Take Them a Meal gibi siteler, aile ve arkadaşlardan ev yapımı yemekleri koordine etmek için harikadır. Şaşırtıcı bir şekilde, onların yardımı köfte ve güveç ötesine geçebilir.

Bu tür şablonlar, sevdiklerinizle ev işlerinden bebek bakıcılığına kadar her türlü hizmeti planlamanıza izin verir. Bu şablonları  kişisel olarak söylemesi zor olan şeyleri ifade etmek için bile kullanabilirsiniz. Terapist Annie Hsueh, “İnsanların sizinle ne kadar süre kalabilecekleri ve ziyaret edebilecekleri ile ilgili tercihlerin yanı sıra size herhangi bir diyet kısıtlaması veya kendi tercihleri hakkında bilgi verdiğinizden emin olun, diyor.”

4)Yetki Verebileceğiniz Birini Seçin

İletişim kurma konusunda utangaç hissettiğinizde, sizin adınıza taleplerde bulunabilecek birini tanımlamaya ne dersiniz?

Anne Whitney S. “Benim tavsiyem sizin endişelenmenize gerek kalmayacak olan işleri halledebilecek iyi bir arkadaş ya da aile üyesi ile gitmek olurdu.” dedi. "Hepimizin fikrini söylemekten çekinmeyecek bir aile üyesi var. Kullan onları!

5)Sosyal Medya Kullanın (Akıllıca)

Muhtemelen deneyimlerden öğrendiğiniz gibi, sosyal medya bir nimet ve lanet olabilir.

Hodos, “Sosyal medya, diğer yeni annelerden destek bulmak ve aslında ebeveyn grupları ve topluluklarındaki diğer kaynaklarla bağlantı kurmak için bir medya aracı olabilir.” diyor. Hodos, “Bebeği gecenin ortasında uyutmaya çalışırken, anne kendini uyanık tutmak ve hatta diğer yeni ebeveynlerden yararlı ipuçları bulmak için ilerleyebilir.”

Ancak, arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım almak için, Hodos ihtiyaçlarınızı Instagram’da yayınlamanızı tavsiye etmez. “Sosyal medyada bu tür paylaşımlarda bulunmak sizi savunmasız hissettirebilir, ve tanımadığınız kişilerin ya da sizi ilgilendirmeyen insanların baskısı altında kalmanıza gerek yok.”

6)Bir Destek Grubu Bulmaya Çalışın

Aile ile mükemmel olmayan ilişkileri olan herkes için yakın çevremizin dışındaki kişilerle yükleri paylaşmak daha kolay olabilir. Aile destek grubuna girmeyi deneyin. Bu gruplar, emzirmeden bebek giydirmeye kadar her yeni ebeveynin sorunu için yardımcı olabilir.

Ayrıca, bir destek grubunun hangi yararlı kapıları açabileceğini asla bilemezsiniz. “Bazı harika kadınlarla tanıştığım bir La Leche Ligi toplantısına katıldım. Bu sonunda bebeğimin dil tutulmasına yardımcı olabilecek bir doktor bulmamı sağladı, diyor Bethany C.”

7)Profesyonel Bir Uzmana Ulaşın

Doğru ruh sağlığı uzmanını nasıl bulacağınızı merak ediyor musunuz? Lauren Cook, “Yeni bir anne uzman bir terapist bulmak için mücadele ediyorsa, muhtemelen yardımdan yararlanan diğer yeni annelere de ulaşın, diyor.”Bebek bakımı veya beslenme ile ilgili sorularınız için bebeğinizin doktoruna danışmaktan çekinmeyin.

8)Yabancıların Nazikliğine Güvenin

60 inçlik bebek arabanızı döner bir kapıdan geçirmeniz mi gerekiyor? Araba anahtarlarınızı, bebek bezi çantanızı, yiyeceklerinizi ve araba koltuğunuzla bir kerede başa çıkamıyor musunuz? Yabancılardan yardım istemekten çekinmeyin.

Ama nasıl yardım isteyebilirim? Cook, “En iyi strateji göz temasını ve gülümsemeyi kullanmaktır, böylece yardım isteyeceğiniz kişi/kişiler doğrudan onlara baktığınızı bilir.” diyor. “Merhaba, ellerim şu anda çok dolu, benim için kapıyı açar mısınız?- Her zaman yardımları için teşekkür edin, çünkü insanlar nezaket eylemleri için takdir edilmeyi severler.”

9)Eşinizle Daha Sık Konuşmaya Başlayın

İhtiyacınız olan yardımı almakla ilgili en zor konuşma, eşinizle olan konuşma olabilir. Bu ilişkide, dürüst olmak ve doğru zamanda iletişim kurmak önemlidir.

Evlilik ve aile terapisti Gabrielle Applebury, LMFT, “İkinizin de uygun ve rahat bir ruh hali içerisinde olduğunuz zamanda ihtiyaçlarınızı tartışmak için bir zaman seçin diyor.” “Her zaman eşinize, konuya direk başlamadan önce bu konuyu tartışmak için iyi bir zaman olup olmadığını sorun.”

Cook, “Sizin ve eşinizin yapabileceği en iyi yöntem, çoğu zaman diğerlerinden daha fazla yardıma ihtiyacınız olacağını bilerek esnekliğe açık olmaktır diyor.”

SON SÖZ

Özgüvene değer veren bir kültürde, her şeyi kendi başımıza yapamayacağımızı kabul etmek zor olabilir. Ancak her yeni ebeveynlik, büyük bir uyum zamanıdır ve ihtiyaçlarınızı iletmede utanılacak bir şey yoktur. Bunu yapmak sizin ihtiyacınız olan yardımı aldığınızda, bu konuyu konuştuğunuz için üzülmeyeceğiniz manasına geliyor.

Kaynakça: https://www.healthline.com/health/parenting/ways-new-parents-can-ask-for-help#10.Reach-out-to-a-professional