Yenidoğan Tarama Testleri

Yenidoğan Tarama Testleri

Yenidoğan Tarama Testleri

Doğumdan kısa bir süre sonra, bebeğinizde doğuştan bulunabilecek sorunları tespit etmek için tarama testleri yapılır. Bu testler sorunları tedavi etmek, engelleri önlemek ve hayat kurtarmak için erken teşhis etmek adına tasarlanmıştır.

Tarama Testleri

Testlerin yapıldığı durumlar arasında bazı değişkenlikler vardır, ancak tüm durumlar bebeğin kanını metabolik ve genetik durumlar açısından inceler. Yenidoğanlarda ayrıca bir işitme testi yapılır. Yenidoğan taburcu olmadan önce nabız oksimetresi (bebeğin kanındaki oksijeni ölçmek) kullanılarak kritik konjenital kalp hastalığı taraması yapılması gerekmektedir.

Bebek Doğmadan Önce

Bebeğiniz doğmadan önce, çocuk doktorunuzla testlerin yararları ve riskleri de dahil olmak üzere bebeğinizin hangi tarama testlerinden geçeceği hakkında konuşun ve bu testlere onay vermenizin gerekip gerekmediğini sorun.

Test Sonuçları

Test sonuçlarını ne zaman alabileceğinizi ve yenidoğanın normal aralık dışında bir sonuc aldığının ne anlama geldiğini sorun. Bu, bebeğinizin aslında doğuştan veya genetik bir duruma sahip olduğu anlamına gelmeyebilir, bu nedenle testin tekrardan yapılıp yapılmayacağı ve yapılacaksa, ne zaman yapılacağı hakkında bilgi alın. Ayrıca, bebeğiniz ile hastaneden ayrılmadan önce testlerin gerçekten yapıldığından emin olmak için tekrar bir kontrole gidin.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/Pages/Newborn-Screening-Tests.aspx