Çocuk Resimlerini Pedagojik ve Psikanalitik Açıdan Değerlendirme Sertifika Programı

 • Uzm. Psk. Müge Ertürk Berber, Psk. Onur Sunal
 • 17/08/2023 19:30
 • 16s 0dk
 • UYGULAYICI SERTİFİKASI
 • tr
 • Online Seminerler
+KDV

Bu seminerle ilgili detaylı bilgi almak ve bir sonraki seminer için yerinizi ayırtmak için aşağıda yer alan iletişim formunu kullanarak DİLGEM uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Paylaş Paylaş

# Tarih İçerik Süre
1Çocuk Resimlerinin Pedagojik ve Psikanalitik Açıdan Değerlendirilmesi 17/08/2023 19.30-23.30240dk
2Çocuk Resimlerinin Pedagojik ve Psikanalitik Açıdan Değerlendirilmesi 18/08/2023 19.30-23.30240dk
3Çocuk Resimlerinin Pedagojik ve Psikanalitik Açıdan Değerlendirilmesi 20/08/2023 10.00-18.00480dk

Açıklama: Bu eğitimin amacı; katılımcılara çocuk resimlerini pedagojik ve psikanalitik açıdan analiz etmeyi, resimlerden hareketle çizerin iç dünyası, kişilik yapısı ve gelişimi ile ruhsal dinamikleri konusunda bilgi edinmek amacıyla değerlendirme noktasında yetkinlik ve yeterlilik kazandırmayı amaçlamaktadır.

 1. Psikanalitik Kuram Aktarımı
 2. Resimlerle ilgili Temel Aktarım: Çocuk resimlerinde önemli olan çocuğun çizmek istediği konuları seçerken sadece resim yapmak için değil, resimden öteye bilgiler vermek için de bu konuları seçebileceğidir.
 3. Yaş dönemlerine göre resim Çizimleri: Çocukların resimleri belli aşamalardan geçer. Yaklaşık 18. aydan başlayankaralama faaliyetleri giderek daha gelişir.
 4. Bir İnsan Çiz:Çocuğa yönerge doğrultusunda çizdiği insan figürü üzerine sorulan sorular ve yapılan görüşmeyle, psikolojik değerlendirme imkanı sağlayan projektif bir tekniktir.
 5. Bir Aile Çiz:Psikanalitik verilere dayanan projektif bir resim testi tekniğidir. Projektif olması, içeride olup bitenin bir teknik vasıtasıyla dışarı yansıtılması demektir. Temel amacı çocuğun ifade edemediği iç dünyasını ve çatışmalarını açığa çıkarmaktır.
 6. Bir Ağaç Çiz:Amacı kişiliğimizin yanı sıra temeldeki duygusal oluşumları da dışarı yansıtmaktır. Bu özelliği ile projektif bir testtir, yani iç dünyamızda olup biteni kağıt üzerinde görünür ve anlamlı bir hale getirir.
 7. Uygulama ve Süpervizyon: Bu testler eğitimde uygulamalı olarak gösterilecek ve katılımcılara sınırsız süre ile süpervizyon hakkı tanınacaktır.
 8. C.A.T (Çocuklarda Tematik Algı Testi): C.A.T. testi, değişik pozisyonlarda çizilmiş hayvanları içeren 10 karttan oluşmaktadır. 3-10 yaş arası tüm çocuklara uygulanabilir.
 9. LOUISEE A DUSS: Düss Öykü Testi, çocukların kompleks ve sorunlarını çözümlemek için hazırlanmış tekniklerin en geliştirilmişlerinden biridir.

Açıklamalar:

 1. Çocuk Resimlerini Pedagojik ve Psikanalitik Açıdan Değerlendirme Sertifika Programı; Anlatım, Rol-Playing Çalışmalarıyla Uygulama, Puanlama, Yorumlama, Raporlanma şeklinde yapılacaktır.
 2. Bu eğitimde katılımcılara 1 ay boyunca sınırsız süreli süpervizyon sağlanacaktır.
 3. Eğitim sonunda hedef, katılımcıların hepsinin hangi vakada hangi testi uygulayacağına karar verebilmesi; Testleri Uygulayabilmesi, Puanlayabilmesi, Yorumlayabilmesi ve Test Raporu yazabilmesi olup TAM ÖĞRENME’ dir.
 4. Belge: Bu eğitime katılıp her bir testi 1 vakaya uyguladıktan sonra rapor hazırlayıp süpervizyonda başarılı olanlara DİLGEM onaylı SERTİFİKA verilecektir.
 5. Test materyalleri PDF olarak katılımcılarla ÜCRETSİZ olarak paylaşılacaktır.

 

Uzm. Psk. Müge Ertürk Berber

Kısa Özgeçmiş

Lisans eğitimini Maltepe Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamladı. Klinik psikoloji yüksek lisansını ise yine aynı üniversitede tamamladı.

Lisans eğitimine devam ederken, çeşitli ana okullarında, Erenköy Ruh ve Sinir hastalıkları Hastanesi ve GATA’da uzun dönemli stajlar yapıp mesleki deneyimini artırdı.

Mesleğe, özel eğitim alanında başlayarak, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, down sendromu ve otizm üzerine çalışıp daha sonra özel bir kolej bünyesinde anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeyinde çalışmalarına devam etti. Çocuk ve ergenlere uygulanan test eğitimlerini aldı ve bu güne kadar binlerce kişiye test eğitimi verdi. Prof. Dr. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi, Dr. Nevin Dölek‘ ten Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi, Dr. Byron ve Caron Nortan’dan Deneyimsel Oyun Terapisi eğitimleri aldı.

Bağımlılık Düzey 1 eğitimi aldı. Çalıştığı alanlar: Kaygı, depresyon, uyum problemleri, bağımlılık, davranış sorunları, alt ıslatma, parmak emme, ayrılık kaygısı, sınav kaygısı, akran iletişim sorunları, öğrenme sorunları, dikkat ve hiperaktivite, okul reddi, korkular gibi genellikle çocuk ve ergen alanında görülen sorunlardır.

2008 yılından bugüne çeşitli alanlarda mesleki gelişimime katkı sağlayacak birçok alanda seminer ve eğitimlere katıldı. Ayrıca mesleki gelişiminde aile danışmanlığı ve P4C eğitimleri ile İCF NLP Practioner eğitimleri bulunmakta olup bu alanlarda grup çalışmaları ve bireysel danışmanlık yapmaktadır.


Psk. Onur Sunal

1999 Galatasaray Lisesi mezunudur. 2004 yılında ODTÜ Psikoloji Bölümü'nden lisans derecesini almıştır. Ardından 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programına kabul edilmiş, programın tüm teorik ve pratik derslerini tamamlamıştır. Tez aşamasına geçtiğinde Klinik Psikoloji yerine, Özel eğitim alanına yönelmeye karar vermiştir. Aynı yıl, İlgi Otizm Derneği'nin Özel Eğitim Merkezi'nde oyun terapisti olarak çalışmaya başlamıştır.

Oyun terapisi, Küçük Adımlar- aile eğitimi ve DIRFloortime uygulayıcısıdır. Çocuklarla yaptığı uygulamalarını zenginleştirmek amacıyla da BDT, EMDR, Şema Terapi, Sanat terapisi ve Yaratıcı Drama eğitimleri almıştır.

Uzun yıllar oyun terapisti olarak otizmli çocuklarla çalışmıştır. Bireysel ve grup olarak gerçekleştirdiği uygulamaları aldığı eğitimler, kendi yöntemleri ve hem zaman en iyi öğretmenimiz olan çocuklarımızın etkili dönüşleriyle geliştirmiştir. Şu an özel eğitim alanında oyun terapisi uygulamasına yönelik hizmetiçi eğitim vermektedir.

Şu an DİLGEM'de proje koordinatörü olarak çalışmaktadır. Türkiye'nin çeşitli illerinde Özel Eğitim ve Konuşma Terapisi Merkezleri bulunan DİLGEM'in şubeleriyle merkezin koordinasyonunu sağlamak, eğitim kadrosunun gerekli hizmetiçi eğitimlerini vermek ya da organize etmektedir.

Seminer Çıktıları

 • Çocuk Resimlerini Pedagojik ve Psikanalitik Açıdan Değerlendirme Sertifika Programı; Anlatım, Rol-Playing Çalışmalarıyla Uygulama, Puanlama, Yorumlama, Raporlanma şeklinde yapılacaktır.
 • Bu eğitimde katılımcılara 1 ay boyunca sınırsız süreli süpervizyon sağlanacaktır.
 • Eğitim sonunda hedef, katılımcıların hepsinin hangi vakada hangi testi uygulayacağına karar verebilmesi; Testleri Uygulayabilmesi, Puanlayabilmesi, Yorumlayabilmesi ve Test Raporu yazabilmesi olup TAM ÖĞRENME’ dir.
 • Belge: Bu eğitime katılıp her bir testi 1 vakaya uyguladıktan sonra rapor hazırlayıp süpervizyonda başarılı olanlara DİLGEM  onaylı  SERTİFİKA verilecektir.
 • Test materyalleri PDF olarak katılımcılarla paylaşılacaktır.

SKU-951