Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisinde K-SLP: Kaufman Dil-Konuşma Protokolü

 • Nancy R. Kaufman, MA, CCC-SLP
 • 18/04/2024 20:30
 • 6s 0dk
 • KATILIM BELGESİ
 • tr, en
 • Online Seminerler

Paylaş Paylaş

# Tarih İçerik Süre
1Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisinde K-SLP: Kaufman Dil-Konuşma Protokolü 18.04.2024 / 20:30-23:30180dk
2Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisinde K-SLP: Kaufman Dil-Konuşma Protokolü 19.04.2024 / 20:30-23:30180dk

Kaufman Speech to Language Protocol Methods & Behavioral Strategies to Build Successful Vocal Communication with Nancy R. Kaufman, MA, CCC-SLP

Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisinde K-SLP: Kaufman Dil-Konuşma Protokolü Eğitimi'nde Kaufman Konuşma Dil Protokolü (K-SLP) değerlendirme ve tedavi yaklaşımı gösterilecektir. Kelimelerin zorlu motor planını basitleştirmek için kelime yaklaşımlarını şekillendirme unsurları, terapide doğal fonolojik süreçlerin kullanımı, işaretler ve senaryo sistemleri video yoluyla vurgulanacaktır. K-SLP, uygulamalı davranış analizi (ABA) öğretim stratejileri ve uygulama programları, geri bildirim ve beceri retansiyonu hakkındaki motor öğrenme prensiplerine dayanmaktadır. Konuşma apraksisi olan çocuklar için etkili bir yöntem olan bu yöntem, klinisyenler ve ebeveynlerin hemen kullanabilecekleri işlevsel bir şekilde paylaşılacaktır.

Yalnız başına uygun bir ünlü ve ünsüzler repertuarına sahip olabilecek çocuklar, bu fonemleri isteğe bağlı kontrolde hece, kelime, cümle ve cümlenin oluşturulması ve birleştirilmesi için gereken ağız motor hareketlerini koordine etmekte zorlanabilirler. Bu çocuklar konuşamayabilir veya anlaşılamayabilir konuşmacılar olabilirler. Hatta izole fonemleri üretmek için gerekli ağız motor hareketleri yapmakta bile zorlanabilirler. Bu kursla öğretilen tekniklerden fayda sağlanabilecek alan budur.

 

Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisinde K-SLP: Kaufman Dil-Konuşma Protokolü Eğitimi, K-SLP yöntemleri ile Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi değerlendirme ve tedavi stratejilerine odaklanacaktır. Bu, Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisini tanımlamayı, motivasyon oluşturmayı, pekiştirmeyi kullanmayı, işaretleri uygulamayı ve azaltmayı, işlevsel ifade dilini yazmayı içerecektir. Ayrıca, pratik programlar için motor öğrenme prensiplerini uygulamayı ve öğrenmenin kazanma aşamasından öğrenmenin retansiyon aşamasına nasıl geçileceğini ve etkili bir sözlü iletişimci olmak için nasıl bir yol izleneceğini içerecektir.

Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisinde K-SLP: Kaufman Dil-Konuşma Protokolü Eğitimi'nde sunulan yöntemler, stratejiler ve teknikle Çocukluk Çağı konuşma Apraksisi alanındaki en güncel araştırmaları takip eder ve klinisyenlere Çocukluk Çağı konuşma Apraksisi olan çocukların basit bir temel kelime dağarcığından ifadelere ve sonunda cümlelere ve konuşma diline ilerlemelerine yardımcı olacak bilgileri sunar. Ayrıca, öğrenme deneyimini artırmak için tedavi videoları kullanılacaktır. Ana odak noktası 2-6 yaş arası çocuklar olacaktır.

Kaufman Konuşma Dil Protokol Yöntemleri (Kaufman Speech to Language Protocol Methods), özellikle konuşma apraksisi (CAS) gibi konuşma bozukluklarına sahip çocuklara yardımcı olmak için tasarlanmış bir konuşma terapi yaklaşımıdır. Bu yöntem, Nancy R. Kaufman tarafından geliştirilmiştir ve konuşma patolojisi uzmanları, ABA teknisyenleri, özel eğitim öğretmenleri, iş terapistleri, odyologlar ve ebeveynler gibi bir dizi farklı uzmanlık alanından kişiler için tasarlanmıştır.

Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisinde K-SLP: Kaufman Dil-Konuşma Protokolü, çocukların konuşma yeteneklerini geliştirmek için kullanılan özel bir terapi yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, şu temel prensiplere dayanmaktadır:

 1. Motor Plan Basitleştirmesi: Bu yöntem, çocukların karmaşık motor planlarını basitleştirmelerine yardımcı olur. Bu, çocukların kelimeleri daha kolay ve doğru bir şekilde telaffuz etmelerine yardımcı olur.
 2. Fonolojik İşlemler: Terapi sırasında doğal fonolojik işlemler kullanılır. Bu, çocukların seslerin ve kelimelerin düzgün bir şekilde oluşturulmasını kolaylaştırır.
 3. İşaretler ve Komut Sistemleri: Terapi sırasında işaretler ve komut sistemleri kullanılarak çocukların daha iyi anlamaları ve uygulamaları teşvik edilir.
 4. Uygulamalı Davranış Analizi (ABA) İlkeleşmeleri: Bu yaklaşım, ABA'nın öğretim stratejilerini içerir. Pratik programlar, geri bildirim ve becerilerin korunması, çocukların konuşma becerilerini geliştirmek için kullanılır.

Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisinde K-SLP: Kaufman Dil-Konuşma Protokolü, özellikle CAS gibi karmaşık konuşma bozukluklarına sahip çocuklara yardımcı olmak için tasarlandığından, bu yöntemin etkili bir şekilde kullanılması, çocukların iletişim becerilerini geliştirmelerine büyük ölçüde katkı sağlayabilir. Bu yöntem, çocukların temel kelime dağarcıklarından ifadelere ve konuşma diline ilerlemelerine yardımcı olabilir.

Uyarılar!

1- Bu eğitim için indirim oranları aşağıdaki gibidir; indirimlerden faydalanmak isteyen katılımcıların bir WhatsApp Grup kurduktan sonra eğitime katılacak arkadaşlarını ve 0505 892 41 75 WhatsApp numaramızı gruba dahil etmeleri gerekmektedir; İndirim Kodu Grupta paylaşılacaktır.

 • Erken Kayıt İndirim Oranı: %20
 • 5 Kişilik Grup: %10
 • 10 Kişilik Grup: %20
 • 20 Kişilik Grup: %40
 • DİLGEM Kurumsal Çözüm Ortağı Çalışanı: %25
 • DİLGEM Şube Çalışanı: %50
 • Akademisyen: %25
 • DİLGEM Şubelerinin Bulunduğu İllerde Görevli Eğitimci, Terapist ve Ruh Sağlığı Profesyoneli Kamu Çalışanları: %25

2- Erken Kayıt için Son Tarih: 29 Şubat 2024

3- İndirim Kodu: kaufman20

4- Ödeme:

 • Havale/EFT  yoluyla Peşin Fiyatına 4 Taksit olarak yapılabilir. Bunun için katılımcıların kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra karşılarına çıkan IBAN Numarasına sepetteki tutarın Dörtte birini yollamaları ve birer ay arayla da diğer 3 taksiti yollamaları gerekmektedir.
 • Tüm KREDİ KARTLARI ile Peşin Fiyatına TEK ÇEKİM ya da Vade Farkı Ödeyerek 12 taksite kadar taksit imkanıyla yapılabilir.
 • Kuveyt Türk Bankasına ait Sağlam Kart Özellikli Kredi Kartı ile Peşin Fiyatına 5 Taksit şeklinde yapılabilir. Bunun için HAVALE seçeneğini tercih ederek eğitim kaydını gerçekleştirdikten sonra 0 505 892 41 75 numaralı WhatsApp Hattımız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

5- Bu eğitime indirimli olarak katılmak isteyen Akademisyen, DİLGEM Şubelerinin Bulunduğu İllerde Görevli Eğitimci, Terapist ve Ruh Sağlığı Profesyoneli Kamu Çalışanları ve DİLGEM Kurumsal Çözüm Ortağı Çalışanı katılımcıların kayıt için 0 533 165 60 94 numaralı DİLGEM WhatsApp Numarası ile iletişim kurmaları gerekmektedir.

DİLGEM Şubelerinin yerlerini öğrenmek için: ŞUBELERİMİZ

Nancy R. Kaufman, MA, CCC-SLP

"Nancy Kaufman, çocukluk çağı konuşma apraksisi (KEK) konusunda ün kazanmış bir konuşma-dil patoloğudur ve 1979 yılında Kaufman Konuşma Dil Protokolü (K-SLP) adlı tedavi yaklaşımını kurarak Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi olan çocukların etkili sözlü iletişimciler olmalarına yardımcı olmuştur. Yıllar boyunca yöntemleri ve materyalleri sürekli olarak güncellemiştir. Geniş bir konuşma deneyiminin sonucu olarak, Nancy, yöntemlerini 20.000'den fazla konuşma-dil patoloğuyla paylaşabilmiştir. Bugün, Amerika Birleşik Devletleri'nde Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi tedavisinde diğer terapi yöntemlerinden daha fazla K-SLP yöntemlerini kullanmaktadır. (Kaynak: Konuşma Bozuklukları Dergisi, Cilt 96)

Nancy aynı zamanda Michigan'ın West Bloomfield şehrinde bulunan Kaufman Children's Center for Speech,, Dil, Duyusal-Motor ve Otizm Tedavisi Merkezi'nin sahibi ve direktörüdür. 1993 yılında açıldığından bu yana, Kaufman Children's Center for Speech, tek kişilik bir işletmeden özel ihtiyaçları olan çocuklar için tam hizmet veren, ödül kazanan bir çocuk merkezi haline gelmiştir. Nancy şu anda, hevesleri ve klinik mükemmellikleriyle tanınan 75'ten fazla profesyonelden oluşan bir ekibi yönetmektedir. Merkez hala büyümeye devam etmektedir ve mükemmellik, samimiyet ve başarılı sonuçlarla ün kazanmıştır. Yerel çocuklarla çalışmanın yanı sıra, Nancy video danışmanlıklar ve yoğun konuşma ve dil programları sunmaktadır. Bu programlar diğer eyaletlerden ve dünya çapından aileleri KCC'de çalışmak üzere getirmektedir.

Nancy, 10 yıl boyunca Apraxia Kids Profesyonel Danışma Konseyi üyesi oldu ve şu anda Wayne State Üniversitesi Merrill Palmer Skillman Enstitüsü Çocuk ve Aile Gelişimi Konseyi üyeliği yapmaktadır. Ayrıca Houston, Teksas'taki Parish Okulu ve Carruth Merkezi ile New Jersey'nin Short Hills bölgesindeki Suburban Konuşma Merkezi'nde konuşma-dil danışmanıdır. Nancy lisans öğrenimini Michigan Eyalet Üniversitesi'nde ve yüksek lisansını Wayne State Üniversitesi'nde tamamlamıştır. İki alma matersından da 2010'da MSU'dan "Üstün Mezun Ödülü" ve 2015'te WSU'dan "Distinguished Alumni Ödülü" ile onurlandırılmıştır. Nancy ve kliniği, Michigan Konuşma-Dil-Duyuşsal Bozukluklar Derneği (MSHA) tarafından onurlandırılmıştır. 2015 yılında West Bloomfield İlçesi Ticaret Odası tarafından Yılın Toplum Mükemmeliyeti İş İnsanı Ödülü'ne layık görülmüştür.

Nancy ve eşi West Bloomfield, Michigan'da yaşamaktadır. Üç yetişkin çocukları ve bir torunları vardır."

Kurs sonunda katılımcılar aşağıdaki yeteneklere sahip olmalıdır:
 • K-SLP yaklaşımı ile doğrudan ilişkilendirilen, norm-referanslı, standartlaştırılmış bir testi anlamak ve analiz etmek, bu benzersiz çocuk nüfusunu tanımak.
 • Tek kelimeler ve ifadeler için hedefler belirlemek için değerlendirme bilgilerini kullanmak.
 • Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi için motor planları basitleştirmek için fonolojik süreçleri kullanarak belirli bir tedavi yaklaşımını uygulamak.
 • Tedavi hedeflerini belirlemek için terapide hedeflenen tek kelimelerin beş listesini sunmak.
 • Öğrenmenin kazanma aşaması ile retansiyon aşaması için motor öğrenme prensiplerini sıralamak.
 • Görevleri karıştırmanın ve çeşitlendirmenin, görevleri bloklar halinde veya rastgele pratik yapmanın önemini açıklamak."
 

SKU-