DIR Floortıme 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi

 • Uzm. Mehbube Tuncer
 • 25/03/2024 09:00
 • 28s 0dk
 • UYGULAYICI SERTİFİKASI
 • tr
 • Yüz Yüze Seminerler
+KDV

Bu seminerle ilgili detaylı bilgi almak ve bir sonraki seminer için yerinizi ayırtmak için aşağıda yer alan iletişim formunu kullanarak DİLGEM uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Paylaş Paylaş

# Tarih İçerik Süre
1DIR Floortıme 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi 25/03/2024 09.00-18.00420dk
2DIR Floortıme 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi 29/04/2024 09.00-18.00420dk
3DIR Floortıme 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi 10/06/2024 09.00-18.00420dk
4DIR Floortıme 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi 24/06/2024 09.00-18.00420dk

DIR Floortime modeli, çocukların duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimlerini desteklemek için etkileşim ve oyun temelli bir yaklaşım sunar. DIR Floortime 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi, bu güçlü modelin temellerini öğrenmek ve çocuklarla daha etkili bir şekilde çalışmak isteyen profesyonellere yöneliktir.

DIR Floortime (Developmental, Individual-differences, Relationship-based) bir terapi yaklaşımıdır ve özellikle otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocuklarla çalışmak için geliştirilmiştir. DIR Floortime, çocuğun bireysel özelliklerini ve ilgi alanlarını dikkate alarak, onun gelişimini destekleyen ve ilişki kurmayı teşvik eden bir yaklaşımdır...

DIR Floortime'ın amacı, çocuğun motor becerilerini, sosyal etkileşimini, duygusal bağlantılarını ve bilişsel gelişimini teşvik etmektir. Bu terapi yöntemi, çocuğun ilgi alanlarına katılım sağlayarak, oyun ve etkileşim yoluyla onunla bağlantı kurmayı hedefler.

DIR Floortime yaklaşımını uygulamak için, uzmanlar genellikle eğitim ve sertifikasyon sürecinden geçerler. Sertifikasyon programları, eğitimler, atölyeler ve süpervizyon gibi bileşenleri içerebilir. DIR Floortime sertifikasyonu alan kişiler, bu yaklaşımı daha etkili bir şekilde kullanarak çocuklara destek olabilirler.

Tüm öğrenme ve gelişimimizin altında kimi kaynaklarda aşama, köşe taşı, ya da seviye olarak da adlandırılan 6 çeşit temel gelişimsel kapasite yer almaktadır. Özel gereksinimi olmayan çocuklar bu kapasitelerde göreceli olarak daha kolay bir şekilde ustalık kazanırlar. Çeşitli güçlükler yaşayan çocuklar ise becerileri yeterli olmadığından değil ancak biyolojik yeterlilikleri uzmanlaşmalarını zorlaştırdığı için bu alanlarda ustalık kazanamazlar ya da çok güç ustalaşırlar.

Bakıcılar, eğitmenler ve terapistler, bu becerileri ve bu beceriler üzerinde etkisi olan faktörleri inceleyerek ve de beceri yapılandırmalarını nasıl yapmaları gerektiğini öğrenerek gelişimsel güçlükleri olan çocukların bile söz konusu becerilerin çoğunu öğrenmelerini sağlayabilirler.

6 gelişimsel kapasitenin her birinin gelişim sürecinde sunulacak uygun duygusal yaşantılar, hayati öneme sahip bilişsel, sosyal, duygusal beceriler ile dil ve motor becerilerin aynı zamanda da benlik duygusunun gelişmesine ciddi düzeyde katkı sağlamaktadır.

"Çocukların Dünyasına Yolculuk: DIR Floortime 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi"

DIR Floortime 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimin Amacı:

DIR Floortime 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitiminde katılımcılar, çocuğun istenç ve güdülenmesine (motivasyon) bağlı olarak ilk 4 fonksiyonel duygusal gelişimsel kapasiteyi (düzenleme ve dünyaya karşı ilgi - birliktelik- amaçlı iki yönlü iletişim - benlik algısı ve karşılıklı sosyal problem çözme) desteklemek için gerekli yeterlilikleri öğrenir ve geliştirirler.

Katılımcılar, etkileşimlerini özel gereksinimli çocuk ya da yetişkinin bireysel farkılıklarına göre yapılandırarak Floortime ilkelerini uygulamayı öğrenirler.

DIR Floortime 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi, katılımcılara DIR Floortime modelinin temel prensiplerini, uygulama tekniklerini ve çocukların bireysel farklılıklarına, ilişkilerine ve gelişimsel profillerine nasıl duyarlı bir şekilde yaklaşılacağını öğretmeyi amaçlamaktadır. Program, çocukların kendilerini ifade etmelerine ve öğrenmelerine yardımcı olmak için ilişki temelli yaklaşımları ve oyunu kullanma konusunda derinlemesine bilgi ve beceriler sunar.

DIR Floortime 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi'nin İçeriği

 • DIR Floortime modelinin temel prensipleri ve teorik temelleri
 • Çocukların duygusal ve sosyal gelişimini destekleme
 • Bireysel farklılıkların tanınması ve değerlendirilmesi
 • Etkili iletişim ve etkileşim stratejileri
 • Oyun ve etkileşim yoluyla öğrenme fırsatlarının yaratılması
 • Ailelerle işbirliği ve ebeveyn desteği
 • Vaka çalışmaları ve uygulamalı öğrenme

DIR Floortime 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi, çocukların gelişim yolculuklarında onlara eşlik etmek ve onların dünyalarına pozitif katkılarda bulunmak isteyen herkes için benzersiz bir fırsattır. Bu modelin gücünü keşfedin ve çocukların gelişimine destek olma yolunda önemli bir adım atın. Siz de bu eğitime katılarak çocukların dünyalarını keşfetmeye hazır olun!

Uyarılar!

1- DIR Floortime 201 Temel Uygulayıcı Sertifika Eğitimi Koşullar, Değerlendirme ve Sertifikasyon: 

 • Katılımcılar vaka sunumları, sınıf-içi katılım ve forumlarda sorulan sorulara verdikleri cevaplara göre değerlendirilirler.
 • Katılımcıların, öğrenme çıktılarında listelenen dört alanın her birinde en az %80 düzeyinde başarılı olduklarının Eğitim Liderleri tarafından onaylanması gerekir.
 • Bu kurs, her bir katılımcının DIRFloortime yeterliliklerini değerlendirmeye dayalı bir eğitimdir.
 • Başarılı katılımcılara DIRFloortime® Temel Uygulayıcı Sertifikası  (DIR-Temel) verilir ve ICDL internet sitesinde kayıtlı uygulayıcılar arasına alınır.

2. Bu kursa katılabilmek için katılımcıların ICDL onaylı DIR101: FLOORTIME® Temel Eğitim Kursu Katılım Belgesi’ne sahip olmaları gerekmektedir.

3- Bu kursa katılanlara ICDL tarafından “DIRFloortime Temel Uygulayıcı Sertifikası” verilecektir.

4- Bu kurs ilk dört işlevsel, duygusal, gelişimsel kapasite olan düzenleme, ilgi, amaçlı ve karşılıklı iletişim ve benlik algısı ve sorun çözme kapasitelerine dair bir eğitimdir. Katılımcılar vaka sunumları, ders sırasındaki katılım düzeyleri ve forum sorularına verdikleri cevaplara göre değerlendirilmektedir.

5- Bu eğitim için indirim oranları aşağıdaki gibidir; indirimlerden faydalanmak isteyen katılımcıların bir WhatsApp Grup kurduktan sonra eğitime katılacak arkadaşlarını ve 0505 892 41 75 WhatsApp numaramızı gruba dahil etmeleri gerekmektedir; İndirim Kodu Grupta paylaşılacaktır.

 • Erken Kayıt İndirim Oranı: %20
 • 5 Kişilik Grup: %10
 • 10 Kişilik Grup: %20
 • DİLGEM Kurumsal Çözüm Ortağı Çalışanı: %20
 • DİLGEM Şube Çalışanı: %25
 • DİLGEM Şubelerinin Bulunduğu İllerde Görevli Eğitimci, Terapist ve Ruh Sağlığı Profesyoneli Kamu Çalışanı: %20
 • Akademisyen: %20

6- Erken Kayıt için Son Tarih: 29 Şubat 2024 / Perşembe

7- İndirim Kodu: floortimeizmir20

8- Ödeme:

 • Havale/EFT  yoluyla Peşin Fiyatına 4 Taksit olarak yapılabilir. Bunun için katılımcıların kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra karşılarına çıkan IBAN Numarasına sepetteki tutarın Dörtte birini yollamaları ve birer ay arayla da diğer 3 taksiti yollamaları gerekmektedir.
 • Tüm KREDİ KARTLARI ile Peşin Fiyatına TEK ÇEKİM ya da Vade Farkı Ödeyerek 12 taksite kadar taksit imkanıyla yapılabilir.
 • Kuveyt Türk Bankasına ait Sağlam Kart Özellikli Kredi Kartı ile Peşin Fiyatına 5 Taksit şeklinde yapılabilir. Bunun için HAVALE seçeneğini tercih ederek eğitim kaydını gerçekleştirdikten sonra 0 505 892 41 75 numaralı WhatsApp Hattımız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

9- Bu eğitime indirimli olarak katılmak isteyen Akademisyen, DİLGEM Şubelerinin Bulunduğu İllerde Görevli Eğitimci, Terapist ve Ruh Sağlığı Profesyoneli Kamu Çalışanları ve DİLGEM Kurumsal Çözüm Ortağı Çalışanı katılımcıların kayıt için 0 533 165 60 94 numaralı DİLGEM WhatsApp Numarası ile iletişim kurmaları gerekmektedir.

DİLGEM Şubelerinin yerlerini öğrenmek için: ŞUBELERİMİZ

Seminer Yeri: DİLGEM Bornova Şube

Uzm. Mehbube Tuncer

Uzm. Mehbube Tuncer / DIRFloortime Expert Eğitim Lideri

Doğum Tarihi: 08.12.1980

Öğrenim Durumu:
Doktora: Dil ve Konuşma Terapisi; Üsküdar Üniversitesi; 2020-devam ediyor
Yüksek Lisans: Odyoloji, Konuşma ve Ses Bozuklukları; Başkent Üniversitesi; 2015
Yüksek Lisans: Sınıf öğretmenliği; Nahçıvan Öğretmenler Enstitüsü; 2007
Lisans: Logopedi (Konuşma Terapisi)- Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi; 2003

Yabancı Dil: İngilizce / Rusça

İş Deneyimi:
2022- Öğretim Görevlisi, SBF, DKT bölümü, Üsküdar Üniversitesi, İstanbul, Türkiye
2018- Mehbube Tuncer Dil ve Konuşma Merkezi, Ankara, Türkiye
2008- 2018, Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde Dil ve Konuşma Terapisti, Ankara, Türkiye
2007 – 2008: Öğretim görevlisi, Eğitim Fakültesi, Nahçivan Öğretmenler Enstitüsü; Nahçivan, Azerbaycan

Terapi Kitapları:
Tuncer M; Konuşma Yolculuğum. Sola Unitas Yayınları; Ankara; 2021
Tuncer M; Kelimelerin Yarışı. Detay Yayınevi; Ankara; 2019
Tuncer M; Özcebe E. Oynuyorum Eğleniyorum Doğru Söylüyorum. 2.baskı. Detay yayınevi; Ankara 2016.
Tuncer M; Kelimelerin Oyunu Hecelerin Uyumu. Edukids Yayınevi; İstanbul; 2013
Tuncer M; Özcebe E. Oynuyorum Eğleniyorum Doğru Söylüyorum. Detay Yayınevi; Ankara 2012.
Mansurova M; Okul Öncesi Çocuklarda Kekelemenin Oyunlarla Ortadan Kaldırılması. Kızıl Dağ Yayınevi, Nahçivan 2007.

Genel Öğrenme Çıktıları: Bu kursu başarıyla tamamlayan katılımcılar,

 • DIRFloortime Modelinde tanımlanan ilk dört fonksiyonel duygusal gelişim kapasitesinin kuramsal temelini doğru bir şekilde betimler,
 • Duyusal tepki (reaktivite), işlemleme ve motor planlama, alıcı ve ifade edici dil becerileri ve görsel-uzamsal gelişimle ilgili temel ve alana özgü kavramları doğru bir şekilde açıklar,
 • Özerkliklerine saygı duyarak ve destekleyerek çocuğa bakım veren bireylerin güçlü yanlarını tanımlar ve benimser,
 • DIRFloortime Modelini destekleyen bilimsel araştırma ve kanıtlar hakkında bilgi edinir.

Değerlendirme ve Bireysel Profil Geliştirme Öğrenme Çıktıları: Bu kursu başarıyla tamamlayan katılımcılar,

 • Gelişimsel özel gereksinimleri olan ya da olmayan çocuk ve yetişkinlerde ilk dört temel fonksiyonel duygusal gelişim kapasitesinin olup olmadığını, ilgili zorlukları ve bu kapasitelerdeki ustalık seviyesini betimler,
 • Gelişimsel özel gereksinimleri olan ya da olmayan çocuk ve yetişkinlerde duyusal tepki (reaktivite), işlemleme ve motor planlama, alıcı ve ifade edici dil becerileri ve görsel-uzamsal gelişimle ilgili bireysel profilleri/özellikleri betimler,
 • Bireysel farklılıkların ilk dört fonksiyonel duygusal gelişim kapasitesini hem olumlu hem de olumsuz olarak nasıl etkilediğini açıklar,
 • Bakıcı ve çocuk arasındaki ilişkiyi ve vaka ile ilgili olarak kendi performansını değerlendirirken uyum düzeyinin rolünü betimler,

Uygulama / Floortime Öğrenme Çıktıları: Bu kursu başarıyla tamamlayan katılımcılar,

 • Bireyin duygulanımını dengeleyerek; düzenleme, duygusal ilgi, ortak eğlence, karşılıklılık ve karmaşık düşünme süreçlerini destekleyerek Floortime yeterlilikleri aracılığıyla DIR® kavramlarını bütünleştirir ve uygular,
 • İletişim döngülerinin süresini ve karmaşıklığını, karşısındaki bireyin önderliğinde—bireyin niyet, güdülenme ve amaçlarına bağlı olarak—dereceli olarak artırma becerisini sergiler,
 • Daha uzun süreli ve daha karmaşık iletişim döngüleri oluşturulmasını sağlayan ve bireysel farklılıkları dikkate alan etkileşimleri mümkün kılan belli Floortime stratejilerini kullanabilme becerisini sergiler.

İçgörü ve Mesleki Kimlik Öğrenme Çıktıları: Bu kursu başarıyla tamamlayan katılımcılar,

 • Stres altındaki eğilimleri ve tercih ettikleri etkileşim biçimleri de dahil, birlikte çalışılan vakanın bireysel farklıklıklarını ve fonksiyonel duygusal gelişim kapasitelerini dikkate alır,
 • Gözlemler, grup tartışmaları, kişisel değerlendirmeler, araştırma, danışma vb süreçler aracılığıyla DIRFloortime™ Modeline dair bilgi dağarcığını ve bu modelin uygulanışını sürekli geliştirmek için kişisel yansıtma yöntemini kullanır,
 • Çalışma alanının sınırlarını bilmek, gizlilik ilkesine uymak ve gerekli izinleri almak gibi noktaları da kapsayan etik değerler ve uygulama standartlarına uygun çalışır.
SKU-