Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Sertifika Programı

 • Dr. Kylie Smith, SLP
 • 12/06/2023 20:30
 • 24s 0dk
 • tr, en
 • Online Seminerler
+KDV

Bu seminerle ilgili detaylı bilgi almak ve bir sonraki seminer için yerinizi ayırtmak için aşağıda yer alan iletişim formunu kullanarak DİLGEM uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Paylaş Paylaş

# Tarih İçerik Süre
1Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Sertifika Programı Birinci Gün 12/06/2023 20.30-23.30180dk
2Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Sertifika Programı İkinci Gün 13/06/2023 20.30-23.30180dk
3Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Sertifika Programı Üçüncü Gün 14/06/2023 20.30-23.30180dk
4Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Sertifika Programı Dördüncü Gün 19/06/2023 20.30-23.30180dk
5Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Sertifika Programı Beşinci Gün 20/06/2023 20.30-23.30180dk
6Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Sertifika Programı Altıncı Gün 21/06/2023 20.30-23.30180dk
7Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Sertifika Programı Yedinci Gün 26/06/2022 20.30-23.30180dk
8Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Sertifika Programı Sekizinci Gün 27/06/2023 20.30-23.30180dk

Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Terapi Programı

6 yaştan küçük ve kekeleyen çocukların terapisinde kullanılan davranışsal bir programdır. Büyük çocuklar içinde uygun olabilir. Program ismini Avustralya / Sidney’ e yakın bir mahalleden alır; bu yer aynı zamanda Avustralya Kekemelik Araştırma Merkezi'nin bulunduğu yerdir.

Terapi, çocuğun bakım veren kimsesi veya ebeveyni tarafından günlük çevrede uygulanır. Ebeveynler terapiyi nasıl gerçekleştireceklerini haftalık dil konuşma terapisti ziyaretleri sırasında öğrenirler. Bu ziyaretler sırasında, dil konuşma terapisti ebeveyne terapinin tüm boyutlarını göstererek öğretir. Ebeveyni terapiyi gerçekleştirirken gözlemler, terapinin nasıl gittiği ile ilgili geri dönütler verir. Eğitimin bu kısmı önemlidir; çünkü dil konuşma terapistinin sorumluluğu terapinin gerektiği şekilde yapıldığından emin olmak ve çocuk ile aile için pozitif bir deneyim ortaya koymaktır.

Terapi doğrudan uygulanır. Bu ebeveynin çocuğun konuşmasına doğrudan yorum ile dahil olması anlamına gelir. Ebeveynden gelen yorumlar genellikle pozitif olmak zorundadır. Ebeveyn, öncelikli olarak çocuk akıcı konuştuğunda olumlu yorumunu gerçekleştirir; akıcı konuşmadığı zaman bu olumlu yorumlarını daha seyrek yapar. Ebeveyn, çocuğun konuşması boyunca sürekli olarak değil seçtiği spesifik zamanlarda çocuğa olumlu yorumlarını yapar. Ebeveyn, olumlu yorumları nasıl yapacağını öğrenmenin yanı sıra çocuğun kekeleyen hece şiddetini ölçmeyi de öğrenir. Gün boyunca ölçekte 0 (Sıfır) ile 9 (Dokuz) arasında bir puanlama yapar. Kekeleme davranışı gerçekleşmediğinde 0 (Sıfır), son derece hafif şiddette kekelediğinde ise 1, aşırı derecede kekelemelerde 9'u kullanır. Her klinik ziyaretinde dil ve konuşma terapisti ve ebeveyn önceki haftanın sıklık derecelerini karşılaştırarak klinik dışındaki terapinin işe yarayıp yaramadığını görürler. Bu, terapi sürecinin düzgün bir şekilde ilerlemesi için önemli bir süreçtir.

Dr. Kylie Smith, SLP

Dr. Kylie Smith, alanda 2009 yılından beri çalışmakta olan bir dil ve konuşma terapisti ve araştırmacıdır.
Dr. Smith, 2000 yılında La Trobe Üniversitesinde Dil ve Konuşma Terapisi bölümünde Lisans eğitimini tamamlamıştır. Hem Avustralya'da hem de Birleşik Krallık'ta çeşitli iletişim bozuklukları olan kişilerle çalışma konusunda deneyim sahibidir.
Dr. Smith, 2008 yılında kekemelik konusunda uzmanlaşmasından bu yana, ulusal olarak tanınan özel bir dil ve konuşma terapisi hizmeti olan Kekemelik Biriminde, Avustralya Kekemelik Araştırma Merkezinde, Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsünde, Melbourne Üniversitesinde ve özel muayenehanede çalışmıştır.
Dr. Smith, kekemelikle ilgili zihinsel sağlık sorunlarına olan yoğun ilgisi sayesinde Bilişsel Davranışçı Terapi sertifikasını 2009 yılında almıştır ve doktorasını Melbourne Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Tezini kekemelik ve anksiyete üzerine yazmıştır. Araştırma bulguları hakemli dergilerde yayınlanmış ve Oxford Konuşma Bozukluğu Konferansı da dâhil olmak üzere ulusal ve uluslararası konferanslarda sunulmuştur. Dr. Smith, kekemelik ile ilgili birçok makale ve blog yazılarına yazalık ve eş yazarlık etmiştir. Kekemelik ve araştırma bulgularını tartışmak için ABC radyosu, Triple R ve Kinderling Kids Radio'ya konuk olmuştur.
Dr. Smith, dil ve konuşma terapistlerine kanıta dayalı kekemelik tedavilerinin nasıl uygulanacağını öğreten Kekemelikte Sürekli Mesleki Gelişim eğitmenidir. Aynı zamanda konuk öğretim görevlisidir ve Melbourne Üniversitesi'nin Dil ve Konuşma Terapisi Yüksek Lisans kursu için öğrenci süpervizyonu sağlamaktadır.
Dr. Smith, her birey için anlamlı hedefler oluşturmak amacıyla hem danışanlarıyla hem de aileleri ile iş birliği içinde olmaya çalışmaktadır. Kanıta dayalı uygulamaya bağlı kalan Dr. Smith, kekemelik tedavisine yaklaşımında esnektir ve kekemeliğin sosyal ve duygusal etkilerini her zaman göz önünde bulundurmaktadır.

Seminer Çıktıları

• Lidcombe Programının rasyonel ve kavramlarını anlamak. • Lidcombe Programının bileşenlerini güvenle yürütmek.

 • Lidcombe Programı'ne genel bakış
 • Kanıt tabanı
 • Tedavi süresi gerekli
 • Ölçüm
 • Sözel acil durum
 • Tipik Aşama 1 klinik randevusu
 • Aşama 2
 • Problem çözme
 • Ebeveyn deneyimleri
 • Son
 • İzle

SKU-