Otizm Spektrum Bozukluğu

  • Doç. Dr. Barış Ekici
  • 16/02/2024 21:00
  • 2s 0dk
  • KATILIM BELGESİ
  • tr
  • Online Seminerler
+KDV

Bu seminerle ilgili detaylı bilgi almak ve bir sonraki seminer için yerinizi ayırtmak için aşağıda yer alan iletişim formunu kullanarak DİLGEM uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Paylaş Paylaş

# Tarih İçerik Süre
1Otizm Spektrum Bozukluğu 16.02.2024- 21:00-23:00120dk

Otizm spektrum bozukluğu (OSB), beyin gelişimini etkileyen ve sosyal etkileşim, iletişim becerileri ve davranış kalıplarında çeşitlilik gösteren geniş bir durumlar yelpazesini kapsayan bir durumdur. Otizm, genellikle çocukluk döneminde teşhis edilir ve ömür boyu süren bir durumdur. Otizmin belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye büyük ölçüde değişiklik gösterir. Bazı bireyler hafif belirtiler gösterirken, diğerleri daha belirgin zorluklar yaşayabilir.

Otizm spektrum bozukluğunun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, ancak genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğuna inanılmaktadır. Araştırmalar, bazı durumlarda otizmin kalıtsal olabileceğini göstermektedir. Çevresel faktörler arasında gebelik ve doğum sırasında maruz kalınan riskler sayılabilir, ancak bu faktörlerin etkisi hâlâ araştırma konusudur.

Otizm spektrum bozukluğu olan bireyler, sosyal etkileşimde zorluklar, tekrarlayan davranışlar, sınırlı ilgi alanları ve bazen olağandışı duyusal hassasiyetler yaşayabilirler. İletişim becerileri de etkilenebilir; bazı bireyler konuşma gecikmesi yaşarken, diğerleri hiç konuşmayabilir veya gelişmiş dil becerilerine sahip olabilir.

Erken müdahale ve destekleyici eğitim programları, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin sosyal, iletişim ve akademik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Her bireyin ihtiyaçlarına özgü müdahale planları, onların potansiyellerini en iyi şekilde kullanmalarına ve bağımsız bir yaşam sürmelerine olanak tanır.

Otizm spektrum bozukluğu, toplumda farkındalığın ve anlayışın artmasıyla daha iyi tanınır ve kabul edilir hale gelmiştir. Bu, otizmli bireyler ve aileleri için destek ve kaynakların artmasına yol açmıştır. Otizm spektrum bozukluğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve destek almak için yerel sağlık hizmetleri, eğitim kurumları ve otizmle ilgili sivil toplum kuruluşlarına başvurabilirsiniz.

Bilgilendirme: 

  1. Bu etkinlik ebeveynlere yöneliktir; lakin dileyen eğitimci, terapist ya da ruh sağlığı profesyonelleri dinleyici olarak etkinliğe katılabilirler.
  2. Katılımcıların etkinliğe katılabilmek için kayıt olmaları gerekmektedir; etkinlik başladığında e-mail adresinize gelen ZOOM Linkine tıklayarak etkinliğe katılabilirsiniz.
  3. Ebeveynler, uzmana sormak istedikleri soruları internet sitemizin alt kısmında bulunan form aracılığıyla DİLGEM'e iletirler. BİZE ULAŞIN
  4. Etkinlik moderatörleri tarafından sorularınız sizlerin isimleri verilmeden sıra ile uzmana sorulacak ve uzman tarafından da cevaplanacaktır.

Doç. Dr. Barış Ekici

1978 yılında İzmir’de doğdu. İlk öğrenimini İstanbul Maçka İlkokulunda; ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesini bitirip tıp doktoru oldu.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Kliniğinde Pediatri uzmanlığını 2007 yılında tamamladı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde Çocuk Nörolojisi yandal uzmanlığını aldıktan sonra 2013 yılında Üniversite Doçentliği ünvanına hak kazandı. 2013-2014 yılları arasında Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde mecburi hizmetini yaparken Çocuk Nörolojisi Klinik Şefi olarak çalıştı. Halen, Çocuk Nörolojisi Kliniğinde hasta görmekte ve otizm, epilepsi ve disleksi alanında bilimsel çalışmalar yürütmektedir.

Dr Barış Ekici’nin üç kitabı bulunmaktadır: Bana Biraz Otizmden Bahset Otizmi Oyuna Getir ve Otizm hayatı kolaylaştırma Kılavuzu.

Çocuk Nörolojisi Alanındaki Bilimsel Çalışmaları

Uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan makaleler: 41 Adet (Pediatric Neurology
Journal, Expert Reviews in Neurotherapeutics, European Journal of Pediatric Neurology…)
Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler: 6 Adet
Yazılan ulusal / uluslararası kitaplar veya kitaplarda bölümler: 2 Adet
Ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makaleler: 17
Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitaplarında basılan bildiriler: 38 Adet

Dr. Barış Ekici Türkiye Çocuk Nörolojisi , Uluslararası Otizm Araştırmaları Derneği ve Amerikan Epilepsi Derneği üyesidir.

İlgi alanları (Pediatrik Nöroloji)

Epilepsi
Otizm  (Otizm tanı ve tedavisi)
Riskli Bebek İzlemi
Başağrısı, Migren
Ketojenik Diyet
Serebral Palsi
Gelişimsel koordinasyon bozukluğu
Gelişimsel gerilik
Mental sorunlar
Katılma nöbetleri

SKU-