Çocuğunuzun Yeme Alışkanlıkları İle İlgili Endişeli Misiniz

Çocuğunuzun Yeme Alışkanlıkları İle İlgili Endişeli Misiniz

Söz konusu kişilik özellikleri olduğunda, çocuk sahibi olan kişiler bu özellikleri çevrenin şekillendirdiğini düşünmekten çok doğuştan geldiğini savunurlar. Birden fazla çocuğu olan herhangi bir ebeveyn ilk günden itibaren yeni bebeğin diğerlerinden kişilik ve mizaç olarak nasıl farklı olduğunu hemen fark eder.

Ben bu kategorileri genişletiyorum ve yeni olarak çocuğunuzun yemek kişiliğini ekliyorum. Benzer yeme stilleri olan bir ailede özgün bir çocuk olarak kalmak zordur. Kendim de dahil olmak üzere, ebeveynler arasında geçen konuşmalarda genellikle her ailede bir tane çocuk yeme konusunda seçicidir ve kolayca yemek yemeyi bırakabilir. Fakat pek çok çocuk da yemek yeme isteklerini durduramaz.

Ben bu çocukları Zorlu Geçişçiler ve Yemek Talepkarları olarak adlandırıyorum. Bu terimi ‘6 Yemek Yeme Stili’ adlı kitabımda kullandım. Bazı çocuklar sadece geçiş yapmada sıkıntı yaşadıkları için daha fazla yemek talep etmezler. Bunun yanında güzel gelişmiş bir damak tatları da olabilir. Yiyeceklerin tatlarını, kokularını ve hislerini severler. Kâselerce mısır gevreği yiyen ortanca çocuğumu hatırlıyorum. Sürekli yüzünde koca bir gülümsemeyle beraber onu yerdi. Ona, kapatma düğmesine basmayı ve vücudunu dinlemesi için 20 dakika beklemesini öğrettim.

Bu çocuklar seçici yemek yiyenlerin tam tersidir. Seçici kişilerin damak tatları yaşları ilerleyinceye kadar gelişmez. Hatta bazen yetişkinlikte de yemek seçen kişiler vardır. Öte yandan Yemek Talepkarları, yemeklerin tadından ve hislerinden uyaran alırlar. Doyma ya da tok hissetme sinyalleri gelene kadar epey zaman geçer. Sinyali duyduklarında genellikle tıka basa yemiş olurlar. Bu şekilde yemek yeme davranışı zamanla alışkanlığa dönüşür ve gittikçe daha da büyüyen porsiyonlar doyma sinyalini geciktirir. Gözle görülür sonuç, alınan kilolar olur ve bu kilolar çocuklukta ve yetişkinlikte başka problemlere sebep olur.

Ebeveynler bu problemle çocuklarını kötü ve suçlu hissettirmeden daha da önemlisi bir yeme bozukluğuna dönmeden nasıl başa çıkacaklarını bilemeyebilirler. Ebeveynlere sakin olmalarını öneririm. Çünkü yeme bozuklukları için bu faktörlerden daha fazlası gereklidir.

Yeme alışkanlıkları ile ilgili problemlerin oluşumunu önlemek için bazı ipuçları:

 • Çocuğunuzun yemek yeme alışkanlığını sevin ve bundan keyif alın.
 • Çocuğunuza kendi vücudunun uzmanı olmayı öğretin. Vücudundaki değişimler onun sorumluluğundadır. Karnının doyduğunu anlaması gerekir. Bazı vücutların doyma sinyalini geç gönderdiğini öğretin. Bu sinyali iyice duymak için 20 dakika beklemelidir.
 • Sinyali duymak için beklerken yapabileceği aktiviteler verin. Masayı silebilir ya da bulaşıkları toplamak için yardım edebilir. Eğer daha fazla isterlerse tabağını masada bırakın. Doymadığı durumlarda yiyeceğe ulaşabileceklerini bilmeleri gerekir. Böylece üzerinde güç kurmamış olursunuz.
 • Kapatma düğmesine basmayı zorlaştıracak bazı tatlar olabilir. Bu tatlar dilinize uyarıcı etki yapar. Damak zevkinize göre, tatlı ya da tuzlu yiyecekler olabilir. Çocuklarınıza bunun farkını anlatın. Damak zevkleri beyinlerine ‘daha fazla, daha fazla’ diye sinyal gönderiyor olabilir.

Çocuklara ‘Dur ve Bekle’ becerisini öğretmek yeme bozukluklarını engellemenin bir adımıdır. Hayat boyu sürecek olan yemeklerle ilişkisinde onlara destek olmak önem taşır.

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog