Konuşmayan Çocuklar

Konuşmayan Çocuklar

Konuşma geriliği ya da gecikmesinin, nörolojik, fizyolojik ve psikolojik kaynaklı olduğu bilinmektedir. Sebebi ne olursa olsun, bir çocuk konuşamıyorsa kendini yeterince ifade edemiyor demektir. Konuşma problemi yaşayan çocuklara bakıldığında her ne kadar çok iyi beden dilini kullanıyor olsalar da bu sadece çocuğun ailesi ya da yakınlarının anladığı bir iletişimden öteye gitmez.İsteklerini, istemediklerini, seçimlerini, arzularını anlatamayan çocuklar, kendini engellenmiş hissedebilirler. Engellenmişlik duygusu çocukta öfke, hırçınlık, söz dinlememe, ağlama nöbetlerine yol açabilir. Genellikle, istediğini ifade edemeyen ve öfkelenen çocuklar, kendilerini sakinleştirmekte zorlanırlar. Kendine, başkalarına veya eşyalara zarar verebilirler. Bu durumda ne yapacağını bilemeyen, çocuğunun üzgün ve huzursuz olduğunu gören ebeveyn korku ve endişeye kapılır.Genellikle bu durumun süreklilik kazanması, zaman içerisinde çocuğun ağlama eğilimini  bir çok duruma genellemesine neden olur. Ağlamak, hırçın davranmak veya öfke nöbetleri ebeveyni acilen tepkide bulunmaya zorlar. Bu durumda aileler istedikleri gibi davranamadıklarını, yalnızca o an yaşanılan krizi bir an önce çözmek için çocuğun istediği şeyi yaptıklarını iletirler. Bu kriz durumları, ailenin çocuğuna sınır koyması ya da otoritesini korumasını da güçleştirebileceği gibi aşırı koruyucu ebeveyn rollerini de edinmelerine neden olabilir. Aynı zamanda çocuğun ağzından daha tek bir hece çıkmadan, taleplerini karşılayacak birileri olduğunda ya da bir işaret parmağıyla istediği şeye ulaştığında, çocuk konuşmayı tercih etmeyebilir. Konuşmayı tercih etmeyen çocuklar, konuşmaya ilişkin yapılan çalışmalarda motivasyonu sağlamakta zorluk çeker ve çabuk sıkılır.Ailelerin, çocuklarını konuşmaları için yüreklendirmeleri çok önemlidir. Ancak, bu süreçte ailenin de danışmanlık alması önemlidir.  Çocuğun yaşına ve gelişim durumuna göre çocuğu motive etmek önemlidir. Çünkü onu anlamaya çalışmak, onunla doğru iletişimde bulunmaktan geçer.Eğer çocuğunuzda aşağıda belirtilen durumları gözlemlediyseniz, dil-konuşma terapisti ve çocuk psikoloğu uzman ekibimizden değerlendirme randevusu alabilirsiniz. 
1)Sizin söylediklerini anlamasına rağmen konuşmuyorsa,
2)Yaşıtlarına göre daha kısıtlı sözcük bilgisine sahipse,
3)Akranlarından daha az kelime bilgisine sahipse, 
4)Konuşması anlaşılmıyorsa, (sizin dışınızda) 
5)Konuşmamak için tedbirler alıyorsa,
6)Çoğunlukla kendini ifade etmek için beden dilini kullanıyorsa
7)Öfke ve ağlama nöbetleri yaşıyorsa
8)Yönergeleri aklında tutamıyorsa
9)Dikkat ve algı becerileri yaşıtlarının gerisinden geliyorsa
10)2-3 yaş arasında bildiği iki kelimeyi birleştirip cümle kuramıyorsa
11)3 yaşında 3-5 kelimeyi birleştirip cümle kuramıyorsa,
12)Gelişim öyküsünde gerilik ya da gecikme varsa,
13)Konuşmaya karşı isteksiz ve ilgisizse,
14)Oyuncaklarıyla vurarak kırarak oynuyorsa
 
Çocuk ve Ergen Psikoloğu
Kübra İLKAY

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog