WISC-IV (Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-IV)

WISC-IV (Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-IV)

Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği- IV 6 yaş 0 ay ve 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocukların bilişsel becerilerini ölçen klinik ölçme aracıdır. Bu ölçek, Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-III’ ün yenilenmiş biçimidir ve bilişsel becerileri değerlendirmede kullanılan en güncel araçtır.
WISC-IV çocukların bilişsel/zihinsel becerilerini Sözel Kavrama, Algısal Akıl Yürütme, Çalışma Belleği ve İşlemleme Hızı olmak üzere dört kümede incelemektedir. Her küme becerisi ayrı ayrı yorumlanmakla beraber bütün kümeleri kapsayacak şekilde tüm ölçek zeka puanı da yorumlanmaktadır. WISC-IV çocukların bilişsel becerilerinde güçlü ve zayıf yönleri belirlemede; üstün zeka veya zihinsel engeli saptamada değerlendirme aşamasının bir parçası olarak kullanılabilir. Testin sonuçlarına göre, çocuğun desteklenmesi gereken bilişsel becerileri belirlenebilir; sonuçlar, tedavi planı veya eğitim planlarında yol gösterici olarak kullanılabilir.
WISC-IV, Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen WISC-IV uygulama sertifikasına sahip psikologlar tarafından uygulanabilmektedir. Testin uygulama süresi 65-80 dakikadır. Test çeşitli sorular ve küplerle çalışmak gibi bölümlerden oluşmaktadır. Uygulamaya gelen çocuğun uykusunu almış olması, karnının tok olması ve tuvalet ihtiyacının karşılanmış olması testin uygulanabilmesi ve çocuğun, bilişsel becerilerini doğru yansıtabilmesi açısından önemlidir. Test mümkün olduğunca tek oturumda yapılmaktadır.
Psikolog teste başlamadan önce çocuk hakkında bazı bilgiler (başvuru nedeni, demografik bilgiler, gelişim öyküsü, eğitim öyküsü...) almalıdır ve test sırasında da çocuğu gözlemlemelidir. Çocuk hakkında alınan bilgiler, psikoloğun test sırasında yapmış olduğu klinik gözlem ve test sonuçlarının beraber değerlendirilmesi ölçeğin işlevsel bir şekilde yorumlanmasını sağlar. Bu ölçek aynı zamanda nöropsikolojik değerlendirme ve araştırma amaçları için de bilgi sağlamaktadır.

 

 

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog