Kekemelik Sabır ve Uyum Sağlamayı Gerektirir

Kekemelik Sabır ve Uyum Sağlamayı Gerektirir

Bu yazımızda orijinal metni “The Stuttering Foundation” web sayfasında yayınlanan, “Stuttering Requires Patience and Adaptation” isimli yazının Türkçe çevirisini yayınlıyoruz.

Metin bir blog yazısı olarak Stanford Üniversitesi lisans öğrencisi Galym Ivanbayev tarafından kaleme alınmıştır. Lisans eğitiminden sonra tıp alanında uzmanlaşmayı hedefleyen Ivanbayev kekemeliğin hem sosyal, hem de eğitim hayatını nasıl etkilediğini ve bu konuda neler yaptığını anlatmış ve kekemelikle mücadele eden bir kişi olarak birinci ağızdan, bizlere farklı ve gerçekçi bir bakış açısı sunmuş.

Buyurun metnin tamamını okuyalım…

Kekeleyen arkadaşlarımın çoğu için, zor bir sunumdan sonra hayal kırıklığı, uyuşukluk ve eşzamanlı rahatlama hissi çok tanıdıktır. 19 yaşında Stanford'da bir lisans öğrencisiydim ve 5 dakika sürmesi gerektiği halde 20 dakika süren bir sunumu yeni bitirmiştim- daha fazla içerik anlattığımdan değil, ama kekemelik ve vokal blokların acımasız engeli yüzünden. Yaşadığım en kötü kekeleme süreci buydu ve sınıf arkadaşlarımdan gelen dostça cesaretlendirmeler ya da sahne arkasında bekleyen profesörümden gelen güven verici sözler beni daha iyi hissettirmedi.

Sunumumdan hemen sonra başlayan boğazımdaki ağrıyı azaltmak için o akşam yeşil çay içerken saatlerce kekemelik hakkında YouTube videoları izledim. Joe BIDEN gibi benzer kekemelerin ilham verici videolarından, kekemelik dolayısıyla zorluk yaşayan çocuk ve yetişkinlerin duygusal videolarına kadar birçok video izleyip, kekemeliğimi açıklamak veya çözüm bulmak için yeni fikirler bulmaya çalıştım. En sevecen aileye, birçok destekleyici dosta ve inanılmaz eğitmenlere sahip olmama rağmen konuşmamın neden bozulduğunu anlayamıyordum. Hekim olmayı isteyen biri olarak, tıp mesleğinin gerektirdiği derin ve etkin iletişimi nasıl başarabileceğimden şüphe etmeye başlamıştım. Ardından sayısız YouTube videosunun ortasında, konuşmamdaki aşamalı ilerleyiş yolculuğumu başlatan bir şey gözüme çarptı. Aradığım cevap, videoların kendisinde değil, başta gençler olmak üzere benim gibi kekemelik konusunda çözümler bulmakta zorlanan kişilerin yorumlar kısmındaki unutulmuş düşünceleriydi. Filtrelenmemiş yardım çağrıları aklımda bir değişime neden oldu - çözümler ararken bu çocuklara ve gençlere çözüm üretmenin yollarını aramaya başlamıştım. Şüphesiz, kendime yardım etmenin yollarını aramaya devam ediyorum, ancak o akşamdan beri, benim sahip olduğum destek ve sürekli cesaretlendirmeye sahip olmayan kekemelere yardım edeceğime söz verdim.

Akıcılık bozukluğu yaşayan çocukların tecrübeleri hakkında bildiklerimizi ve bunların terapi süreçlerinde neden önemli olduğunu şu şekilde sıralayabiliAna amacı kekemeliği bulunan yerel çocuklara danışmanlık ve teşvik sağlamak olan Stanford Üniversitesi Kekemelik Derneği'ni kurdum. Süslü bir isme sahip bir grup yaratmamız gerekmedi, ancak bu çocuklara ve ebeveynlerine, kekeleyen insanların da tatmin edici bir hayat yaşayabileceklerini, dünya çapında eğitim alabileceklerini ve topluma birçok şey sunabileceklerini göstermek istedim. Hayatımda yardımını gördüğüm bazı kilit düşüncelerimi paylaşmak istiyorum ve bunların kekeleyen diğer çocuklar, gençler ve aileleri arasında yankılanmasını istiyorum. Anahtar tema: Sabır ile uyum sağlama arasındaki dengeyi bulmaktır.

1. Kekemelik, kişiliğinizin, öz-saygınızın ve cesaretinizin gelişimi için itici bir güçtür.

Çoğu birey için, karakterin en önemli unsurları- sesini duyurma, öz-saygının oluşması, korkularını aşma ve daha fazlası- on yılar içinde oluşur. Her birey bunlarla yüzleşir ama kekeleyen insanlar bu sınavla daha erken yüzleşmek zorunda kalırlar. Çoğu zaman bu, gelişimimizin en kırılgan ve şekillenebilir olduğu yaşlarda, en ufak bir deneyim ve etkileşimin kendimiz hakkındaki görüşlerimizi ve alışkanlıklarımızı etkileyeceği dönemde gerçekleşir.

Ortaokulda bunları anlamamı sağlayan bir anımı hatırladım. Bir gün sınıfa sorulmuş bir soruya elimi kaldırıp cevapladığım sırada yine ağır bir kekeleme anı yaşadığımı hatırlıyorum. Bir sonraki soruda tereddüt ettim, duraksama o kadar uzadı ki, diğerlerini rahatsız etmekten korktum ve soruyu es geçtim. Soruyu es geçmek çok rahatlatmıştı. Hızla atan kalbim sakinlemiş ve dinlenme durumuna geçmişti; bir saniye önce nemli olan ellerim tekrar kurumuştu. Ancak, aynı anda kaygan bir eğimin uçurumunda olduğumu hissettim. Bir başka soru da kekemelik anından korkup sessiz kalırsam tamamıyla pasifliğe geçebilirim. Ne yazık ki, bu durumun kekeleyen bir arkadaşımın başına geldiğini görmüştüm. Elimi kaldırmaya ve cevaplarla boğuşmaya karar verdim- bildiğimi göstermek için değil kendim için yaptım. Kendimi ve geleceğimi eylemsizliğe ve teslimiyete karşı korumak için yaptım. Kendimi her gün oraya koymak ve geliştirmekten başka seçenek yoktu. Herhangi bir geri adımın serbest düşüşe neden olabileceğini hissediyordum. Bu yüzden, çevrenizdekilerine rahatsızlık vereceğiniz hissinden dolayı duyduğunuz rahatsızlıktan korkup geri çekilmeyin. Kekemeliğiniz sizin zorlu denemenizdir- sizi yüksek baskı altında bıraksa bile bu baskı altında kırılmak ya da bu baskıyı size hayatın her alanında hizmet edecek kırılmaz bir kişilik ve sabırlı bir ruh elde etmek için kullanmayı seçmek sizin elinizde.

2. Kekemelik sabır ve uyum sağlamayı gerektirir. Kendinize ne zaman bir mola vereceğinizi ve iyileşmek için zaman tanıyacağınızı bilin.

Bu ifade, yukarıda bahsettiğim azim ve kişinin gelişimi temasıyla çelişiyor gibi görünebilir. Ancak, bu ikinci noktaya bir uyarı var. Bahsettiğim “mola” daha çok taktiksel bir geri çekilmedir; bu da kekemeliğin hayatınıza getirdiği zorluklara karşı daha güçlü bir karşı saldırıya hazırlık anlamına gelir. Bir örnek paylaşacağım: Lisedeyken, bir sömestr halka açık konuşma dersi almam gerekiyordu. Kekelemem o kadar şiddetliydi ki, ilk konuşmada 4 dakika olması beklenen bir sunumun 30 dakikasını bekledim. Bugüne kadar öğretmenimin ve sınıf arkadaşlarının sabrına hayran kaldım. Bir sonraki konuşmada sunuma devam ederken öğretmene gittim ve sadece özür diledim ve dedim ki: Bugün bunu yapamam. Yenilginin tanımı gibi görünse de gerçek şu ki topluluk karşısında konuşmaya hazır değildim. Bu durumu taktik bir geri çekilme olarak gördüm. Dönem boyunca bir plan yaptım ve yavaş yavaş ilerledim - konuşmalarımı sadece önce öğretmenime sonra da basketbol takım arkadaşlarıma ve sonunda nihayet sınıfa yaptım. Yapı taşlarına geri dönmek zorunda kaldım ve uzun vadede başarıyı sağladı.

Bu örneğin elimi kaldırma konusunda ısrar etmemle çelişmeme sebebi her iki örneğin de gelişmeye odaklanmasıdır. Elimi kaldırmamda bir gelişme olmalıydı ama temelden başlayıp kademeli olarak ilerlemeye başlamadığım sürece konuşmamda hiçbir gelişme olmayacağını hissettim. Sadece konuşmada değil, aynı zamanda karakterinizde de gelişmeye odaklanmanızı öneriyorum. Elimi kaldırmak, cesaretimin gelişmesinde bir dönüm noktasıydı. Konuşma dersi sunumlarımın yapılması bana planlanan hasta uyumunun değerini gösterdi.

Hasta adaptasyonu ile azim arasındaki ilişki ve nüansı anlamak kekeleyen bir birey olarak gelişimimin temel taşı oldu. Hayatımda, kekemelikten dolayı gelişen disiplinim ve yaratıcılığım beni rahatsızlıktan rahatlığa geçirdi ve diğer sorun yaşayanlar konusunda empati geliştirmemi sağladı. Kekemelik benim kişiliğimin ana sürücüsü olup engeli değildir. Bugün, tıp fakültesinde öğrenci olarak gördüğüm hastaların büyük bölümü kekelediğimi fark etmez. Arada bir fark ettiklerinde, bu yalnızca hastalarla benim aramda daha derin bir anlayış ve bağ gelişmesine neden oluyor. Edinilmiş bir pratik akıcılıkla kutsanmış olsam da, sizi temin ederim engebeli yol saatlerce ayna karşısında okumalarla, tanışmalarda kendi adımı bile söylerken atılan garip bakışlarla ve ailem ve arkadaşlarımın sonsuz destekleriyle aşıldı. Büyüdükçe ve kekelemenin zorluklarıyla baş ederken kişiliğinizi korumak adına kendinizin farkında ve bilincinde olmanızı, gelişmenize ve bir sonraki zorluğa karşı hazır olmakta yardımcı olacağı durumda uyum sağlamaya açık olmanızı öneririm. Bu benim hayatımın en önemli noktalarından biriydi ve umarım size de aynı gelişim için temel bir yaklaşım olur.

KAYNAKÇA: https://www.stutteringhelp.org/blog/stuttering-requires-patience-and-adaptation

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog