Abd Hükmeti Otizm Görülme Oranını “40 Çocukta 1” Olarak Açıkladı

Abd Hükmeti Otizm Görülme Oranını “40 Çocukta 1” Olarak Açıkladı

Bugün “Pediatrics” isimli dergide yayınlanan bir çalışmaya göre otizm görülme oranı diğer tüm hükümet yayınlarından daha yüksek çıktı.

Michael D. Kogan liderliğindeki çalışma grubun hesaplarına göre 3-17 yaş aralığındaki 1,5 milyon çocuk (ortalama %2.5) Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı almış durumdadır. Sağlık Kaynakları ve Hizmetleri İdaresi, Anne ve Çocuk Sağlığı Bürosu’ndan Kogan ve ekibi, hesaplamalarında 2016 Ulusal Çocuk Sağlığı Anketi verilerini temel aldılar. Bu ankete 500.000’den fazla çocuğun ailesinin katıldığını belirten ekip, sonuçların ülkeye genellenebileceğini öne sürmektedir.

Yaklaşık %2.5 oranında bulunan OSB teşhis oranı, her 40 çocuktan 1’ine denk gelmektedir- ki bu sonuçlar A.B.D. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC)’nin Nisan ayında verdiği her 59 çocuktan 1’i sonuçlarından çok daha yüksektir (Bu sonuçlar 2016 yılında 69 çocuktan 1’i şeklindeydi).

Yine de, iki çalışmanın veri kaynağı ve metodolojisi farklıdır; dolayısıyla direkt karşılaştırılamamaktadırlar. CDC veri tabanlarında yer alan 8 yaşındaki çocukların sağlık ve eğitim kayıtlarını araştırmışken, Kogan ve ekibi internet-temelli ebeveyn raporlarını incelemişlerdir. Otizm Bilim Vakfı’nda Şef Bilim Müdürü Alycia Halladay’in Disability Scoop makalesindeki alıntısına göre; “Veri toplama yöntemleri görülme sıklığı sonuçlarına etki yapmaktadır.”

Halladay gerçek görülme sıklığının 40’da 1 ile 59’da 1 arasında bir yerlerde olduğunu öne sürmektedir.

Kogan’ın yürüttüğü araştırmaya göre OSB’li çocuğu bulunan birçok aile çocukları için gerekli hizmetleri bulamamaktadır. Halladay, Disability Scoop makalesinde “Klinisyenler ve toplum bunu bir başka veri olarak almalıdır. Ve biz, OSB’luğu olan bir ailedeki herkese yardım edebildiğimizden emin olmak adına daha iyi bir iş çıkartmalıyız.” Demektedir.

Kaynakça: https://blog.asha.org/2018/11/26/new-government-report-indicates-autism-prevalence-of-1-in-40-kids/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog