Çocukluk Çağı Apraksisi'nde (ÇÇA) Terapi Yaklaşımları

Çocukluk Çağı Apraksisi'nde (ÇÇA) Terapi Yaklaşımları

Motor Öğrenme Prensipleri

            Konuşma, yüksek beceri gerektiren bir motor görev oluğu ve ÇÇA motor hareket bozukluğu olarak tanımlandığı için, motor öğrenme prensipleri ÇÇA tedavisinde klinisyen tarafından kullanılmaktadır. Bu motor öğrenme prensipleri tekrarlanan motor hareketlerin daha iyi öğrenildiğini ve aşağıdaki belirli tür pratiklerin çok daha etkili olduğunu söylemektedir:

 • Pratik mükemmelleştirir:Motor öğrenmenin en önemli yönü pratiktir. Eğer çocuk doğru hareket dizisini tekrar tekrar pratik yaparsa motor öğrenme gerçekleşir. ÇÇA'li çocuklar sık ve yoğun pratik fırsatlarına ihtiyaç duyarlar.
 • Hazırlık faydalıdır:Pratik, en iyi sonuçları çocuk pratiğe başlamadan önce "hazır" ise verir. Bu güveni oluşturma, motivasyon ve konuşma hareketi pratik görevine odaklanmış dikkati içerir.
 • Açıklamalar yardımcı olur:Uygun motor öğrenme en iyi çocuk ondan ne beklendiği ve neden beklendiğini bildiğinde gerçekleşir.
 • Pratikleri nasıl böldüğünüz fark yaratır:Bir seferde tek beceriyi çalışmak çocuğun hızlı öğrenmesini sağlar ancak bu becerileri günlük hayata taşımayı zorlaştırır. Buna karşı aynı anda birden fazla beceri çalışmak o becerilerin öğrenilme süresini uzatır ancak günlük hayatta kullanıma geçmelerini kolaylaştırır.
 • Hız öğrenmeyi etkiler:Motor hareketi yavaşlatmak öğrenmeyi kolaylaştırabilir ancak fazla yavaşlatılmış hareket öğrenmeyi olumsuz etkileyebilir.
 • Geri-dönüt vermek önemlidir:Geri-dönütün türü, zamanı ve miktarı sonucunda çocuğun beceriyi ne kadar çabuk ve iyi öğreneceğini etkilemektedir.

            Bu etkenler motor konuşma öğrenimini arttırmak için terapi planına eklendiğinde aktivite ve destekleyicilerin, terapi sıklığının, eğitimsel yöntemlerin, terapilerdeki konuşma üretimi hedefleri sayılarının, seanstaki uygun tekrar sayısının, seans içi ve seanslar arası pratik dağılımının, hedef sesin üretim hızının ve verilecek geri-dönütler hakkındaki seçimlerin yapılmasına yardımcı olabilir.

 

Terapi Teknikleri

            Kişiselleştirilmiş terapi planı kişinin güçlü özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre değişim göstermektedir. Buna göre, herhangi bir sayıda terapi tekniği motor öğrenme prensiplerine göre bir araya getirilerek vakaya "doğru" motor konuşma hareketini yaptırmak için kullanılabilir. Bazı geleneksel terapi yaklaşımları motor öğrenme prensiplerine göre yeniden düzenlenerek kullanılmaktadır. Günlük kullanımda aşağıdaki yöntemlerden birçoğu bir araya getirilerek ÇÇA terapisinde kullanılmaktadır:

 • Çoklu-Duyusal İşaretleme: Bu teknik, çocuğun pratik yapacağı sözcük veya söz grubu içerisinde istenilen hedef konuşma hareketini duyması, görmesi, hissetmesi ve/veya anlaması için birden çok duyusal uyaranın kullanılmasını içermektedir.
 • Tümleşik Uyarım: Bu yaklaşım, iyi tanımlanmış ve yapılandırılmış bir hedef konuşma hiyerarşisi kullanır ve çocuğun klinisyen tarafından modellenen ifadeleri (heceler, sözcükler ve söz grupları) “bak, dinle, yaptığımı yap” yaklaşımıyla taklit etmelerini içerir. Bu yaklaşımda çocuğun işitsel dikkati sözcüğü duymaya, görsel dikkati ise klinisyenin yüzünü görmeye odaklanmıştır. Zaman geçip çocuğun becerisi arttığında, klinisyen çocuğun tekrar zamanlarını çeşitlendirir ve sonunda çocuğun kendi kendine uygulama yapmasını sağlar.
 • İlerleyici Yakınlaştırma: İlerleyici yakınlaştırma ve şekillendirme, çocuğun hâlihazırda uygulayabildiği konuşma hareketlerinden başlayarak yavaş yavaş hareketleri hedef sese yaklaştırma, sonunda ise hedef sese ulaşmayı içeren bir yaklaşımdır.
 • Fonetik Yerleştirme: Bu yöntem çocuğun doğru üretmekte zorlandığı sesleri daha doğru çıkarabilmesi için dil, dudak, diş ve çene pozisyonlarının nasıl olması gerektiği ile ilgili sözlü bilgi vermeyi içeren yaklaşımdır. Yine de konuşma terapisinin ana odağı konuşma hareketlerinin sırası üzerindedir.
 • Dokunsal Basitleştirme: Bu yaklaşım sesletim sırasında çocuğun başı, yüzü, dudakları ve çenesine uygulanan dokunsal uyaranlar ve manipülasyonlarla doğru sesi üretmesine yardım edecek desteği vererek çocuğun daha iyi "hissetmesini" ve zaman içerisinde çocuğun doğru sesi çıkartmak için gerekli hareketi hatırlamasını sağlamayı amaçlamaktadır.
 • Prosodik Basitleştirme: Bu yaklaşım istenilen konuşma hareketi içerisinde zamanlama sağlamak veya ritmik yapı oluşturmak için ritim ve melodileri kullanır.
 • Jestsel İşaretleme: Bu yöntem hedef şekilleri ve artikülatörlerin hareketlerini göstermek için el hareketlerini kullanır.

            ÇÇA terapisi için bu yaklaşım ve yöntemlerin farklı kombinasyonları bir arada kullanılabilir. Buna ek olarak, ÇÇA olan çocuklar genellikle beraberinde farklı dil ve konuşma bozuklukları da yaşadıkları için bu yaklaşımlar genel dil ve konuşma terapisi planları ile birlikte uygulanmalıdır. Genel plan içerisinde uygulanacak farklı yaklaşımlara bu yazıda değinilmemiştir.

            Özet olarak, iyi bir klinisyen ÇÇA terapisi hakkında bildiklerini vakanın bireysel ihtiyaçlarına uygun bir terapi planı oluşturmak için kullanabilmelidir. Klinisyen motor öğrenme prensiplerini anlar ve bu bilgiyi çocuğun terapi sürecindeki tedavi kararlarını almakta ve çocuğa motor konuşmayı öğretmek için hangi teknikleri seçeceğine karar vermek için kullanır. Klinisyen terapi için hangi yaklaşımı seçerse seçsin, seçimini bozukluğun doğası ve çocuğun ihtiyaçları ve güçlü yönlerine göre sebeplendirip ebeveynlere anlatabilmelidir.

KAYNAKÇA: https://www.apraxia-kids.org/wp-content/uploads/2013/01/BSHM_Factsheet2.pdf

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog