KEKEMELİKTE YARDIM BULMA: Ebeveynler Tarafından Sıkça Sorulan Sorular

KEKEMELİKTE YARDIM BULMA: Ebeveynler Tarafından Sıkça Sorulan Sorular

1. Çocuğunuzun kekemelik sorunu olduğunu nasıl söylersiniz?

            Çocuğunuz yalnızca birkaç gün veya haftadır kekeliyorsa, bu durum yakından izlenmelidir, ancak en iyisi bekleyip kekemeliğin nasıl bir değişim göstereceğini görmektir. Bir veya iki ay beklemek çocuğunuzun ileri dönem terapilerdeki başarısını olumsuz etkilememektedir ve kekemeliğin ne kadar çabuk geçebileceğine şaşırabilirsiniz.

            Yine de, kekemelik iki aydan uzun süre devam ederse, iyiye gitmektense kötğye giderse veya önce geçip sonra tekrarlarsa, ebeveynlere risk etkenleri tablosunu tamamlamalarını önermekteyiz. Eğer iki veya daha fazla etken çocuğunuz için geçerliyse, çocuğunuzun muayene edilmesi için bir uzman dil ve konuşma terapisti (DKT) ile temasa geçmeniz gerekmektedir.

 

2. Ebeveynler yardım etmek için neler yapabilir?

            Çocuğunuza yardım etmek için yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey: kekemelik hakkında bilgi edinmektir. Ne kadar çok bilginiz olursa, çocuğunuzun ihtiyaçları konusunda o kadar önemli kararlar alabilirsiniz. İnternet sitemizde birçok kaynak mevcut, ayrıca detaylı bilgi için 0 216 354 00 56 numaralı telefon numaramızdan da ulaşabilirsiniz.

            Eğer çocuğunuzun kekemelik hakkında muayene edilmesi gerektiğine karar verdiyseniz bir dil ve konuşma terapisti için hastaneye, rehabilitasyon merkezine veya özel bir dil ve konuşma terapistine ulaşabilirsiniz. Bir başka öneri ise, çocuğunuzun kekemeliğini günlük olarak 1 ila 10 arasında değerlendirin. 1 = O gün hiç kekeleme yok anlamındadır ve 10 = O güne kadar duyduğunuz en şiddetli kekemelik anlamına gelmektedir. Bu değerlendirme aile takvimine işlenebilir veya ajanda tutuyorsanız ona işlenebilir. Bu şekilde kekemeliğin zaman içerisinde iyiye mi kötüye mi gittiğini görebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde kekemeliği etkileyen durumları da daha iyi anlayabilirsiniz (örneğin: kekemelik haftasonları daha kötüye gidiyor veya günlük rutinlerde daha iyi gibi).

            Son olarak, çocuğunuz hayal kırıklığı veya kekemeliğinin farkında olma belirtileri gösterirse, “Vay, bazı kelimelerin söylemesi zor; sence de öyle değil mi! Bazen benim sözcüklerimin de söylemesi zor oluyor,” demek veya bir şeyleri öğrenmek için alıştırma yapmamız gerektiği hakkında açıklama yapmak tamamıyla normaldir. Çocuğunuzun zorlandığını kabul etmek sorun değildir ve çocuğunuzun yeni beceriler öğrenirken zorlanabileceğini bilmesi de önemlidir. Bu konuyu büyük bir mesele haline getirmeyin ve çocuğunuzun kekelemeyi kötü bir şeymiş gibi görmesine izin vermeyin. Ana mesaj "bazen kelimeler bu şekilde çıkabilir ve bu, sorun değildir" olmalıdır. Biz yalnızca yeni sözcükler ve bunları nasıl söyleyeceğimizi öğreniyoruz.

 

3. Kekeleyen çocuk için ne zaman profesyonel destek almalıyız?

            Eğer çocuğunuz 3 yaşından büyükse ve 3-6 aydır kekeliyorsa bir dil ve konuşma terapisti tarafından değerlendirilmesi iyi bir fikir olacaktır. Siz ve DKT'niz terapiye ihtiyaç olmadığı konusunda hemfikir olsanız bile değerlendirme yapılması çocuğunuzun iletişim becerisi hakkında sonraki dönemlerde karşılaştırma yapabilmek için elinizde bir başlangıç noktası olmasını sağlar. Çocuğunuzun kekelemesini ilk fark ettiğinizden bir yıl sonra hâlâ kekeliyorsa, o zaman terapi gerekli olacaktır. Akılda bulundurulmalıdır ki, daha büyük çocukların terapilere ara vermeleri çok nadir değildir. Daha yetişkin çocuklar için, eğer çocuk sınıfta derslere katılmakta çekingenlik gösteriyorsa, akranlarıyla iletişime geçmekte zorlanıyorsa ya da kekemelik, tahtaya kalkma veya kitap okuma gibi sıradan sınıf aktiviyelerini yerine getirmesini engelliyorsa muhtemelen terapi gerekli olacaktır.

 

4. Profesyonel terapi neleri içerir?

            Kekemelik için profesyonel terapi genellikle çocuğun daha kolay konuşma yolları öğrenmesini ve sonrasında öğrendiği bu yolları farklı yerde (evde, okulda) kullanmayı öğrenmesini içermektedir. Aynı zamanda çocuğunuza iyi bir dinleyici ve karşısındakinin sözünü kesmeme de dahil olmak üzere olabileceği en iyi iletişimci olma konusunda yardım etmeyi de içerir. Kekemeliğin bilinen bir tedavisi yoktur ancak en iyi başarı şansımız terapiye gelen çocuğun hâlâ erken yaşlarda, konuşmanın zor olduğu konusunda nagatif bir düşünceye sahip olmadığı ve kekemelik hakkında kötü tecrüeler yaşamamış olduğu zamanlardadır. Buna ek olarak, hâlâ sorunu "tedavi" etmiyoruz; daha çok çocuğa özgüvenli olacağı ve her koşulda, istediği zaman ve istediği yerde fikirlerini paylaşabileceği şekilde kekemeliği ile baş etmeyi öğretiyoruz.

Kaynakça: https://www.stutteringhelp.org/finding-help

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog