Anne ve babalar çocuklarına öfke kontrolünü nasıl öğretebilir?

Anne ve babalar çocuklarına öfke kontrolünü nasıl öğretebilir?

İşte bazı yönlendirici ilkeler:

 • İlk olarak güvenliğinizi düşünün:Çocuklar çok öfkeli olduğunda, agresif bir şekilde saldırırlar. Bu durumu önlemek imkansız olduğunda, öfke kontrolünü sağlamanın ilk adımı genellikle sakinleştirmek için yapılan çocuğu durumdan uzaklaştırmaktır. Bu aynı zamanda, ilerideki gerginliği önleyebilir. Kontrolden çıkmış çocukların annelerinin nazik ama sabırlı bir şekilde müdahale etmesi gerekir ki böylece çocuk başkalarını incitmesin veya bir şeyleri kırmasın.
 • Bazı şeyleri başından sonuna kadar konuşun:Çocuğunuz bazı şeyleri açıkça düşünmek için yeterince sakinleştiğinde, çocuğunuza ne olduğunu anlatması için izin verin. Günümüzde Wainryb ve arkadaşları (2018) tarafından yapılmış bir çalışmada, öfkeyi tetikleyici durumu sözel olarak konuşmak bile çocuklara ve gençlere çok kısa sürede daha az öfkeli olmaları için yardımcı olur. Olayların sırasını açıklamak çocukları yavaşlatır ve beyinlerinin düşünmeyle ilgili olan bölümünü harekete geçirir. Çocuğunuza empatik yaklaşın ki çocuğunuz duyulduğunu ve anlaşıldığını hissetsin.

Daha sonra, çocuğunuzun başka insanların bakış açısını anlaması için sorular sorarak yardımcı olun ve sağlıklı bir iletişim yolu ve problem çözme yolu kullanın. Örneğin, "Ona ne diyebilirdin?"; "Eğer böyle yapsaydın, sana nasıl tepki verirdi?" veya "Bir şeyleri şu anda biraz daha iyi hale getirmek için neler yapabilirsin?

Çocuğunuzun öfkeli davranışına nazikçe ve sabırla cevap vermek, çocuğunuzun güçlü duygularla baş edebilmesine ve ileriye yönelik düşünme becerisi edinmesine yardımcı olur.

 • Uygun bir model Olun:Çocuklar söylediklerimizden çok yaptıklarımızdan öğrenirler. Anne ve babalar öfkeli olduklarında agresif bir şekilde cevap verirlerse, çocuklarında daha çok öfke tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda öfkelenince bağırmanın, vurmanın veya kötü biri olmanın uygun bir davranış olduğunu öğretirler. Bazen herkes öfkeli hissedebilir, fakat bizim çocuklarımıza öfkeli olabileceğimizi ve yine de diğerlerine saygılı bir şekilde davranacağımızı öğretmektir.

Genel olarak, etkili öfke kontrolü çocuğun konu hakkında düşünmesini ve tüm duygu yönetimi sürecini yönetmeyi, durum, dışsal davranışlar ve içsel duygu ve düşünceler hakkında konuşmayı ve bunun diğer insanları nasıl etkileyeceğini konuşmayı gerektirir. Öfke kontrolünde yastığa vurma gibi bir yöntem; çocuğa öfkenin kurtulunması gereken bir şey olduğu mesajını verir. Fakat, durum böyle değildir. Çocukların daha iyi bir yaşam sürmesi için öfkeyi nasıl kontrol edebileceklerini anlamaları ve bunun baş edebilmeyi öğrenmeleri gerekir.

Kaynakça: https://www.psychologytoday.com/us/blog/growing-friendships/201806/children-s-anger-management-strategies-work

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog