Otizm Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Otizm Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Her 68 çocuktan birinde otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı konulmaktadır. Bu başlıkta Kennedy Krieger Enstitüsü'nden Dr. Rebecca Landa, otizmle ilgili olarak ebeveynler için yeni olabilecek on gerçeği paylaşıyor.

Araştırmalar, her 68 çocuktan birinin iletişim kurma, oyun oynama ve öğrenme ile ilgili ilişki kurma becerisini etkileyen karmaşık bir gelişimsel yetersizlik olan otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı aldığını gösteriyor. Bu spektrum bozukluğunun semptomları ve ciddiyeti bireyler arasında büyük farklılıklar gösterebilirken artan farkındalık anne-babaların çocuğun erken yaşta profesyonel rehberlik almasına yardımcı oluyor; böylece erken tanı ve müdahale çocukların tam potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor. Otizm hakkındaki bu 10 gerçeği her yeni ebeveynin bilmesi gerekiyor.

 

Otizm belirtileri bebeklik döneminde net veya spesifik değildir.Genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar ve yaşamın ikinci ve üçüncü yılında daha belirgin hale gelir. Otizm belirtilerinin bilincinde olmak, ebeveynlerin çocuklarının gelişiminde zirvede kalmasına yardımcı olabilir, böylece ilk işaretlerde endişeleri profesyonellerle tartışabilirler. Otizmin ilk belirtileri üzerine öğretici bir video izlemek bir başlangıç ​​noktası sağlayabilir.

 

Otizm tanısı almış çocukların farklı gelişim evreleri vardır.

Bazı çocuklar erken otizm belirtileri gösterebilir ve bazı gelişimsel evrelere ulaşmada gecikir. Bazıları ise, tipik olarak gelişiyor gibi görünebilir ve daha sonra otizmle ilişkili atipik davranışlarla birlikte gelişimsel yavaşlama belirtileri gösterir. Yine de, diğer çocuklar bir zamanlar kullandıkları kelimeleri ve edindikleri yeteneklerini kaybederler; yani "gerileme gözlenir".

 

Kanıta dayalı müdahaleler yardımcı olabilir.

Bu tür bir müdahale mümkün olduğu kadar erken yaşta başladığında çocuklar genellikle gelişimin tüm evrelerinde ilerleme gösterirler. En etkili erken müdahale, kapsamlı ve öngörülebilir yarı yapılandırılmış rutinlerde çocuğun sosyal, iletişimsel, bilişsel, motor ve davranış düzenleme becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Doğalcı gelişimsel davranışsal müdahale stratejilerinin kullanılması önerilir. Bunlar, istenen davranışları belirtmek için net ve uygun ipuçları vermek ve daha sonra çocuğun girişimlerini ödüllendirmek gibi davranış ilkeleriyle birlikte çocukların çıkarlarına cevap veren öğretim stratejilerinin kullanılmasını içerir.

 

Otizmi olan çocuklar sosyal olarak mesafeli görünebilirler ancak ailelerine sevgi hissederler.

Bu bireylerin en büyük arzuları arkadaş sahibi olmaktır fakat akranlarıyla sosyal bir iletişim kurmak için yardımca ihtiyaçları vardır. Özel eğitimciler ve dil ve konuşma terapistleri bu konuda çocuklara yardımcı olabilirler.

 

Yüksek IQ gösterebilen otizm spektrum tanısı almış çocuklar, "görünmez" zorluklarla karşılaşabilmektedir.

Mizah anlayışı,metafor gibi soyut dilde sorun yaşarlar. Yazılı dili ve hatta konuşulan dili anlamaları yavaş olabilir. Çoğu zaman insanların yorumlarını yanlış anlabiliyorlar, örneğin; “satır arasında okuma” metaforunu anlayamıyorlar ve insanların tam olarak bunu kastettiklerini düşünüyorlar. Bu çocuklar özellikle zorbalık ve diğer sosyal dışlanma olayları konusunda oldukça yüksek risk altındadırlar, çünkü onlarla alay edildiğini anlayamıyorlar. Sosyal ve dil işlem oranları, yaşıtları ile “senkronize olamamalarına” neden olabilir.

 

Otizmli yetişkinler iş hayatlarına başarılı olabilirler.

Otizm tanısı almış olan birçok genç, yetişkinliğe yaklaştıkça işgücü becerilerini geliştirebilirler, ancak işten çıkarılma riskleri oldukça yüksektir, sosyal zorluklar işi bırakma davranışlarına yol açabilmektedir. İşletmeler, Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere eşsiz yeteneklerinden yararlanmak için öngörülebilir iş rutinleri ve açıkça tanımlanmış iş faaliyetleri sağlarken, diğer çalışanlar arasındaki otizm farkındalığını da artırabilir.

 

Teknoloji, kelime çıktısı olmayan Otizm tanısı almış çocuklara yardımcı olabilir.

Konuşma dilini geliştiremeyen otizmli çocuklar için, yardım amaçlı destekleyici, görsel ve iletişim araçlarının kullanılması iletişim ve dil becerilerini geliştirme açısından çok yararlıdır. Bunlar, Arttırıcı ve Alternatif İletişim Teknikleri(AAİT) olabilir. Örneğin; Resim eşleme iletişim sistemi gibi düşük teknolojili veya bir iPad'deki özel uygulamalar gibi yüksek teknolojili olabilir. Amerikan Konuşma-Dil İşitme Derneği (ASHA) web sitesinde AAİT hakkında faydalı bilgiler içerir.

 

Otizmi olan insanlar duyusal bilgileri farklı işler.

Bu kişiler seslere, manzaralara, dokunmaya ve tatlara aşırı hassas veya çok az hassas olabilirler. Otizmli bireyler belirli kıyafetler giyme, belirli yiyecekler yemeye veya belirli seslere (elektrik süpürgeleri, hoparlörler ve hatta flüoresan lambaların yaptığı sesler gibi) aşırı hassasiyet gösterebilrler. Otizm tanısı almış olan çocuklar, nörotipik akranlarının bile farketmediği sesleri duyabilir veya görsel frekanslardan rahatsızlık duyabilirler.

 

Otizmi olan insanlar içinde özel ve odaklanmış ilgi alanları yaygındır.

Bilimden nakliyeye hatta süper kahramanlara kadar belli bir konuda genellikle çok güçlü ilgileri vardır. Konunun aslı bireyler arasında geniş çapta değişebilse de genellikle geniş bir bilgiye sahipler ve sıklıkla ilgilenilen konu hakkında konuşabilirler.

 

Otizmi olan birçok kişi kaygı yaşamaktadır.

 Otizmi olan çocuğunuz endişe belirtileri gösteriyorsa, korku, aşırı kaygı veya diğer endişe şekilleri varsa, bu konu hakkında size yardım edebilecek kişi çocuğunuzun doktoru olabilir.

Kaynakça: https://www.parents.com/parents-magazine/parents-perspective/10-things-you-need-to-know-about-autism/  

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog