Dudak Damak Yarığı ve Dil-Konuşma Terapisi

Dudak Damak Yarığı ve Dil-Konuşma Terapisi

Yarık damak ve dudak, hamilelik sırasında ortaya çıkan fiziksel bir bozukluktur. Dudak ve damaktaki yarıkların kişinin konuşma kabiliyeti üzerinde bir etkisi olabilir, bu nedenle bu makalede dil ve konuşma terapisinin bu sorunların üstesinden nasıl gelebileceğine bakacağız.

Yarıklar Nasıl Oluşur?

Fetüsler rahimde gelişirken birleşmeler olur. Ağız veya dudak bölgesindeki dokuların yetersiz kalması sonucu, mevcut dokular yanlış şekilde birleşir veya birleşemezler. Yarıkların neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir, ancak genetiğin büyük bir rol oynadığına inanılmaktadır. Bununla birlikte, bazı durumlarda virüsler, bakteriler ve ilaçlar da rol oynayabilir. Erkeklerde görülme sıklığı kızlara göre iki kat fazladır.

Dil ve Konuşma Terapisti Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yarık damak ve dudak tipleri hastadan hastaya değişse de, yıllarca süren cerrahi müdahale gerektirir. Dil ve konuşma terapistleri açısından ise, bu süreç dil ve konuşma gelişiminin izlenmesi ile başlar. Terapist çocuğa düzenli konuşma terapisi verir, ancak sadece dil ve konuşma becerilerini değil aynı zamanda ağızdan havanın çıkması gibi faktörleri de gözlemler ve kontrol eder. Terapist sorunu daha iyi anlamak için, cerrahide röntgenler ve nazendoskopiler (küçük bir tüp kameranın burnun içine yerleştirilmesi) de kullanılır.

Dil ve konuşma terapisinin ilk aşamaları tipik olarak 6 ila 12 ay arasında gerçekleşmeye başlar. Bu süre zarfında, terapist iki yönlü iletişimi teşvik etmek için çocukla değil ebeveynlerle birlikte çalışır. Bu çalışmalar, çocuğun duygularını ifade etmesini ve duygularını anlamasını sağlamaya yönelik ödevleri içerir. Aynı zamanda, ebeveynler çocuklarının ağızlarını, dillerini ve dudaklarını olabildiğince hareket ettirmeye, sağlamlık kazanma veya sertlik riskini en aza indirgemeye teşvik etmelidir. 1-3 yaş arasında, çocuğunuz terapist tarafından yılda en az bir kez gözden geçirilir. Bu ziyaretler sırasında, terapist müdahale sonuçlarını ve gelişmeleri izler.

Çocuk genellikle üç yaşa geldiğinde dil ve konuşma terapisi için uygun olur. Çocuk yönergeleri anladıktan ve terapistle iletişim kurduktan sonra, terapist çocuğu konuşmasını analiz edip herhangi bir disfonksiyonu saptayabilir.

Çocuğunuzun terapiden iyi ve kalıcı sonuç alması için dil ve konuşma terapisine bu süreç boyunca güvenin ve kontrollerinizi atlamayın, terapileri aksatmayın.

Kaynakça:https://www.spectrumspeech.ie/blog/how-can-slt-help-with-cleft-lip-and-cleft-palate

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog