Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Öğrenme Güçlüğü Arasındaki İlişki

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Öğrenme Güçlüğü Arasındaki İlişki

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bir öğrenme yetersizliği değildir ama öğrenmeyi zorlaştırır. Örneğin, bir kitabın sayfalarını karıştırırken öğretmeninizin ne söylediğini anlamak zordur.

Bir çocuk iki bozukluğa da sahip olabilir. Öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu çoğu kez birlikte görülebilir. “DEHB Sorumluluğu: Ebeveynler için Tam Yetkili Rehber” adlı kitabında Russell Barkley, DEHB'li çocukların öğrenme zorluğu çekme ihtimalinin DEHB'si olmayan çocuklardan yüksek olduğunu söylüyor.

Yürütücü İşlevler, DEHB ve Öğrenme Güçlüğü Arasındaki Bağlantı

Öğrenme, beynin yürütücü işlevlerinden, özellikle odaklanma, dikkat etme, yönerge yerine getirme ve hafıza kullanma becerisini kullanmayı içerir. DEHB'nin beynin yürütme işlevlerini etkilediğini biliyoruz. Aslında Dr. Russell Barkley DEHB için doğru bir ismin “Yürütücü İşleyişin Gelişimsel Düzensizliği” olabileceğini söylüyor.

DEHB'li birçok kişi DEHB ile ilgili yürütücü işlev problemleri nedeniyle öğrenme ve ödevler ile mücadele edebilir, ancak öğrenme güçlüğü tanısı için yeterli bir yetmezlik bulundurmazlar.

Kişide DEHB ve öğrenme güçlüğü aynı anda görülüyorsa, okuma yazma ve matematik için gereken özel becerilerin bozulması birlikte yürütücü işlevlerinde büyük bir aksama vardır.

Öğrenme Güçlükleri

Öğrenme güçlüğü nörolojiktir ve sizin veya çocuğunuzun zekasıyla ya da sizin zorlamanızla ilgili değildir. Öğrenme güçlüklerini tanımlamanın en iyi yolu beyninizin ilgili alanlarının farklı şekillerde organize olması ve bilgiyi farklı bir şekilde almanız ve işlemenizdir. Öğrenme güçlüğü, okuma, yazma, heceleme ve matematiksel işlemeyi zorlaştırabilir. Ayrıca, bilgileri düzenleme ve hatırlama, dinleme ve konuşma yeteneğinizi etkileyebilir, kısa ve uzun süreli hafızanızı etkileyebilir.

Öğrenme güçlüğü görme ya da işitme probleminin sonucu olarak öğrenme ya da ikincil olarak görülen bozukluk değildir. Öğrenme güçlüğü yaşayan insanlar genellikle ortalama ya da ortalamanın üstünde bir zekaya sahiptirler ama yine de başarıları ve potansiyelleri arasında bir tutarsızlık vardır. Ancak, doğru destek ve müdahalelerle bu açığı kapatabilir ve becerilerini gösterebilirler.

Öğrenme güçlüğü terimi, çeşitli öğrenme zorlukları için ortak bir terimdir.

İşte bazı Öğrenme Güçlüğü örnekleri:

 • Disleksi: Okuma bozukluğu
 • Diskalkuli: Matematik bozukluğu
 • Disgrafi: Yazma bozukluğu
 • Dispraksi: Motor becerileri ile ilgili sorunlar
 • Disfazi / Afazi: Dil ile ilgili sorunlar
 • İşitsel İşleme Bozukluğu.
 • Görsel İşleme Bozukluğu.

Öğrenme Güçlüğü ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun Etkileri

Öğrenme güçlüğü genellikle okulda akademik problemler nedeniyle keşfedilir. Ancak etkileri sınıf duvarlarının ötesine geçer. Evde ve işte aile ilişkilerini ve hayatı etkileyebilir.

Ek olarak, öğrenme güçlüğü bir çocuğun özgüvenini etkiler. Zekiler akademik olarak başarılı olur varsayımı öğrenme güçlüğü ve DEHB’li çocuklar için geçerli değildir.

Öğrenme güçlüğü, öğrencinin öğrenme ile ilgili problemler yaşadığı ve bilgilerini geleneksel yollarla gösterdiği anlamına gelir. Ayrıca, DEHB olan öğrenciler okullarda beklenen davranışa uymakta zorluk çekmektedir, örneğin uzun süre oturmaya devam edebilme ve dikkat verme gibi becerilerde yetersizdirler. Bazen diğer çocukların kolayca yaptıkları görevleri yapamadıklarını fark ederler. Kendilerini izole ve farklı hissedebilirler.

Tanıları

Bir kişi birden fazla rahatsızlığa sahip olduğunda, ikinci bir koşulu tanımak daha zor olabilir çünkü birbirlerini maskeleyebilirler. Zaten bir DEHB tanınız varsa, tüm zorluklarınızı DEHB'ye atfetmek kolay olabilir. Ayrıca DEHB'nin kendisini herkeste farklı bir biçimde göstermesinden dolayı öğrenme güçlüğünü de tanımak zordur.

DEHB gibi, öğrenme güçlüğünün de güçlü bir genetik bileşeni var. Siz veya eşinizde öğrenme güçlüğü öyküsü varsa, çocuklarınızda da olabilir.

Unutmayın, bilgi güçtür. Öğrenme güçlüğü ve DEHB hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Size veya çocuğunuza zaten DEHB teşhisi konduysa ve bir tedavi planının izliyorsanız, ancak halen zorluklarla karşılaşıyorsanız, mevcut başka bir durum olabilir.

Kimler Tanı koyabilir?

Farklı uzmanlar, farklı koşulları test etmek ve teşhis etmek için eğitilmişlerdir. Nerede yaşadığınıza ve klinisyenin özelliklerine bağlı olarak farklılıklar olabilir.

 • Klinik Psikolog:Hem DEHB hem de öğrenme güçlüğü için değerlendirme yapabilirler.
 • Okul Psikoloğu:Okulda çalışıyorlarsa, öğrenme güçlüğü için değerlendirme yapabilirler. Ancak, okul dışında özel olarak çalışıyorlarsa, DEHB'yi de değerlendirebilirler.
 • Çocuk Psikiyatri:DEHB'yi değerlendirebilir fakat öğrenme güçlüğünü değerlendiremez.
 • Eğitim Psikoloğu:Öğrenme güçlüğünü değerlendirebilir.
 • Eğitim Psikoloğu:Aldıkları eğitime göre öğrenme güçlüğünü değerlendirebilir.

Kaynakça:https://www.verywellmind.com/is-adhd-a-learning-disability-4116126?_ga=2.263457678.342122117.1551958596-987491506.1551958596

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog