Zorbalık ve Kekemelik

Zorbalık ve Kekemelik

Zorbalık, okul çağındaki birçok çocuk için bir sorundur ve çoğu zaman hedef,bir şekilde akranlarından farklı olan bir çocuktur. Ne yazık ki, zorbalık kekemeliği olan çocuklar için oldukça yüksektir. Dalga geçilmek çocuğa zarar verdiğinden, ebeveynler sık ​​sık öfkeli, çaresiz ve çocukları için endişelidirler. Zorbalık durumunda genellikle aileler kendileri olayı çözmek isterler, ancak çocuklarına zorbalık olayları ile nasıl baş edeceklerini öğretmeleri çocuğun gelecekte yaşayacağı sorunlarda kendisini koruyabilmesi konusunda faydalı olacaktır.

Birçok çocuk, kendileri ile alay edildiklerini kabul etmekten utanabilir. Kekemeliği olan çocuklar öğretmenlerine güvenmekten ve zorbalık olayını anlatmaktan kaçınabilirler, çünkü durumu açıklarken kekeleyebilirler.  Bahaneler vererek okuldan veya sosyal işlevlerden kaçınmak, notlarda düşüş, kilo vermek veya kilo almak, depresyon veya sinirlilik, zorbalık belirtileridir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, önce çocuğunuzla konuşun. Sonrasında, zorbalık konusunu ele alın. Çocuğunuzu, kötü davranışlarına başvurmadan zorbalık yapan biri ile etkileşime girmesi için uygun yollar konusunda eğitin.

Rol yapma, çocuğunuzu güvenli ve rahat bir ortamdaki durumlara hazırlamanın etkili bir yoludur. Rol yapma, kendisine zorbalık yapan kişiye ne söyleneceğini, öğretmene nasıl yaklaşması gerektiğini veya olumsuz bir durumdan uzaklaşmayı öğrenmesini içerebilir. Bu durumların provasını yapmak, vereceği cevapları evde çalışmak etkili olacaktır. Bir ebeveyn olarak, durumu ele almak için kendinizi sorumlu hissedebilirsiniz. Zorbalık yapan çocuğun ebeveynleri ile durumu ele almaktan kaçının; bunun yerine okulun idarecileri ile görüşün. İdareciler ve öğretmenler kötü etkileşime giren çocukların durumunu gözlemleyebilecek ve duruma uygun bir şekilde müdahale edeceklerdir. Dil ve Konuşma Terapistine (DKT) danışmak faydalı olabilir. DKT, çocuğunuzla bu durumu ele alabilir ve okuldaki rol yapma pratiğini geliştirebilir. Çocuğunuzun önemli olduğunu ve sevildiğini ona hissettirin. En sevdiği etkinliklerle dolu bir gün planlayın ya da kendilerini özel hissetmeleri için onlarla birebir birkaç saat geçirin. Zorbalık ve alay bir çocuğun özgüvenine zarar verebilir.

Kaynakçahttps://www.lumierechild.com/lumiere-childrens-therapy/2017/11/13/child-therapy-bullying-and-stuttering

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog