Otizmin Sebepleriyle İlgili Yanlış Teoriler

Otizmin Sebepleriyle İlgili Yanlış Teoriler

Her gün yeni bir şey, otizmin olası bir nedeni olarak gösteriliyor ve tam olarak otizme neyin sebep olduğu hakkında çok az sağlam bilgi olduğundan, her habere veya okuduğumuz yazılara inanabiliyoruz. Böcek ilacından veya kimyasaldan olabilir mi? Yoksa seyahatte mi bulaştı? Bu gibi soruların birçoğu tanılardaki artışın olası nedenleri olarak sanılıyor.

Otizmin Sebepleri İle İlgili Yanlış Teoriler

Çoğu otizmli insanın neden otizmli olduğunu tam olarak bilmiyor olsak da en azından bazı teorilerin yanlış olduğunu biliyoruz. İşte yanlış olduğunu bildiğimiz bazı teoriler hakkındaki gerçekler.

Otizm Bulaşıcı Değildir:Bazı ebeveynler, çocuklarının bulaşıcılık şüphesinden dolayı otizmli akranlarıyla etkileşimde olmalarına izin verme konusunda tedirgindirler. Ancak otizm bulaşıcı bir hastalık değildir; insandan insana virüs, bakteri veya başka herhangi bir yolla (kalıtım hariç) geçemez. Çocuğunuz otizmli bir çocukla sürekli temas halinde olsa bile otizm bulaşmaz. Otizmli bir akranını taklit ederken çocuğunuzu fark edebilirsiniz ancak fiziksel yakınlık nedeniyle hiç kimse otizmli olamaz.

Bebeğinizin "Ağlamasını" Sağlayarak Otizme Neden Olamazsınız:Ebeveynler bazen bir bebeğin onu rahatlatmak için ağlamasına izin vermelerinin otizme neden olabileceğinden endişe eder ama bir çocuğun hayal kırıklığı otizme neden olamaz. Ve çocuk istismarı kesinlikle otizmle ilgili olmayan duygusal sorunlara neden olabilirken bir bebeğin "onu ağlatmasına" izin vermek de çocuk istismarı değildir. Özel duruma bağlı olarak aşırı sinir krizi, henüz teşhis edilmemiş otizmin sonucu olabilir. Otizmi olan bebekler alışılmadık derecede ışığa, kokuya, sese veya fiziksel duyulara karşı hassas olabilirler; bu nedenle ıslak bir bebek bezi otizmli bir bebekte tipik olarak gelişen bir bebeğe göre daha farklı duyusal durumlar yaratabilir. Ancak otizmin öfke veya duygulardan kaynaklanmasına imkân yoktur.

Yetersiz Beslenme Otizme Sebep Olmaz:Pek çok ebeveynin otizmli çocukları glutensiz ve kazeinsiz diyetlere (ve diğer özel diyetlere) iyi cevap vermiştir. Ama bu, çocuğun glütenden veya kazeinden otizmli olabileceği anlamına gelmiyor. Araştırmalar, otizmi olan bazı çocukların rahatsızlığa neden olabilecek gastrointestinal (sindirim sistemi) sorunları olduğunu ve bu rahatsızlığın nedeninin ortadan kaldırılmasının da davranış, dikkat ve ruh halini iyileştirme ihtimalinin çok yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, diyetteki bir değişiklik (vakaların küçük bir yüzdesinde) otistik belirtileri iyileştirebilirken, yetersiz beslenme otizme neden olmaz.

"Kötü" Ebeveynlik Otizme Sebep Olmaz:Birkaç yıl önce, Bruno Bettelheim otizme, soğuk annelerinin neden olduğu teorisini ortaya attı. Bruno Bettelheim hatalıydı ancak bir kuşak otizmli ebeveyn yine de çocuklarının bozukluklarından dolayı hedef gösterildi.

Televizyon Otizme Sebep Olmaz:Bir süre önce, TV ve otizmin popülerliği aynı anda arttığından, bir bağlantı olabileceği fikrini öne süren bir çalışma çıktı. Çocuğunuzun çok fazla televizyon izlemesine izin vermenin otizme yol açabileceği fikrini destekleyen hiçbir kanıt yoktur. Öte yandan, çocuğunuz tanılandığında, izleme süresini etkileşime fırsat verecek şekilde sınırlamak iyi bir fikirdir. Aslında, izleme süresini sınırlamak tamamen iyi bir fikirdir!

Cep Telefonları Otizme Sebep Olmaz:Yıllar geçtikçe, medya araçları, cep telefonları ve wi-fi ağları tarafından oluşturulan elektromanyetik radyasyonun (ER) otizmde bir artışın gerisinde kaldığına dair teoriler vardı. Bu teoriler büyük olasılıkla geliştiler, çünkü mobil teknoloji ve otizm spektrumu tanıları benzer bir sürede yaklaşık aynı oranda arttı. Elektromanyetik radyasyonun beyin üzerinde bir etkisi olduğu fikrini destekleyen araştırmalar var ancak ER ile otizm arasında güvenilir bir bağlantı kurulamadı. Özetle; ebeveynlerin kullandıkları cep telefonları çocuklarında otizmin ortaya çıkmasına neden olmaz.

Ailevi Olaylar Otizme Sebep Olmaz:Bazı ebeveynler ailedeki boşanma veya ölümlerin çocukta otizme neden olabileceğinden endişe ediyorlar. Bu kesinlikle doğru değildir. Çocuklar boşanma, ölüm ve daha birçok şeyle başa çıkabilir ve bu gibi olayların psikolojik etkileri olsa da bu tür deneyimler otizme neden olmaz. Bununla birlikte, çocuğun geri çekilmesi veya mutsuz olması durumunda tanılanması ve tedavi edilmesi gereken otizmle ilgili olmayan bir ruh hali rahatsızlığından muzdarip olması mümkün olabilir.

Tokat, Otizme Neden Olmaz: Çocuğunuzun kafasına aldığı darbeler, oksijen eksikliği ve diğer fiziksel travmalar kesinlikle beyin hasarına neden olabilir. Beyin hasarı olan çocukların otistik çocuklarınkine benzer davranışları olabilir veya bir otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulabilir. Ancak çocuk gelişimcileri için tartışmalı bir yaklaşım olsa da enseye atılan tokat, yürümeye başlayan çocuklarda otizme neden olamaz.

Kaynakça: https://www.verywellhealth.com/dont-worry-these-things-do-not-cause-autism-260608?_ga=2.189653355.1984763925.1552402264-1919493099.1552155857

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog