Kekemelik: Çocuğum İyileşecek mi? Neden Beklememeliyim?

Kekemelik: Çocuğum İyileşecek mi? Neden Beklememeliyim?

Çocukların yaklaşık %4-8’i erken çocukluk döneminde kekelemeye başlarlar. Kekemelik genellikle 2,5-4 yaşları arasında önceden belirti göstermeden başlar.

İşte iyi haber: “Kekeleyen küçük çocukların en az %80'i düzelme gösterebiliyor.”

Kötü haber ise: “Şimdiye kadar, çocuğun şanslı grupta olup olmayacağını bilme konusunda emin değiliz ve iyileşmeyenler, çocukluktan yaşlılığa kadar olumsuzluklarla karşı karşıya kalabiliyorlar.”

Çocuğun doğal iyileşme olasılığı ile ilgili olabilecek faktörler:

Kekemeliği olan çocuklarla çalışan bir dil konuşma terapisti olarak, vakanın doğal olarak iyileşmeme riskinin yüksek olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacak araştırmalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

İşte çocukların yüksek risk altında olduğunu belirtmenize yardımcı olacak birkaç faktör:

 • Diğer aile üyelerinde görülmüş kekemelik öyküsü
 • Motor konuşma becerileri
 • Cinsiyet
 • Kognitif farklılıklar.

Dil Gelişimi İyileşme Göstergesi mi?

Pek çok dil ve konuşma terapisti kekemelik alanında çalışmalarını sürdürüyor. Kekemelik terapisinde, dil ve konuşma becerileri kullanır ve konuşmadan kekemelik terapisi yapılamaz!

Daha önce yazdığımız gibi, kekemeliği olan bazı çocuklarda konuşma sesi bozuklukları da görülüyor. Peki ya kekeleyen çocukların dil becerileri nasıl?

Tüm çocuklar gibi, kekeleyen çocuklar da farklı dil becerilerine sahip olabilirler. Bazıları uzun uzun konuşur, şaşırtıcı cümle yapılarını ve kelime gruplarını kullanır. Gecikmeli olanlar da iki veya üç kelimeli basit yapılarla konuşurlar.

Yani kekemeliği olan çocukların dil becerilerinin normal akranlarına göre zayıf mı kalması gerekir? Araştırmalar bu konuda uzlaşamıyor.

 • Bazı eski araştırmalar kekemeliği olan çocukların ortalama dil becerileri ile kekemeliği olmayan çocukların arasında bir fark olmadığını gösteriyor.
 • Bazı araştırmacılar, yetersiz dil becerileri olan kekemelik alt gruplarını bulmuşlardır - ama genellikle gelişimsel dil bozukluğu tanısına sebep olacak kadar ağır değildir.
 • Diğer araştırmacılar bunun tam tersini bulmuşlardır: kekemeliği olan çocukların kekemeliği olmayan çocuklardan (ortalama olarak) eşdeğer veya daha iyi dil becerilerine sahip olmaları.

Araştırmalardan anladığımız şey kekemeliği olan çocukların diğer dış becerilerinde tipik gelişimin altında kalmamasıdır. Ancak yine de testlerdeki söz dizim ve kelime gruplarında anlamlı yanlışlar sergilerler.

Bu Araştırmaların Kekemelikte Yüksek Risk Altında Bulunma ile İlgisi Nedir?

Yeni araştırmalar, iyi gelişmekte olan anlamlı sözdizimi becerisine sahip çocukların, dil gelişimleri zayıf olan çocuklardan daha hızlı iyileşme gösterebileceğini belirtmektedir. Araştırmacılar, konuşma örneklerini kullanarak çocuğun anlamlı sözdizimi becerilerindeki gelişme oranını izlemenin, ilk değerlendirme ile sonraki değerlendirmeler arasındaki mutlak kazanımları ölçmekten daha yordayıcı olduğunu düşünüyorlar. Ama İlginçtir ki kelime çeşitliliği artışının yordayıcı olduğunu bulamamışlardır.

Şimdi, bu araştırmayı klinik uygulamaya koymak için birkaç engel var. Çoklu konuşma örneklerinden anlamlı sözdizimi becerilerindeki büyüme oranını ölçmek çok zaman alıcı ve emek isteyen süreçtir ve çalışmaya başlamadan önce 1-2 yıl boyunca kekeleyen çocuklar üzerinde yürütülmesi de dahil olmak üzere, çalışma ile ilgili bazı sınırlamalar vardı. Etkileyici sözdizimi becerilerinin gelişimin yordayıcısı olarak belirtmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyacımız vardır.

Klinik Olarak

Kekeleyen çocukların çoğu doğal olarak iyileşirler. Ancak yaklaşık beşte biri iyileşemez ve çocuğun iyileşip iyileşmeyeceğini önceden söyleyemiyoruz. Erkeklerin kızlardan doğal olarak iyileşme olasılığı daha düşüktür ve uzun süreli kekemelik aile öyküsü olan çocuklar, gecikmiş motor konuşma becerisine sahip çocuklar ve daha büyük çocuklar diğerlerinden daha fazla iyileşememe riski altında olabilirler.

Kekemeliği olabilecek çocukları değerlendirirken dil ve konuşma terapistleri akıcılığın yanında konuşma, oral-motor becerileri ve dil gelişimini de değerlendirmelidir. Dil değerlendirmeleri, konuşma örnekleri de dahil olmak üzere, cümle ve söylem düzeyinde yönergeleri içermelidir. Terapide, terapistler kekelemeden konuşmayı ve daha zorlayıcı cümle yapılarını ve kelime biçimlerini destekleyen aktiviteler seçmelidir.

Uzun süreli kekemelik, okulda ve daha sonraki yaşamda her türlü soruna neden olur. Kekemelik yaş ilerledikçe hayatı daha da zorlaştırır. Bu yüzden kesinlikle beklemeyin.

Kaynakça: https://www.banterspeech.com.au/stuttering-will-my-child-recover-factors-that-predict-recovery-and-why-you-shouldnt-wait/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog