Yetişkin Otizmi Hakkında 10 Gerçek - ABD Örneği

Yetişkin Otizmi Hakkında 10 Gerçek - ABD Örneği

Otizm hakkında bilgi arıyorsanız, otizmli çocuklar hakkında şaşırtıcı sayıda makale ve görsel bulacaksınız. Aslında, otizm hakkında yazılmış makalelerin çoğu çocuklar hakkında yazılmıştır. Otizm semptomlarının erken çocukluk döneminde ilk olarak ortaya çıktığı doğru olsa da, otizm pediatrik bir bozukluk değildir. Bunun yerine, yetişkin yıllarını biraz veya çok zorlaştırabilecek ömür boyu sürecek bozukluktur. Öyleyse neden otizm ve yetişkinlik hakkında az yazı var? Kesin bir cevap olmasa da, tahminler;

 • Otizm ilk önce 3 yaşından önce kendini gösterdiğinden, yeni otizm tanısı alan kişilerin çoğu 6 yaşın altındadır.
 • Otizm hakkında aktif olarak okumak isteyenlerin çoğu, otizmi olan çocukların endişeli ama umutlu ebeveynleridir.
 • Otizmli çocuklar yetişkin olduklarında, pek çok ebeveyn otizm hakkında çok fazla şey öğrendi ve şimdi bunun hakkında yazabilecek kadar uzman olduklarını hissediyorlar.
 • Otizmin tanımlanmasındaki değişiklikler nedeniyle, otistik olduğunu düşündüğümüz birçok yetişkin otizm tanısı almadı.
 • Yüksek işlevli otizmi olan yetişkinler, otizm hakkındaki bakış açıları genellikle ilgisizdir.
 • Otizmi olan bazı yetişkinlerin otizm hakkında okumayı zorlaştıracak zihinsel engelleri vardır.

Peki, otizmli yetişkinler hakkında bilgi edinmek neden bu kadar önemli? Basitçe söylemek gerekirse, otizmli insanlar, diğer herkes gibi, çocuklardan çok daha uzun süredir yetişkinler. Çocuklar büyüdükçe, 21. yüzyılın inanılmaz derecede karmaşık, kaotik ve zorlu dünyasında gezinmek için daha fazla yardıma ihtiyaçları olabilir.

Otizmi olan yetişkinler hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

İşte 10 gerçek.

Otizmli Çocuklar Otizmli Yetişkin Olur.

İnternette okumuş olabileceğiniz hikayelere rağmen, otizm tanısı konan bir çocuğun artık teşhis edilemeyen bir yetişkin olması inanılmaz derecede nadirdir. Evet, otizmi olan çocuklar otizmi daha az belirgin hale getiren beceriler ve geçici çözümler geliştirebilirler. Evet, otizmli gençler bazı durumları aşabilmeleri için daha fazla sosyal beceri öğrenebilirler. Fakat hayır, otizmi olan bir çocuk, tipik yetişkin olmak için otizmini yenemez.

Otizmli Yetişkinler Birbirinden Çok Farklıdır.

Otizmi olan bazı yetişkinler, bilgi teknolojisi, robotik ve video oyunu üretimi gibi zorlu alanlarda başarılı kariyerlerdedirler. Bazıları yarı zamanlı çalışıyor, aynı zamanda günlük programlardan ve kaynaklardan yararlanıyor. Bazıları ise işyerinde çalışamaz ve günlerini korunaklı ortamlarda geçiremez durumda. Spektrumdaki bazı yetişkinler mutlu bir şekilde evlenir; diğerleri romantik arkadaşlıklara sahiptir ama önemli bir sayı da akranlarla anlamlı karşılıklı ilişkiler oluşturamaz. Bu muazzam farklılıklar, yetişkinler için otizmli yetişkinlerin spektrumdaki çocuklarda olduğu gibi tanımlanmasını veya sunulmasını zorlaştırmaktadır.

Bazı Otistik Yetişkinler Çok Başarılı

Nispeten nadir olmakla birlikte, otizm tanısı konmuş çok az aşırı başarılı insan vardır. Bazıları mutlu bir şekilde evli ve eşli, bazıları ise tamamen çalışıyor. Çok az sayıda, tam ve bağımsız bir yaşam sürmeyi ümit eden spektrumdaki genç yetişkinler için rol model haline gelmiş tanınmış insanlar vardır. Bu gibi rol modellerinden sadece birkaçı:

 • Temple Grandin,hayvancılık uzmanı, yazar ve genel konuşmacı
 • Stephen Shore,yazar, müzisyen, profesör, konuşmacı
 • John Elder Robison,yazar ve genel konuşmacı
 • Dan Ackroyd,oyuncu, şarkıcı, radyo kişiliği
 • Daryl Hannah, oyuncu

Yukarıdaki bireylerin tümü, diğerleri ile birlikte aktif otizm savunucularıdır. Birçoğu deneyimleri hakkında halka açık bir şekilde konuşur ve hem otistik yetişkinlere hem de aile üyelerine kaynak ve iç görü sunuyorlar.

Bazı Otistik Yetişkinlerin Ağır Zorlukları Vardır.

Bazı yüksek işlevli otizmi olan yetişkinler oldukça başarılı olsa da birkaçı ciddi biçimde zorlanmaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde, "şiddetli" otizm her zaman istihdamın ve hatta kişisel mutluluğun önündeki en büyük engel değildir. Daha yüksek işlevli otizmi olan bireyler bazen daha büyük dezavantajlara sahiptir çünkü şiddetli kaygı, duyusal işlev bozukluğu ve sosyal/iletişim eksiklikleri ile başa çıkmaya çalışırken normal yaşam için zorlanabilirler.

Otistik yetişkinlerin %25-30’u konuşma dilini iletişim kurmak için kullanamıyorlar. Otizmi olan kişilerin yaklaşık 'u ise başkalarına karşı saldırgandır. Doğal olarak otizmli, saldırgan, iletişim kuramayan yetişkinler tipik yaşam durumlarını veya işlerini başarılı bir şekilde yönetememektedirler.

Birçok Otizmli Yetişkinlerin Güçlü Yönleri ve Becerileri Vardır.

Genel olarak, otizmi olan insanlar dürüst ve güvenilirdir; çoğu, çalışmalarına odaklanır ve nadiren sosyal aktivitelere katılırlar veya çıkarlarını düşünürler. Çok az kişinin bilgisayar kodlama, matematik, müzik, taslak hazırlama, organizasyon ve görsel sanatlar gibi alanlarda olağanüstü yetenekleri vardır. Otistik yetişkinlerin kendi alanlarını ve programlarını oluşturması ve yönetmesi zor olsa da, birçoğu seçkin çalışanlardır. Bazı şirketler, otistik bireyleri aktif olarak işe alma ve işe almanın değerini anlamaya başlamıştır. Bunlardan birkaçı:

 • Freddie Mac
 • Microsoft
 • Nebraskans
 • SAP

Otizmli Yetişkinler Bağımsız Yaşama Yolunda Büyük Engellerle Yüzleşiyor.

Yetişkin olduğunuzda, duygusal zorluklarınızı ortadan kaldırmanız, gömleğinizi düzeltmeniz ve bir yetişkin gibi davranmanız beklenir.

En azından modern günlerde yetişkinlerin zaman ve parayı bağımsız olarak yönetmeleri, kendi evlerini yönetmeleri, bir iş bulmaları, işyerindeki ve toplumdaki sosyal etkileşimleri yönetmeleri, arkadaşlarını ve romantizmi bulmaları beklenir. Günümüzde canlı olmanın bir parçası olan ses, bilgi, etkileşim ve görsel uyaranın sürekli saldırılarını ele almaktan bahsetmiyorum bile.

Otizmi olan insanlar için bu beklentilerin çoğunu yerine getirmek imkansız olur. Otizm, konuşma ve sözsüz iletişim, yürütücü işlevsellik ve sosyal etkileşimdeki eksiklikleri içerir. Aynı zamanda ses, ışık, koku, tat ve dokunmaya karşı aşırı veya aşırı duyarlılık gerektirir. Arkadaş veya romantik ortaklar bulmayı ve ilişkileri sürdürmeyi zorlaştırabilir. Yüksek düzeyde sosyal veya planlama becerisi gerektiren bir işin bulunmasını neredeyse imkansız kılabilir. Aynı zamanda, günlük yaşamın tüm taleplerini yönetirken bağımsız olarak yaşamanın çok zor olduğu anlamına gelebilir.

Otizmde 22 Yaş Zor Olabilir.

Spektrumdaki yetişkinler için göreceli bilgi eksikliği birçok ebeveynin, çocuklarının 22 yaş büyüsüne ulaştığında kendilerini aniden karışık bulduğu anlamına gelir. Engelli Bireyleri Eğitim Yasası kapsamındaki hizmetlere hak kazanma. EBEY, aslında okulların tüm çocuklara "özgür ve uygun eğitim" sunmasını zorunlu kılarken, yetişkinler için böyle bir gereksinim yoktur. Sonuç olarak, yetişkinler için finansman ve programlama herhangi bir zamanda mevcut olabilir veya olmayabilir.

Ülkelere Göre Değişken Otizmli Yetişkinlere Yönelik Hizmetler

Otizmi olan yetişkinler hiçbir şeye hak kazanmazlar, ancak en azından bir miktar destek alabilirler. Bazı eyaletlerde yaşıyorsanız, hizmetlere erişimde ve otizmli yetişkinler için finansman sağlamada sorun yaşarsınız. Başka eyaletlerde yaşıyorsanız, şansınız tükenebilir de.

Devletin sağladığı hizmetler hakkında mükemmel, güncellenmiş bir bilgi kaynakları vardır. Çocuklara epeyce odaklanırken, her yaş için kaynaklar ve hizmetler hakkında geniş bir yelpazede de ayrıntılı bilgiler içermektedir.

Otizmli Yetişkinler Konut Seçeneklerinde Sınırlıdır

Tabii ki, ekonomi ve diğer faktörler değiştikçe, daha tipik olarak gelişen genç yetişkinler anne ve baba ile birlikte hareket edebilirler. Beklendiği gibi, çok sayıda otizmli yetişkin de ebeveynleri ile birlikte yaşamaktadır. Bunun için çok iyi nedenler var:

 • Engelli yetişkinler için konut fonu bulmak zordur. Özellikle zihinsel engelli olmayan otistik yetişkinler için azdır. Eğer IQ'nuz belirli bir sayıdan fazlaysa (genellikle 70 veya 75), bağımsız olduğunuz varsayılır (ciddi bir fiziksel hastalığınız veya körlük gibi sakatlıklarınız yoksa).
 • Grup evlerine girmek zor ve ortamı kalitesiz olabilir. Birçok yetişkin programında olduğu gibi, grup evleri büyük fonlara bağlıdır. Buna ek olarak, personel ve sakinleri sürekli değişir.
 • Parlak, yetenekli otizmli yetişkinlerin bile beklenmedik zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında sorun yaşamaları muhtemeldir. Genel olarak, otistik yetişkinlerin önceden plan yapmaları, acil durumları yönetmeleri zordur. Bu sorunlar genellikle anne ve babayla kalmayı daha ucuz, daha akıllı ve daha kolay hale getirir.

Otizmli Yetişkinlerin Dostluk, Destek ve Fırsatlara İhtiyacı Vardır.

İster yüksek işlevli isterse otistik olsun, otizmi olan yetişkinler, doyurucu bir yaşamın tadını çıkarmak için tipik akranlarından daha fazla çalışıyorlar. Başarılı olmak için, diğerleri gibi onlar da kabul edilebilir bir sosyal ortamda çalışmak ve oynamak için arkadaşlık, destek ve fırsatlara ihtiyaç duyarlar.

Kaynakça: https://www.verywellhealth.com/top-10-facts-about-adult-autism-4140671

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog