Kekemelik

Belirtileri: Sözcüğün bir kısmının veya tamamının tekrarlanması: Sözcükteki hecenin veya seslerin düzensiz bir tempo ile bir ya da birden fazla defa tekrar edilmesidir. Örnek: k-k-k-kitap, ki-ki-kitap.

Uzatmalar yapılması: Sözcük içindeki seslerin uzatılmasıdır.

Örnek: ssssınav, sıııınav.Bloklar: Fonasyon sırasında havanın çıkışının gırtlakta ses kasları seviyesinde veya ağızda engellenmesi ve bunu takiben sesin patlamalı bir şekilde dışarı çıkmasıdır.

Düzensiz nefes alma: Kişinin nefesini tutması ya da düzensiz nefes alarak konuşma akıcılığını bozmasıdır.

Konuşmaya arasına anlamsız ses veya sözcükler ekleme: Kişinin kekelemekten kaçmak amacıyla yaptığı geciktirmelerdir. Kişi takılmalarını geciktirmek için konuşma arasına ‘ııı’, ‘şey’, ‘hıımmm’ gibi anlam ifade etmeyen boşluk doldurucu sözcük veya sesler ekler.

İkincil davranışlar: Baş, vücut veya bacak sallama, ayak vurma, yüz organlarının iletişim amacı taşıyan mimikler dışında çeşitli anlamsız hareketler yapması gibi davranışlar kekemeliğin ilerleyen dönemlerinde görülmesi beklenir ancak bazı kişilerde başlangıçtan itibaren mevcut olabilir.

Kekemeliğin Özellikleri: Kekemelik sosyal, kültürel ve ekonomik niteliklerinden bağımsız olarak hemen hemen her toplumda yaklaşık %1 oranında karşılaşılan bir konuşma bozukluğudur. Genellikle 2-6 yaşlar arasında ortaya çıkar. Dil ve konuşma gelişimi esnasında her 100 çocuktan 4’ünde kekemelik belirtileri görülür. Bu 4 çocuktan 2’si sorunu ilk 6 ay içerisinde, 1’i ise 2 yıl içerisinde kendisi aşar. Ancak bir çocukta ise sorun kalıcı olmaktadır. Toplumda her 1 kekeme kıza karşılık 4-5 kekeme erkek vardır

Kekemeliğin korku veya psikolojik travma gibi etkenler sebebiyle ortaya çıktığına dair yaygın bir kanı olmakla birlikte bu kanıyı destekleyen hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır. Kekemeliğin sebeplerine dair nörolojik, psikolojik, pedagojik ve dilsel pek çok teori bulunmasına rağmen kesin olarak ispatlanmış bir sebebi bulunmamaktadır. Kekeme bireyler ile akıcı konuşmaya sahip bireyler arasında nörolojik ve dilsel değişkenler açısından farklılıklar olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

Kekemeliğin Etkileri: Kekemeliğin birey üzerindeki etkileri çocukluk çağında başlar ve yaşam boyunca devam eder. Okulöncesi yaştaki çocuklar durumlarını önemsemiyor gibi görünseler de arkadaş ilişkilerinin ve sosyal etkileşimin daha yoğun olduğu ortamlara girdikçe çevreden alınan olumsuz tepkilerle birlikte iletişimden kaçınma davranışları sergilemeye başlarlar. Yavaş yavaş gelişen utanma duygusu kekemeliği saklamanın birincil amaç olarak belirlendiği bir yaşam biçimine doğru kişileri sürükler. Okul başarısı, arkadaşlık ilişkileri, karşı cinsle ilişkiler olumsuz etkilenir. Kişiler meslek seçimlerini yaparken yaşadıkları bu engelin onları en az rahatsız edeceği alanlara yönelir ve var olan yeteneklerini kullanamazlar.

Kekemelik Problemiyle Çalışma Sistemimiz: Kekemelik müdahale edilmez ise kalıcı bir sorun olması ve yaşantısı üzerindeki etkileri sebebiyle çok ciddi bir sorundur. Çocuklarda kekemelik belirtileri fark edildiği anda dil ve konuşma terapisti tarafından değerlendirilmesi ve çocuğun, kekemeliğinin kalıcı olma ihtimali açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Düşük risk arz eden çocuklar rutin kontroller ile denetim altında tutulmakta ve aileler doğru tutumlar konusunda eğitilmesi vasıtasıyla kekemeliğin geçici olması için çalışılmaktadır. Yüksek risk arz ezen veya artık kekemeliğinin kalıcı olduğu kesinleşmiş bireyler için terapi süreci başlatılmaktadır. Kekemelik müdahalesinde temel amaç kişiye, kendi kekemelik özelliklerine uygun konuşma teknikleri öğretilerek kekemeliğin kontrol altına alınmasıdır. Kontrollü konuşma becerisinin edindirilmesi ile birlikte kekemeliğin yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkileri çok daha az hissedilir hale getirilebilir.

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog