Dil ve Konuşma Terapisinde Oynatılabilecek Oyunlar

Dil ve Konuşma Terapisinde Oynatılabilecek Oyunlar

Oyunlar, çocukları etkinliğe katmaya ve ondan bir şeyler öğrenmeye teşvik etmenin harika bir yoludur. Farklı oyunlar, çocukların çeşitli konuşma sorunlarını eğlenceli ve rahat bir şekilde çözmelerine yardımcı olabilir ve konuşma terapisini günlük rutinlerine uyarlamalarına yardımcı olabilir. Bu yazıda, deneyebileceğiniz birkaç farklı oyuna ve çocuğunuzun dil ve konuşma gelişimine yardımcı olmak için neler yapabileceğinize bakacağız.

Bil Bakalım Kim?

Bu asırlık aile klasiği, çocukları her türlü konuşma problemiyle meşgul etmek için harika bir yol olabilir. Sıfat kullanımı veya kelime grupları olsun, çocuğunuzun konuşmasını sağlayacak birçok kelime seçeneği vardır. Diğer avantajları, oyunun diğer çocuklarla oynanabilmesidir ve ayrıca otizmi olan çocuklara yardımcı olabilecek farklı karakterleri tanımlamayı öğrenmelerine yardımcı olur.

Yapışkan Notlar

Kolayca oynayabileceğiniz etkinliğe ihtiyacınız olursa, bu oyun doğru bir seçimdir. Yapmanız gereken tek şey, bir dizi yapışkan notun arkasına bir kelime yazmak ve sonra bunları odanın çevresine yapıştırmaktır. Daha sonra çocuklar; bir kağıt almalı, arkalarını okumalı ve kelimeyi telaffuz etmelidir. Doğru yaparlarsa notu kazanırlar ve sonunda en fazla notu olan kişi kazanır. Bu aktivite; sadece ucuz ve hareketli değil, aynı zamanda farklı dil becerilerine sahip bir grup çocukla çalışmak için de kullanılabilir.

Baloncuk Çıkarma Oyunu

Baloncuk çıkarma oyunu; dil ve konuşma terapisi ile ilişkilendireceğiniz bir aktivite olmayabilir, ancak bu oyunun çocukların öğrenmesine yardımcı olabileceği birçok neden vardır. Birincisi, oldukça ilgi çekici bir etkinliktir. Baloncukları yakalama ve patlatmaya çalışma heyecanı çocukların ilgisini çekmeye ve güvensizliklerini geride bırakmaya yardımcı olur. Oyunu oynarken, çocukları konuşturma fırsatı yaratmak için birçok yol vardır. Örneğin; çocuklara "Kaç tane küçük kabarcık istersin?" diye sormak bu fırsatı yaratabilir. Son olarak, baloncuğu yaparken, ağızlarıyla yaptıkları hareketleri ve koordinasyonları öğrenebilirler.

Tebeşirle Çizme

Güneşli güzel havada, çocukları evden çıkarmak harika olacaktır ve yeni kelimeler öğrenmelerine ve kendilerini nasıl ifade etmeleri gerektiğine yardımcı olacak birçok yol vardır. Bunlardan biri; hayvan gibi belirli bir nesne çizmelerini veya ne çizdiğinizi tahmin etmelerini isteyebilirsiniz. Ne çizdiklerini açıklamalarını ve hatta seksek gibi tebeşir kullanarak yeni oyunlar öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Bahçe Oyunları

Bahçe oyunları da dışarda oynayabileceğiniz harika oyunlardan biridir. Bu oyun; biraz daha fazla mahremiyet tercih eden, ancak yine de dışarı çıkmak isteyen çocuklar için faydalı olabilir. Dil ve konuşma terapisinde bahçe oyunlarının temel avantajlarından biri; seçebileceğiniz çok fazla kelime olması, her zaman başlayacak ve gidecek bir yere sahip olmanızdır. Bitkilerin farklı isimlerini öğreniyor olsun ya da görünüşünü ve kokusunu anlatıyor olsun, çocuğun dil ve konuşma becerisini desteklememek için hiçbir sebep yoktur.

Her çocuğun farklı ihtiyaçları vardır, fakat bu oyunlar, en azından birkaçı, size ve çocuğa yardım edebilecek kadar faydalı olabilir. Çocuğunuzu biraz zorlayacak oyunlar oynamaya çalışabilirsiniz, ancak yine de eğlendiklerinden emin olun. Bu bir terapi olabilir, ancak bu oyunlardaki başarı eğlenceyi sürdürmekte yatar. Yani, çocuğun neyi sevdiğini dinleyin ve buna göre oyunlar seçin.

Almanya kökenli bir firma olan Prolog firmasına ait DİLGEM tarafından ithal edilen Dil ve Konuşma Terapilerinde kullanılacak oyunlar için: https://www.shop.dilgem.com.tr/tr/materyallerimiz--k

 

Kaynak: https://www.spectrumspeech.ie/blog/slt-games-for-kids

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog