Dil ve Konuşma Terapisinde Neler Olur?

Dil ve Konuşma Terapisinde Neler Olur?

Çocuğum bir dil ve konuşma terapistine gittiğinde neler olur? Dil konuşma terapisti tam olarak ne yapar? Bunlar, birçok ebeveynin çocuklarına konuşma terapisi programına başlamaları önerildiği zaman sorduğu sorulardır. Beklentilerinizi ve çocuğunuzun beklentilerini belirleyebilmesi için, bir konuşma terapisi programından ne bekleyeceğinizin temellerini burada bulabilirsiniz. Elbette, her bir terapi seansı, çocuğunuzun konuşma bozukluğuna göre kişisel olarak düzenlenir. Burada,tüm süreç hakkında genel bir rehber niteliğinde bilgiler bulacaksınız.

Dil ve konuşma terapisti kimdir?

Dil ve konuşma terapistleri; insan iletişimi, gelişimi ve hastalıkları konusunda eğitim almış profesyonellerdir. Dil ve konuşma terapistleri, konuşma sesi üretemeyen veya net bir şekilde üretemeyen insanlarla çalışırlar. Ayrıca, artikülasyon bozukluğu veya kekemelik gibi konuşma ritmi ve akıcılık sorunları, ses bozukluğu, dili anlama ve üretme problemi olan ve dikkat, hafıza ve problem çözme bozuklukları gibi bilişsel iletişim bozukluğu olan kişilerle çalışırlar. Ayrıca, yutma ve/veya çiğneme zorluğu çeken insanlarla da çalışırlar.


Konuşma terapisinde neler olur?

Çocuğunuz dil ve konuşma terapistiyle çalıştığında, uzman onunla birkaç farklı şekilde çalışacaktır. Belirli bir konuşma bozukluğu ile ilgili zorlukların üstesinden gelmek için; birebir, küçük bir grupta veya doğrudan bir sınıfta çalışabilir. Bu terapiler birbirinden farklıdır. Terapi, her bireye farklı davranmak için özel olarak tasarlanmış olsa da, dil konuşma terapisinden aşağıdakileri içeren çeşitli stratejilerden yararlandığını görebilirsiniz:

Dil aktiviteleri:Bunlar, dil gelişimini teşvik etmek için resimlerin, kitapların, nesnelerin veya devam eden olayların kullanılmasını ve konuşulmasını içerir. Ayrıca, terapist doğru telaffuzu modelleyebilir ve konuşma ve dil becerilerini geliştirmek için tekrarlama egzersizlerini kullanabilir.

Artikülasyon terapisi:Artikülasyon veya ses üretimi ve alıştırmalar, çocuğunuz için sıklıkla oyun etkinlikleri sırasında doğru sesleri ve heceleri çıkarmasını sağlar. Tüm egzersizler; hem yaşa uygun, hem de çocuğunuzun spesifik terapi ihtiyaçları ile ilgili olmalıdır. Dil konuşma terapisti, çocuğunuza “r” veya “t” sesi gibi belirli sesleri nasıl çıkaracağını ve belirli sesleri üretmek için dilini nasıl hareket ettireceğini gösterecektir. Bazen, bir ayna kullanımı bu aktivitede kullanılır.

Oral-motor / beslenme ve yutma terapisi:Çocuğunuz çiğnemek veya yutmak konusunda zorlanıyorsa, dil konuşma terapisti çocuğunuzun ağız kaslarını güçlendirmek için dil, dudak ve çene egzersizlerini içeren çeşitli oral egzersizler yapmasını sağlar. Ayrıca, çocuğunuzun yeme ve yutma sırasında sözlü farkındalığını artırmak için farklı gıdalar deneyebilir.

Öneriler ve takip beklentileri:Dil konuşma terapistiniz, profesyonel bulgularını sizinle birlikte gözden geçirecek ve konuşma terapisinin uzunluğu ve süresi için önerilerde bulunacaktır. Dil konuşma terapistiniz ev ödevi önermiyorsa, terapi seansları arasında çocuğunuzla nasıl çalışacağınız hakkında ipuçları, kaynaklar ve bilgiler aldığınızdan emin olun. Ebeveyn olarak, çocuğunuzun en iyi öğretmeni olduğunuzu ve dil konuşma terapistinize tutarlı terapi aktiviteleri sağlamada yardımcı olmak için ne kadar çok şey yapabileceğinizi unutmayın. Böylece, çocuğunuzun konuşma ve dil gelişimini arttırma olasılığınız yükselecektir.

Konuşma dili terapisi hakkında unutulmaması gereken en önemli şey, erken müdahalenin çok önemli olduğudur. Çocuğunuz için konuşma terapisine ne kadar erken başlayabilirseniz, o kadar başarılı olabilirsiniz!

Kaynakhttps://www.speechbuddy.com/blog/speech-therapist/what-happens-in-speech-therapy/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

  • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
  • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
  • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
  • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
  • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
  • /upload/gallery/tree.jpg
  • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
  • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
  • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog