Müziği Dil ve Konuşma Terapisinde Anlamlı Kılmak

Müziği Dil ve Konuşma Terapisinde Anlamlı Kılmak

Müziğin; dil öğrenimi de dahil olmak üzere, birçok şeyi daha iyi hale getirdiğini zaten biliyorsunuzdur. Konuşma ve dil terapisine ihtiyaç duyan çocuklar için müzik gerekli olabilir. Motive edici, yöresel, ritmik olan müzikler, çeşitli duyuları harekete geçirmektedir. Bazı şarkıların; öğrenmeyi, dinlemeyi ve katılmayı kolaylaştıracak sakinleştirici bir etkisi olabilir.Müziği konuşma terapisinde kullanmak, kavramları motive edici bir ortamda güçlendirmeye yardımcı olmak için sözlerin yanı sıra, jestler gibi görsel ipuçlarını kullanmak için de harika bir fırsat sunar. Aynı zamanda tekrarlama yapmak, kelimeleri ve kavramları sık sık güçlendirmek için de kullanışlıdır.

Erken Yıllarda Müzik

Müziği, en çok erken müdahale sırasında görebilirsiniz. Dil ve konuşma terapistleri, neredeyse çoğu tekerlemeyi bilirler. Araştırmalar; müziğin Alzheimer hastaları için sonraki yıllarda etkili olduğunu gösterse de, genç neslin büyümesi ve gelişmesi için de esastır. Terapide müzik kullanımını sağlamak için, aşağıdakileri yapmayı deneyin:

 • Anahtar kelimeleriyle veya kelime öbekleriyle bir görsel eşleştirin. Bu oyuncak veya resim olabilir. Örneğin, “Ali babanın çiftliği” şarkısı sırasında; hayvanları seçerken, çiftlik hayvanları kullanmaya çalışın. Bu referans; çocuğun, şarkının ve kelimelerin ne hakkında olduğunu öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu şarkıyı kendi kendine söyleyememesi durumunda onları teşvik eder.
 • Şarkı sözlerini doldurmak için bir duraklama veya boşluk bırakın. Bu, belirli hedef konuşma sesleri için de harika olabilir. Çocuğun sonunu doldurması için şarkı belirli bir sese yaklaştığında daima duraklayın.

Müzik Aletleri Kullanımı ve Yapılması

Şarkı söylemeye ek olarak; müzik enstrümanları, konuşma terapisinde eğlenceli ve motive edici olabilir.

Aşağıdaki kavramlarla pratik yapmaya hazırlanın:

 • Hızlı
 • Yavaş
 • Birlikte
 • Durun
 • Devam edin
 • Yüksek sesle
 • Alçak sesle

Davulları, marakasları, tefleri çalmayı kolay enstrümanlar olduklarından dolayı düşünün. Zekice ve pratik olacak bir alıştırma olarak kendi enstrümanlarınızı da yapabilirsiniz. Bu müzik aletlerini, bir teneke kutunun içine koyup yönergeler verebilirsiniz (Örneğin; Kutu içinde az mı, çok mu müzük aleti var? gibi).

Bir Grupta Müzik Yapmak

Küçük bir grupta, grubu bir şarkıya yönlendirmesi için çocukları dil kullanmaya teşvik edin. Birbirlerine hangi şarkıyı söyleyeceklerini, enstrümanları dağıtıp birbirlerine nasıl çalınacaklarını söyleyebilirler  (Örneğin; “hızlı çalacağız” veya “yüksek sesle çalacağız”, “başlayın” ve “durun” gibi komutlar kullanabilirler). Grubun üyelerini, bir "merhaba" şarkısı veya bir "güle güle" şarkısı ile tanıtmayı düşünebilirsiniz.

Apraksi Tedavisinde Müzik ve Enstrüman Kullanımı

Apraksisi olan çocuklar, genellikle çoklu heceli kelimeleri kullanmakta zorlanırlar. Her heceyi vurgulamak ve bunu söylemek için görsel bir ipucu olarak, çocuğun her heceyle birlikte vurabileceği bir davul seti kullanmasını denemenizi tavsiye ederiz.

Dinlediğini Anlamak için Müzik

Dinleme oyunu ile müzik yapmayı düşünün. Yavaş ve net sözlerle, bir dans partisi veya başka bir etkinlik yapın. Ancak, çocukları bir şarkıdaki anahtar kelimeleri, kavramları veya talimatları “dinlemeye” teşvik edin.

Nereden Fikirler Alınır

Kendinizi sık sık müzik yaparak buluyorsanız ve diğer profesyonellere danışmak istiyorsanız, müzik terapistine belirli teknikleri, şarkıları veya enstrümanları dil terapisine dahil etmenin yollarını sormayı deneyebilirsiniz.

Kaynakhttp://www.speechbuddy.com/blog/speech-therapy-techniques/making-music-a-meaningful-part-of-speech-therapy/

PROBLEM TARAMA ENVANTERİ

Çocuğunuzun Problemini Birlikte Değerlendirelim!

UZMANLIK ALANLARIMIZ

Yorum yazın

Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz. WhatsApp ile size anında dönüş yapılacaktır.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?

DİLGEM Eğitim Öğretim Danışmanlık ve Yayıncılık Ltd. Şti. Atatürk Mahallesi Girne Caddesi Zengin İş Merkezi No: 20 D: 7-9 Ataşehir / İSTANBUL

+90 (216) 456 42 42

dilgem@dilgem.com.tr

www.dilgem.com.tr

FOTO GALLERİ

 • /upload/gallery/cocugunuzda-kacirmayi-istemeyeceginiz-kritik-gelisimsel-donum-noktalari.jpg
 • /upload/gallery/dil-konusma-isitme.jpg
 • /upload/gallery/beynin-islevleri.jpg
 • /upload/gallery/bedenim-icin-guvenlik-kurallarim-.jpg
 • /upload/gallery/duyusal-sistemler.jpg
 • /upload/gallery/tree.jpg
 • /upload/gallery/artikulasyon-terapisi-basamaklari.jpg
 • /upload/gallery/yasam-kalitesi.jpg
 • /upload/gallery/afazili-bireylerle-nasil-iletisim-kurulmali.jpg
Türkçe Katalog Almanca Katalog